Singapur, 8. srpna (Reuters) – Velká Británie a několik dalších zemí eurozóny budou mít během nadcházejících měsíců problém se snižováním jejich kreditního ratingu z důvodu zhoršujícího se dluhu, a západní politici jsou nuceni přistoupit k dalšímu kvantitativnímu uvolňování, aby se jejich ekonomiky rozhýbaly, řekl v pondělí americký investor Jim Rogers.
Uvedl také, že Standard & Poor’s trvalo příliš dlouho, než se rozhodl ke snižení AAA ratingu Spojených států, a že zůstává stále býčím na komoditách, protože se investoři obrací k reálným aktivům kvůli obavám z dalšího kvantitativního uvolňování Spojených států a Evropské centrální banky.
„Představa, že USA obdržely downgrade ratingu a Velká Británie ne – je bláznovství. Existuje mnoho zemí jako Belgie, Španělsko, a další v Evropě, kterým by měl být udělen downgrade stejně jako USA,“ řekl Rogers v rozhovoru pro Reuters Insider.
Rogers, který spoluzakládal Quantum Fond s George Sorosem v 70. letech, je známý investor a veřejný mluvčí pověstný svými býčími názory na komodity a Čínu. V současné době žije v Singapuru.
Rogers řekl, že drží dlouhé pozice v zemědělství, zlatě a jiných komoditách. Naopak shortuje akcie rozvíjejících se trhů (emerging markets), vládní dluhopisy a velké americké finanční instituce.
Navzdory nedávným pádům cen komodit a výnosů amerických vládních dluhopisů řekl, že jeho pozice zůstávají zdravé, protože jeho ztráty byly vykompenzovány zisky na jeho short pozicích.
Rogers předpověděl, že západní vlády se pustí do nového kola kvantitativního uvolňování, aby podpořili své skomírající ekonomiky, protože politici a jiní zákonodárci nebyli připraveni projít si bolestivou cestou bankrotu.
„Budou se to snažit zamaskovat. Budou tomu říkat dortík, nebo kdoví jak. Způsobí to ohromnou rally v surovinách a komoditách, protože více a více lidí si uvědomí, že tisknou peníze, a znehodnocují měnu.“
ČÍNA, EVROPA
Naopak Rogers prohlásil, že Čína dělá správou věc, když se pokouší ochladit svoji ekonomiku a bojovat s inflací.
„Bude to hračka? Ne, někteří investoři do nemovitostí v Šanghaji a dalších oblastech Číny se ocitnou na mizině. Ale není to konec světa, není to konec čínské ekonomiky. Věci se možná zpomalí, ale Čína nezmizí z povrchu země.“
Rogers vyzval evropské politiky a byrokraty, aby čelili realitě a nechali slabé vlády eurozóny zbankrotovat, a „ty lidi, kteří nadělali špatné úvěry, nechali přijít o peníze.“
„Myšlenka tisknutí více peněz a skupování bezcenných dluhopisů, namísto nucení lidí, aby zbankrotovali, je směšná.
„V Americe jsme měly státy a města, která zbankrotovala, několikrát. Nezničilo to Spojené státy, nezničilo to ani americký dolar. Bolelo to a bolelo to dost, ale takhle se řeší problémy.
„Začnete znovu od silnějších základů poté, co uznáte své chyby… To je to, o čem kapitalismus je.“
Celý záznam rozhovoru najdete zde.
Zdroj: Reuters
Facebook komentár