Momentálně není žádným tajemstvím, že posledních pár týdnů cena zlata parabolicky rostla. To může být znepokojující z několika důvodů. Když cena aktiva stoupá nahoru jako raketa, nevyhnutelně dojde k situaci, kdy se aktivum vychýlí od své reálné hodnoty. Jinými slovy, vytvoří se bublina následována vznikem nerovnováhy, která vede k nestabilnímu prostředí, jež se nakonec samo zhroutí. Čas od času to můžeme na trzích vypozorovat. Osobně si myslím, že se tomu trh se zlatem nemůže vyhnout, ale nemyslím si, že by k tomu mělo dojít právě teď. Momentální korekce může být naopak pozitivním znamením, že se blížící se bublině trh prozatím vyhnul.

Jedním z dobrých způsobů, jak přemýšlet o bublinách, může být proces, jak motorka zrychluje kupředu. Pokud jste seznámeni s řízením motorky, pak rozumíte pár základním věcem. Zaprvé, musíte zrychlit, abyste vytvořili stabilitu. Kolo nebude stát rovně, nepojedete-li kupředu. Ale stejně jako na finančních trzích může stabilita vytvořit nestabilitu. Například člověk by mohl dojít k závěru, že pojede-li na motorce kupředu větší rychlostí, pak vytvoříte ještě větší stabilitu. Avšak není tomu vždycky tak. Stabilita může a také vytváří nestabilitu. V případě motorky, můžeme zažít něco, co je známé pod pojmem „death wobble“ nebo „speed wobble“. To nastává, když otočné body jednoho kola začnou rychle oscilovat (většinou při velkých rychlostech), ztrácí kontrolu a vytváří ještě větší rozsah nestability. Stručně řečeno, kolo doslova kolísá ze strany na stanu a systém se hroutí, jak řidič ztrácí kontrolu.

To je přesně to, co se děje na finančních trzích, když zdánlivě stabilní prostředí  se stává nestabilním a vyústí v bublinu. Do jisté míry to může být vyobrazeno použitím technické analýzy. Například, vzestup zlata byl spíše spořádaný. 10-letý graf znázorňuje toto ustálené stoupání.

Graf: 2002-2011 GLD (Index sledujíci cenu zlata)

Pokud se podíváme trochu blíže, můžeme vidět, že v poslední době na trhu vzniká nestabilita. Nedávný vzestup byl teprve třetím případem za posledních 10 let, kdy se trh přiblížil k 30% odchylce od svého 200-denního klouzavého průměru.

Graf: září 2010 – konec srpna 2011 GLD (Index sledujíci cenu zlata)

Neexistuje žádný vzorec pro pochopení bodu, ve kterém se zakolísání stane na trhu fatálním, ale můj názor je, že současná korekce je zdravou korekcí, která bude, doufejme, pokračovat v konsolidaci směrem dolů ke zdravějším úrovním. Konsolidací můžeme vlastně vytvořit stabilitu tam, kde zrovna vznikal nestabilní trh. 

Zdroj: Pragmatic Capitalist

Facebook komentár