(Vysvetlenie: Municipálne obligácie sú dlhopisy, ktoré vydávajú orgány štátnej alebo miestnej správy za účelom získania kapitálu k financovaniu svojich projektov a najrôznejších nákladov)
Tak, sedím si tu a pokúšam sa premeniť hromadu (väčšinou hrozných) dát o municipálnych dlhopisoch na príspevok, ktorý by vysvetľoval prečo sú iba ďalším dominom pripraveným padnúť – a zrazu sa objaví magazín Times s článkom práve o tejto téme:
Municipálne dlhopisy – ďalšia finančná mína?
Zatiaľ čo Wall Street nervózne pozoruje rozvíjajúcu sa krízu v Grécku, bližšie k domovu sa rysuje ďalšia potenciálna mína – mína, ktorá môže priviesť americké mestá na kolená, prinútiť federálnu vládu vydať ďalší záchranný balíček a potenciálne zvýšiť mieru nezamestnanosti. A čo je týmto nebezpečenstvom? Municipálny dlh.
Štátna správa a samospráva horúčkovito bojujú s rozpočtovými deficitmi, keďže vysoká nezamestnanosť anízka spotrebiteľská dôvera znamenajú nižšiu daň z príjmu a predaja pre štátnu pokladnicu. Zároveň budú municipality tento rok tvrdo zasiahnuté klesajúcimi cenami nehnuteľností a rastúcim zabavovaním hypotékového majetku, k čomu prispejú všetky opakované precenenia majetku vykonané za posledných 18 mesiacov.
Niekoľko miest, ako napríklad Los Angeles a Detroit už dokonca potichu zašepkalo slovo bankrot. Bývalý primátor Los Angeles Richard Riordan v tohto mesačnom článku magazínu Wall Street Journal vyhlásil, že mesto nebude mať na výber a do roku 2014 bude musieť vyhlásiť bankrot. Takisto niekoľko menších miest ako Harrisburg (Pensylvánia), alebo Jefferson County otvorene hovorili o požiadaní bankrotového súdu o ochranu pred veriteľmi podľa Kapitoly 9 Zákona o bankrotu – resp. o reorganizácii, ktorá je dostupná len pre municipality.
Vo všeobecnosti sa municipality snažia Kapitole 9 vyhýbať. Aj keď to pre ne znamená ľahšie ukončenie nevýhodných pracovných zmlúv alebo za normálnych podmienok ťažko uskutočniteľné znižovanie nákladov – tieto opatrenia môžu mať aj skryté náklady, ako napríklad znepokojených politikov, znepriatelených obchodných partnerov a v neposlednom rade sťažené podmienky pri získavaní finančných prostriedkov na kapitálových trhoch. Napríklad mesto Vallejo (Kalifornia) je v kapitole 9 už od jari 2008 a podľa pozorovateľov bol tento proces pomerne nákladný a poškodil schopnosť mesta prilákať nové investície. „Už sú to dva roky, prípad je stále otvorený asú tu neustále spory s odbormi“, povedal Eric Schaffer, spoločník vo firme Reed Smith, LLP. „V konečnom dôsledku dúfate, že sa negatívne dôsledky rozdelia medzi všetkých, ale to môže byť skutočne škaredý proces“.
Bankrot môže byť osobitne skľučujúci výhľad predovšetkým pre držiteľov municipálnych dlhopisov. Podľa Municipal Market Advisors tvorí hodnota municipálnych dlhopisov 2,8 bilióna dolárov. V posledných rokov v tomto sektore hľadala útočište lavína investorov, lákaných predovšetkým stabilným, od dane oslobodeným výnosom dlhopisov. Podľa Investment Company Institute v roku 2009 natieklo 69 miliárd dolárov do investičných fondov s dlhodobými municipálnymi dlhopismi, na rozdiel od roku 2008 (7,8 miliardy) a roku 2007 (10,9 miliardy). V roku 2010 bolo zatiaľ pridaných ďalších 15,2 miliardy dolárov.
Municipálne dlhopisy sú však čoraz viac vnímané ako zraniteľné pre tie isté sily, ktoré priviedli spoločnosti a niektoré vlády do krízy. „Celý systém je veľmi krehký“, povedal Brian Fraser, spoločník právnickej firmy Richards Kibbe & Orbe LLP. „Vždy sa predpokladalo, že municipality nebudú mať problémy a budú vždy schopné zvýšiť dane a splatiť dlh,“ ale to už neplatí. Pripomenul, že Jefferson County, ktoré balansuje na pokraji bankrotu, nebolo schopné zvýšiť poplatky za kanalizáciu a splatiť tak dlhopisy emitované za účelom získania prostriedkov na výstavbu/opravu kanalizácie v meste. Richard Raphael, výkonný riaditeľ vo Fitch Ratings dodáva : „ Toto je najhorší pokles…a najnapätejšie prostredie pre municipálne dlhopisy za posledné desaťročia.“
Niekoľko poznámok:
- Všimnite si tento proces : hypotekárna kríza spôsobila pokles cien nehnuteľností, čo časom spôsobilo pokles daňového základu, čo vyústilo do nižšej dane z nehnuteľností. To sa ukazuje až teraz – zníženie príjmov z nehnuteľností pre mestá, ktoré už aj bez toho nie sú schopné splácať svoje záväzky
- Spolu so štátnymi dlhopismi plnili municipálne dlhopisy v neistých časoch funkciu uchovávateľa hodnôt. Nie sú špekulatívnym kapitálom, ale kapitálom, od ktorého rizikovo averzní investori očakávajú, že bude likvidný a zachová si svoju hodnotu. Preto je väčšina držiteľov neobozretná a môže byť nepríjemne prekvapená, keď sa kvôli bankrotu nebude môcť dostať k svojim peniazom.
- Toto je americká „grécka kríza“. Najväčšie mestá krajiny sa stanú nesolventnými, čo môže spustiť kaskádovitý efekt pre ostatné mestá v podobnej tiesni. Federálna vláda, podobne ako Európska únia, bude stáť pred priepasťou a nakoniec bude súhlasiť s prevzatím municipálnych dlhov do federálnej súvahy.
- V určitom bode si svetové trhy všimnú, že USA sú iba zväčšenou Kaliforniou (pozn. – Kalifornia taktiež balansuje na pokraji bankrotu) a v zhľadom na to sa tak aj budú správať k doláru. Možno sú municiálne dlhopisy poslednou výzvou na prebudenie sa…
Zdroj: Dollar Collapse
Preložil: Miroslav Kello
Facebook komentár