Postavme sa tomu čelom, centrálne banky nafukujú ďalšiu majetkovú bublinu. Ako keby dve prasknuté bubliny za jedno desaťročie nestačili, majstri peňazí sa rozhodli podporovať ďalšie špekulantské orgie.
Aby nedošlo k pochybnostiam, technologická aj realitná bublina boli živené lacnými peniazmi a teraz je jasné že centrálne banky sa ničomu z týchto prípadov nenaučili. Aj napriek faktu že nulové úrokové sadzby spôsobili predchádzajúce nešťastia, centrálne banky (opäť) prevádzkujú samovražednú monetárnu politiku. Držaním úrokových sadzieb pod hranicou inflácie podporujú úrady špekulácie a tým sejú semienka ďalšej majetkovej bubliny.
Ak je v súčasnosti krivka výnosov u väčšiny národov strmá a cena za požičiavanie nízka, je nejakým prekvapením že majetkové trhy sú na vzostupe? Všade po svete sa ceny majetkov znova nafukujú a nebezpečné výstrelky čakajú za rohom. Už v tejto dobe je verejný sektor na západe viac ako prešpekulovaný a keď praskne ďalšia bublina, vlády nebudú schopné prísť na pomoc.
Dnes sa väčšina vyspelého sveta topí v dlhu a rozličné industrializované národy čelia viacerým deficitom (Obrázok 1). A čo viac, tieto zadĺžené ekonomiky sa snažia o rast, takže je vysoko nepravdepodobné že im ich akciové trhy poskytnú vodcovstvo.
Graf 1 Závislosť deficitu verejného sektora od jeho zadĺženosti
Dnes, berúc do úvahy fakt že rozvojové krajiny rastú oveľa rýchlejšie, je vysoko pravdepodobné že vznikajúce zložky trhu budú najviac profitovať z majetkovej inflácie.
Odhliadnuc od úžasnej miery rastu, stojí za zmienku že rozvíjajúce sa národy majú relatívne nízku úroveň zadĺženosti. Sme presvedčení, že táto kombinácia silného ekonomického rastu a stlačeného dlhu určite pritiahnu pozornosť investorov.
Obrázok 2 ilustruje veľké rozdiely medzi fiškálnym zdravím industrializovaných a rozvíjajúcich sa krajín. Ako môžete vidieť, pomer verejného dlhu k ekonomike je už teraz veľmi vysoký a pravdepodobne sa ešte zdvihne v rozvinutom svete, kdežto v rozvíjajúcich sa krajinách sa očakáva jeho pokles. A preto, v priebehu nasledujúceho desaťročia, môžeme očakávať ako viac a viac investorov presunie svoj kapitál z dlhom sužovaných rozvinutých krajín do zdravých rozvíjajúcich sa štátov.
Graf 2: Zobrazuje pomer medzi verejným dlhom a HDP. Modrou farbou sú vyznačené rozvinuté krajiny, sivou rozvojové štáty
Z historického hľadiska, rozvíjajúce sa trhy obchodovali so zľavou v ocenení v porovnaní s trhmi rozvinutými. Avšak, v horizonte prichádzajúcich rokov, máme podozrenie že „rizikové“ rozvíjajúce sa trhy budú držať prím pri oceňovacej prémii v porovnaní s rozvinutým svetom. Povedané jednoducho, pokiaľ kalkulujete budúci rast výnosov a expanziu v ocenení, rozvíjajúce sa národy sú hlavnými kandidátmi na ďalšiu majetkovú bublinu.
Od začiatku milénia sme favorizovali rozvíjajúce sa krajiny Ázie a pokračujeme s priazňou k Číne, Indii a Vietnamu. Podľa nášho názoru, tieto ekonomiky budú prosperovať z rozličných dôvodov a ich akciové trhy odmenia dlhodobých investorov. Momentálne nie je pochýb že tak Čína ako aj Vietnam boli sklamaním v posledných pár mesiacoch, ale myslíme že prebiehajúce konsolidácie sú úžasnou príležitosťou na nákup.
A ešte k rozvíjajúcim sa národom Ázie, veríme že energetický sektor je súci kandidát na ďalšiu majetkovú bublinu. Popravde, keď reality „Peak Oil“ svitnú v mysliach investorov, môžme byť svedkami jednoznačnej mánie v konvenčných aj alternatívnych energetických akciách.
Aj keď si uvedomujeme že rozvinutý svet čelí vážnym ekonomickýcm problémom, sme pozitívne naladení ohľadom cien majetkov pre nasledujúce 2-3 roky. Podľa nášho uhla pohľadu, monetárna politika určuje osud každej triedy majetku a pokiaľ sa udržia úrokové sadzby nízko, prebiehajúci býčí trh by mal pokračovať. Faktom je, že v histórii bol každý medvedí trh predchádzaný obdobím silného monetárneho uťahovania. Počas každého predchádzajúceho býčieho trhu, zvyšovanie úrokových sadzieb bolo slamkou ktorá zlomila ťave chrbát.
Obrázok 3 ukazuje sadzby FED fondov od roku 1998 a dáva ich do súvisu s poslednými dvoma recesiami v USA(ružové časti grafu). Ako môžete vidieť, pred recesiou v roku 2001, sadzby FED-u dosiahli vrchol v strede roka 2000 a a bolo to práve toto monetárne uťahovanie ktoré spôsobilo pád NASDAQ – u a medvedí trh v rokoch 2000 – 2003. Takisto, pred súčasnou recesiou dosiahli sadzby FED-u vrchol v strede roka 2007 a toto monetárne utiahnutie bolo zodpovedné za pád kreditu a medvedí trh rokov 2007 – 2009.
V súčasnosti sú sadzby FED-u extrémne nízke a pokiaľ vydrží ekonomické zotavenie nedotknuté, potom v priebehu nasledujúcich mesiacov úrokové sadzby stúpnu. Podľa nášho názoru, ďalší medvedí trh sa odohrá keď FED ukončí zvyšovanie svojho orientačného bodu pre tento cyklus. Berúc do úvahy súčasný vratký stav americkej ekonomiky, očakávame od FED-u zvyšovanie úrokových sadzieb po detských krôčkoch a ďalší monetárny uťahovací cyklus by mal vydržať aspoň 2-3 roky. Pokiaľ sa náš odhad ukáže byť správny, ďalšia výrazná úprava cien majetkov sa odohrá v rokoch 2012 – 2013 a dovtedy si môžme úžívať výhod lacných peňazí.
Graf 3: Súvislosť výšky úrokových sadzieb a období recesie.
Teraz, predtým ako Vás ovládne nadšenie, Vás chceme varovať že nasledujúci medvedí trh bude rovnako traumatizujúci ako ten predchádzajúci. Pamätajte, keď sa medveď vráti v horizonte 2-3 rokov, západné vlády budú neschopné poskytnúť viac stimulov. Dovtedy budú ich súvahy v hroznom stave a počas nasledujúceho medvedieho trhu bude zvrchovaný defaultný risk ich Achilovou pätou. Takže, behom ďalšieho medvedieho trhu namiesto úpadku finančných inštitúcií pravdepodobne celé národy dosiahnu svoj default.
Berúc do úvahy scenár vykreslený v predchádzajúcom odstavci, chceme zopakovať že nemáme v úmysle počas nasledujúceho medvedieho trhu trpieť. Teda budeme usilovať o znovuvybudovanie kapitálu našich klientov do konca tohto býčieho trhu, takže budeme schopní zachovať naše zisky behom celého ekonomického cyklu.
Pokiaľ sú naše hodnotenia správne, ku koncu tohto býčieho trhu by sme mali vidieť nasledujúce výstražné znaky:
* Zvyšovanie úrokových sadzieb
* Vznik inflačných očakávaní
* Zhoršenie rozsahu trhu
* Vymiznutie nových maxím a rozširovanie nových miním
* Zvyšujúce sa rozšírenie kreditu
* Znepokojenie nad kreditom
* Špičku v cenách ropy
* Prevrátená krivka výnosov
* Extrémny optimizmus investorov
Keď tieto varovné signály začnú svietiť súčasne, ďalšia recesia/medvedí trh bude za rohom a my prepneme z módu „rastu kapitálu“ na „zachovávanie kapitálu“. Avšak, ako sme vysvetlili vyššie, tento býčí trh by mal pokračovať nasledujúce 2-3 roky a pokiaľ bude trvať primárny trend, ostaneme pri plnom investovaní do našich preferovaných rast-produkujúcich majetkov.
Zdroj: MoneyMatters
Facebook komentár