Fiškálna situácia v Grécku pritiahla pozornosť na fiškálne situácie krajín celého sveta, Spojené štáty nevynímajúc. Už sme niekoľkokrát napísali že americký deficit rozpočtu a celková veľkosť dlhu presiahli bod návratu, kde ďalšie požičiavanie za účelom stimulácie rastu alebo skresávanie rozpočtového deficitu cez strohé merítka môže ohroziť postavenie amerického kreditu na svetových trhoch. Nedávno sa udiali dve udalosti ktoré stoja za zmienku a ktoré podporujú našu tézu. Prvá z nich, článok Alana Greenspana vo Wall Street Journal s názvom „Ameriký dlh a grécka analógia“, poukazuje na rastúce obavy z toho, že americké potreby požičiavania povedú k dramatickému nárastu dlhodobých úrokových sadzieb. A druhá, Senát hlasoval proti rozšíreniu výhod pre nezamestnaných, čo bolo kedysi považované za schválený proces, čo ukazuje negatívne cítenie voličov voči deficitnému míňaniu vlády.
Graf 1 zobrazuje šípku ukazujúcu na pomer dlhu a HDP v hodnote asi 170% v roku 1929. Aj keď, na tú dobu rekord, tento pomer vyletel na hodnotu približne 260% počas Veľkej depresie keďže HDP implodoval a vláda si požičala peniaze na stimulovanie ekonomiky. Dnešná situácia je ešte horšia.
Graf1: Celkový kreditný trhový dlh ako percentuálny podiel amerického HDP
ECRI týždenný vedúci index (Obrázok 2) ukazuje rastúce šance na zredukovanie ekonomiky, ktoré samo osebe môže viesť ku hrotu krivky dlhu/HDP podobnému tomu z tridsiatich rokov.
Graf 2 ECRI týždenný vedúci index pre Spojené štáty: miera rastu. Tmavé oblasti označujú obdobie recesie v Spojených štátoch
V tridsiatich rokoch bola miera zadĺženia americkej vlády omnoho nižšia takže vláda mohla stimulovať rast prostredníctvom deficitného míňania. Ale dnes by ďalšie vládne míňanie, aj keby ho trhy povolili, viedlo k neudržateľne vysokému pomeru dlh/HDP a nakoniec k väčšiemu dohľadu nad trhom. Na druhej strane, vzrastajúce obavy verejnosti o rozpočtový deficit sťažujú Kongresu schvaľovanie dodatočných stimulov, čo negatívne ovplyvní zmýšlanie spotrbiteľov a HDP. Takže, či už s väčším míňaním alebo šetrením, metrika kreditu sa zhorší a vláde ostane iba zopár možností na podporu ekonomiky.
Zatiaľ čo myšlienka že zvýšená miera požičiavania pomáha ekonomike počas expanzie a stabilizuje ju počas recesie je všeobecne akceptovaná, pomer dlhu k HDP pre Spojené Štáty sa vyšplhal tak vysoko že občania, investori a politici po celom svete sa stávajú imúnnymi voči jeho potenciálnej expanzii. Ba čo viac, pri ekonomike čeliacej hrozbe šetrenia, dilema vládneho dlhu sa stane ešte vážnejšou ako si Alan Greenspan predstavuje.
Facebook komentár