Ak by ste toto povedali človeku z povojnovej generácie alebo človeku v strednom veku, boli by dosť skeptickí. Ich finanční poradcovia neobhajujú zlato. Je príliš nebezpečné. Mohlo by klesnúť až na $500. A akcie v zlato-tažiacich spoločnostiach? To už tobôž nie! Po tom ako Vás sklamali a neporadili Vám zbaviť sa akcií nie raz, ale dvakrát za posledných desať rokov, Vám teraz Vaši poradcovia hovoria, že prišiel čas, aby ste hrali na istotu. Že potrebujete viac sporiť. 

Ako by sme už mali vedieť, konvenčné rady sa v prípade kapitalových trhov nakoniec stávajú osudnými. Trendy identifikujú príliš neskoro a nie sú schopné varovať Vás, keď sa zvyšuje riziko a klesajú výnosy. Avšak väčšina ľudí je radšej pohodlná, ako by mali ísť proti prúdu. Väčšina ľudí je príliš slabomyseľná na to, aby našla odpovede, ktorými by išla väčšinou v opačnom smere ako stádo. 

Pozrite sa na kapitalové trhy dnes a trendy sú zrejmé. S nízkym alebo stagnujúcim svetovým rastom, akcie a komodity nepomôžu Vášmu portfóliu. Peňažné poukážky vynášajú dobre, ale môžu byť ohrozené silnou infláciou alebo štátnym bankrotom. Cenné kovy sú jediným víťazom, avšak stádo to týmto spôsobom nevidí. Pre nich nie je býčí trh s cennými kovmi ani len býčím trhom. Je to anomália. Je to chyba. 

Drvivá väčšina vidí 80. a 90. roky ako štandard. A to predovšetkým vo finančnom sektore. Na zlate a striebre nezarábajú žiadne peniaze, a preto im nevenujú pozornosť. Ide len o oštaru. Kedy sa finančné média začnú zaujímať o zlato? Odpoveďou je, keď budú môcť zarobiť na predaji reklám a produktov v súvislosti so zlatom. 

Je zaujímavé, koľko sa toho zmenilo. Pred päťdesiatimi alebo šesťdesiatimi rokmi Vám odporúčali držať 10% investícií v zlate, a to bez ohľadu na trhové podmienky. Dnes väčšina poradcov a analytikov, ktorí majú radi a odporúčajú zlato, držia menej ako 10%. Majú ho radi, ale obávajú sa ho. To mi pripomína výrok: „Myšlienky jednej generácie sa stávajú absurdnosťami pre generáciu druhú.“ 

Väčšina ľudí považuje posledných 30 rokov za štandard, i keď štandardom bolo obdobie 170 rokov predtým. Monetárne systémy sú reštrukturalizované niekoľkokrát za storočie. To nie je nič nové. Monetárny systém bez pevného ukotvenia však v konečnom dôsledku skolabuje. Generácia ľudí vyrastajúcich počas Veľkej hospodárskej krízy a ich predkovia si toto uvedomovali, a preto vlastnili zlato. A v ich dobe sa im to vyplatilo. Tí, ktorí poznajú históriu vedia, že rizikom je súčasný monetárny systém a nie zlato alebo striebro. Každá nekrytá mena v histórii nakoniec skolabovala. Je to len nepodložená paranoja očakávať, že súčasný monetárny systém padne? Nie, je to opatrnosť a predvídavosť. 

Teraz, keď sme sa na tomto dohodli, poďme vyvrátiť tvrdenia o bubline. V dôsledku nedávnych prepadov na mnohých trhoch (technológie, internet, výstavba domov, financovanie hypoték, bankovníctvo, ropa) sú investiční profesionáli a verejnosť opatrní, keď akýkoľvek trh podstatnejšie vzrastie. Väčšina príde o prichádzajúci prudký rast na trhu s cennými kovmi, lebo sa príliš bojí prípadného prepadu. Avšak vôbec si neuvedomujú, že tento trh sa k bubline ešte ani len neblíži. Ak by mal trh s cennými kovmi vytvárať bublinu, tak mi prosím vysvetlite nasledujúci graf: 

Minulý rok tvorili zlato a akcie v zlato-tažiacich spoločnostiach 0.8% svetových aktív. A teda, ak je teraz na tomto trhu bublina, ako nazveme rok 1981? Sopka? 

A ako tu môžeme mať bublinu, ak sa akcie v zlato-tažiacich spoločnostiach ešte nedostali na svoje historické maximá (viď graf dole)? V skutočnosti, je jednou z najlepších príležitosti na kúpu vtedy, keď je trh na ceste vytvoriť nové historické maximá a v histórii na toto môžeme nájsť niekoľko príkladov. 

A navyše, akcie v zlato-tažiacich spoločnostiach sú ešte stále bližšie historickým minimám ako je to v prípade klasických akcií. Pozrite sa na dolný graf, ktorý porovnáva Barron’s Gold Mining Index a S&P500. Je vysoko pravdepodobné, že v nasledujúcich piatich rokoch akcie v zlato-tažiacich spoločnostiach prekonajú tradičné akcie. 

A zatiaľ, i keď zlato bolo za posledných desať rokov výnosnejšie ako akcie, tento graf naznačuje, že tento rozdiel sa môže ešte zvyšovať. To je dôvod, prečo je potrebné analyzovať 100-ročnú históriu a nie 10- ročnú.

Skutočnosťou je, že príliš veľa investorov bude pokračovať v uskutočňovaní príšerných rozhodnutí, či už sami o sebe alebo s pomocou tradičných finančných poradcov. Sú presvedčení, že cenné kovy sú rizikové. Nemôžte ich presvedčiť, aby alokovali čo i len 5-10% svojich aktív do cenných kovov. A to sa rozprávame o jedinom býčom trhu. Toto nie je obdobie 2003-2007. 

Je takmer isté, že v budúcnosti sa cenné kovy stanú výnosnejšími. Prečo? To je to, čo sa stáva v období významného kreditného poklesu. Všetci sa hrnú za skutočnými peniazmi. A je jedno, či je inflácia alebo deflácia. Od kedy sa začala kríza, pociťujeme zosilnené deflačné tlaky. Zlato sa dostalo na nové historické maximá a ešte vyššie, keď ho denominujeme vo väčšine iných mien. Kvalitné akcie v zlato-tažiacich spoločnostiach sa tiež vyšvihli na historické maximá. A výnosy striebra prekonali takmer všetko okrem zlata. 

Je to prekvapujúce, ale stále je ešte čas zapojiť sa do trhu s cennými kovmi predtým, ako ceny vyletia nahor a ostatné trhy sa ostanú len zdola prizerať. Chcete sa dozvedieť viac? Moji vydavatelia a ja uvedieme vzdelávací Webinár sponzorovaný spoločnosťou CME, ktorý Vám vysvetlí a poučí Vás o všetkom, čo sa týka zlata, striebra a akcii ťažobných spoločnosti.

Zdroj: TheDailyGold

Facebook komentár