Počas niekoľkých posledných dekád – kedy bola celosvetová úverová bublina vo fáze paraboly – finančné trhy reagovali na oznámenia amerického FEDu o lacnejších peniazoch ako deti, ktorým ocko sľúbi výlet do Disneylandu. Eufória síce nie vždy vydržala, ale prvotnou reakciou bol zvyčajne dôverčivý aplauz a reflexívne skupovanie rizikových aktív. Keď sa pozrieme späť na medvedí trh rokov 2008-2009 uvidíme, že hoci to vyzeralo, že svet sa rúca, Bernankeho prejavy alebo osekávanie úrokových sadzieb boli dobré pre rýchle vyskočenie cien akcií.
Čo robí niekoľko posledných dní pozoruhodnými? FED sľúbil viacero „quantitative easing” (pozn.prekl.: monetárny nástroj kedy centrálna banka pri diskontnej sadzbe blízkej nule kupuje vládne a korporátne dlhopisy, hypotekárne záložné listy a i., s cieľom zvýšiť množstvo peňazí v ekonomike) – tentokrát cez zvýšený nákup U.S. pokladničných poukážok – a namiesto rastu, trhy skončili deň poklesom a po otvorení nasledujúci deň padli ešte tvrdšie.
Pochopili konečne investori, že svetové monetárne inštitúcie sa s nimi zahrávajú, a že naša rastúca hora dlhov sa nebude dať vyriešiť bezbolestne? Možno, ale ja si vyberiem tŕnistú cestu a poviem nie. Problém tohto posledného stimulačného programu je, že sa nezdá byť dostatočne veľký na to, aby vyriešil spomalenie, kvôli ktorému bol nasadený. Trhy len vyčkávajú na hlavný chod.
Trik „fiat currency” (pozn.prekl.: mena, ktorej hodnota je stanovená úradnou mocou, bez skutočného krytia zlatom) bude pokračovať dokiaľ bude po takýchto menách dopyt. Kým si Spojené štáty, Európa a Japonsko budú môcť neustále požičiavať peniaze, budú to robiť a ohlasovať stále väčšie stimulačné programy zamerané na zabránenie masovej likvidácie súkromných dlhov.
Ale bude toho viac. Oveľa viac. Ako vysvetľuje blog Pragmatic Capitalist, fáza “helicopter money” (pozn.prekl.: teória Miltona Friedmana o „zhadzovaní peňazí z helikoptéry” do ekonomiky na zabránenie deflácii, oživená Bernankem v r.2002) zatiaľ ešte ani nezačala.
Asi nie je väčšieho nepochopenia v súčasnom svete investovania ako v prípade quantitative easing. Napokon, znie to módne, neznámo a zložito. Ale v skutočnosti je to celkom jednoduchá operácia. JJ Lando, obchodník s dlhopismi u Goldman Sachs, výrečne opísal QE:
“V QE, mimo svojich bežných aktivít, FED “cez noc” prevedie svoje rezervy do cenných papierov, nútiac súkromný sektor zbaviť sa ich zásob a zmeniť ich na hotovosť. Toto je vlastne vo väčšom meradle urobený „coupon-pass” (pozn.prekl.: nákup pokladničných poukážok a dlhopisov FEDom od obchodníkov), ktorý je potrebný robiť celú dobu. Tiež núti ľudí zbaviť sa cenných papierov za hotovosť.”
Niektorí investori uprednostňujú označenie „tlačenie peňazí” alebo „stimulačná monetárna politika.” Obidve sú zavádzajúce a druhé označenie je zavádzajúce hlavne v súčasnom trhovom prostredí. Predovšetkým, FED v skutočnosti nič „netlačí” keď spúšťa svoju QE politiku. FED si jednoducho elektronicky vymení aktíva so súkromným sektorom. Vo väčšine prípadov mení vklady s úročenými aktívami. „Netlačia peniaze” a ani „nezhadzujú peniaze z helikoptéry” ako sa vám to snaží mnoho ekonómov a učencov nahovoriť. Je to iba výmena aktív.
…Nie, nie – pán Bernanke nezlyhal. Len sa asi nesnažil dosť…
Budúcoročný stimulačný plán ukáže spanikárenú federálnu vládu nakupujúcu aktíva priamo, nad trhovými cenami, s novovytlačenými dolármi. Vtedy uvidíme, aké naivné finančné trhy v skutočnosti sú.
Zdroj: DollarCollapse
Facebook komentár