V poslednom čase veľa počúvame o Kondratieffovych cykloch, super cykloch Elliotovej vlny, konci sveta, deflácii, deflácii, deflácii.
To čo priaznivci deflácie nedokážu vziať na vedomie je že v čisto nekrytom monetárnom systéme deflácia nie je nevyhnutnosť, ale voľba. Povedané jednoducho, pokiaľ je vláda ochotná obetovať vlastnú menu, nie je absolútne žiadna šanca aby sa deflácia presadila v modernom monetárnom systéme.
Nezáleží na tom aká veľká je kontrakcia dlhu, 10 biliónov, 100 alebo 1000 biliónov, každá vláda s úplne nekrytými peniazmi môže stlačením klávesu na počítači vytlačiť dosť peňazí na to, aby vymazala dlh. Je isté že tým zničia menu, ale v určitom bode budeme postavení pred voľbu tlačenia alebo deflácie. Nemám pochybnosti o tom, že Bernanke si vyberie hodenie dolára na obetný oltár.
Vraví sa že spotrebiteľský kredit nerastie. Spotrebitelia sa oddlžujú. Nie je možné mať infláciu pokiaľ si spotrebitelia nepožičiavajú a platy nerastú. Holý nezmysel!
Nechajte ma poukázať na jeden neodškriepiteľný fakt a potom sa zaborím do deflačných/inflačných argumentov do toho kam majú investori vložiť svoj kapitál aby ho ochránili pre prichádzajúcou inflačnou búrkou. V čistom nekrytom monetárnom systéme ktorý je ochotný obetovať vlastnú menu, môže tento systém vytlačiť dostatok peňazí aby zaslal každému mužovi, žene a dieťaťu šek na 1000, 100 000, alebo milión dolárov. Tento krok zastaví defláciu priamo na jej začiatku. Z praktických dôvodov to zmaže celý spotrebiteľský dlh. Vravíte že to je nemožné? USA to spravili celkovo už dvakrát. (bolo to nazvané daňová zrážka, pokiaľ si neviete spomenúť.)
Miesto kde sa inflačné sily objavia je dané tým kto ako prvý použije peniaze. Zatiaľ to bol bankový systém. Cez nespočetné množstvo stimulačných programov vytvoril FED peniaze z čistého vzduchu a vnútil ich nesolventnému finančnému systému. To vyústilo v uvoľnenie selektívnych inflačných tlakov. Namiesto požičiavania kreditu spotrebiteľom a podnikateľom ktorí ho ani nechcú, nahrnul finančný systém peniaze späť na finančné trhy. To je dôvod prečo akciový trh posilnil o 80% aj napriek zlým fundamentálnym správam. A to je dôvod prečo zlatu hrozí prerazenie nových historických maxím.
Keby namiesto tlačenia likvidity do finančného systému boli peniaze zasielané priemernému spotrebiteľovi, videli by sme teraz opäť rapídny nárast cien realít, spolu s cenami potravín a benzínu. Platy by nekontrolovateľne rástli.
To kde sa inflácia objaví je priamy výsledok toho kto ako prvý použije čerstvo vyrazené doláre. Môžem Vás uistiť že nemáme žiaden hroziaci deflačný problém; máme rapídne sa približujúci inflačný problém a menovú krízu.
Hovorím to už dlhší čas že trh eventuálne prinúti Bernankeho zaplatiť daň za jeho šialenú monetárnu politiku. Daň bude menová kríza dolára a myslím že sa už začala.
Zatiaľ čo bol každý zaujatý poklesom eura behom prvej polovice roka, to čo nikto nepredvídal je že rakovina ktorá sa začala v Európe sa v určitom momente rozšíri aj na dolár. Začalo sa to pred 3 mesiacmi, hoci si to ešte nikto neuvedomil.
V ďalších odstavcoch budem ilustrovať dlhodobú cyklickú povahu dolára keďže cykly sú teraz perfektne zoradené tak aby priniesli zásadnú krízu amerického dolára, oveľa horšiu ako práve prekonalo euro.
Dovoľte mi najprv ukázať Vám obrázok najväčšieho cyklu, trojročného.
Graf: 1991-2010 Index amerického dolára
Označil som posledných 6 miním v trojročných cykloch. Tieto dná mali tendenciu sa objavovať každých 3 až 3 a pol roka, najčastejšie 3 roky a 3 mesiace. Z toho vyplýva že ďalšie výrazné trojročné minimum sa objaví budúci rok niekedy medzi Marcom a Júnom.
V ťažkostiach budeme keď dolár klesne na minimum aktuálneho cycklu, a Bernankeho bláznivý pokus o potlačenie kreditnej krízy nám vybuchne rovno do tváre. Na jar budúceho roka budeme ponorení do plne dospelého kolapsu dolára.
Prvé varovanie príde keď dolár prelomí hranicu 80 smerom nadol. To bude signál že súčasný prostredný cycklus zlyhal. Akonáhle sa tak stane, môžeme nad dolárom zavrieť dvere.
Najprv by sme mali vidieť test historických miním na konci tohto roka, keď ďalší veľký ročný cyklus dosiahne svoje dno. Potom by sme mali dať ďalšiu nohu dole behom neskorej jari alebo skorého leta keď očakávam že dolár dosiahne nové historické minimá.
Graf: Dolárový index pre rok 2010 od Marca po súčasnosť
Jediná cesta ako zastaviť tento scenár od naplnenia je pre Bernankeho okamžite začať s odstraňovaním masívneho množstva likvidity z trhu. Toto nezastaví príchod 3-ročného cyklu ale môžme mať nádej že dolár sa udrží nad historickými minimami a budeme môcť alebo aspoň redukovať škodu ktorá by bola spôsobená nastupujúcim kolapsom meny.
Uisťujem Vás že nič z toho neurobí. Po prvé nemá ani predstavu o tom že prichádza kríza. (Toto je ten istý človek ktorý nás v roku 2007 uisťoval že kreditné problémy boli uzavreté v sub-prime trhoch a v roku 2006 tvrdil že na realitách nie je bublina.)
A po druhé, pokiaľ by odstránil likviditu, krajina a aj svet by sa rýchlo ponorili späť do recesie a potom do depresie. Nie, myslím že sa nemusíme obávať že strýko Ben vypne tlačiarne.
Takže čo by mali investori robiť aby sa pripravili na prichádzajúci požiar? Musia investovať do reálnych vecí, komodít. Je totiž dôvod na to že virtuálne celý komoditný komplex ukazoval relatívnu silu vtedy ako trh vstúpil do minima stredného cyklu začiatkom Júla. Inteligentné bolo a stále je umiestniť peniaze tak aby prežili prichádzajúcu búrku.
Chcem poukázať na to že začiatočná fáza krízy nebude vôbec vyzerať ako kríza. Padajúci dolár bude podporovať ceny všetkých aktív. Dokonca možno uvidíme nové maximá akciového trhu.
Ale eventuálne príliš veľa pozitívnych vecí sa ukáže byť smrteľných a pravdivý obraz zmätku v ktorom sa nachádzame sa odhalí na trhoch. V tomto bode nebude už kolapsujúci dolár podporovať akcie a môžme očakávať obrat trhu a začiatok dlhého medvedieho trhu. Na rozdiel od akcí, komodity budú prosperovať v menovej kríze na rozdiel od ostatných segmentov.
Tento je samozrejme jediným dlhodobým býčím trhom…Zlato!
Zdroj: Gold Scents
Facebook komentár