Pri pohľade na zlato očividne sa nachádzajúce v parabolickej formácii, investori by mali realisticky prehodnotiť svoje investičné aktivity. Zlato pravdepodobne utrpí nevyhnutné následky sklamania ktoré nasleduje po parabolickom pohybe. Investori môžu chcieť presmerovať svoje investičné kroky niekam inam. Pri cenách poľnohospodárskych plodín a jedla(agri-food) mieriacich vyššie, tento sektor investičného sveta je atraktívnou ofenzívnou alternatívou.
V prvý januárový deň, s výnimkou objavenia sa príčetnosti v Kongrese, príde Veľké Obamove zvýšenie daní pre rok 2011. Viac ako 3 bilióny dolárov bude vyzbieraných od amerických daňových poplatníkov a presmerovaných smerom k neproduktívnej, rast zabíjajúcej vláde. Ako následok, nezamestnanosť v priemere prekročí 10% v roku 2011. Kanada predáva do Číny veľké množstvá,ale ochablá americká ekonomika je stále najväčším spotrebiteľom Kanady. EU ponúka iba malé možnosti, keďže jednotlivé národy sa snažia redukovať svoje dlhové bremeno.
Niektoré krajiny hýčkajú svoj rast namieso toho aby ničili potenciál pre prosperitu. Ich občania zarábajú vyššie príjmy a veselo tieto príjmy míňajú.
V poslednom reporte o čínskej ekonomike pre bloomerg.com zo septembra 2010 si môžme prečítať:
„Produkcia narástla medziročne o 13,9%, viac ako 13 percentný medián odhadovaný 29 ekonómami, ako ukázal včera štatistický úradný report v Beijingu. Spotrebiteľské ceny vzrástli o 3,5%, najviac za posledných 22 mesiacov, spolu s cenami potravín. Maloobchodné tržby vzrástli o 18,4%…Čína je pripravená nahradiť Japonsko ako druhú najväčšiu ekonomiku tento rok po zverejnení vyššieho HDP za druhý štvrťrok.“[pridaný dôraz]
Časťou týchto vyšších maloobchodných tržieb je jedna z našich obľúbených aktivít, jedenie. V týchto tržbách sú zahrnuté vyššie počty obchodov s potravinami pre čínskych spotrebiteľov pre rozširujúci sa trh plodín a potravín. Z veľkej časti vďaka čínskym konzumentom, minule sme s radosťou oznámili že náš Agri-Food cenový index dosiahol nedávno nové maximum!
Graf 1 Hodnota 100$ investície vloženej do Schmidt Agri-Food Price Indexu a do SP500
Aktuálne prebieha severoamerický zber úrody ktorý by mohol pritiahnuť tak veľmi potrebnú konsolidáciu cien poľnohospodárskych plodín. Avšak, pokračujúci rast globálneho dopytu po plodinách a pokračujúce problémy so sadením zimnej pšenice v Rusku budú aj naďalej tlačiť nahor ceny obilia. V tomto čase bola kvôli suchu ukončená sadba len asi 40% zimnej pšenice. Svet teraz musí čakať do roku 2012 na „normálnu“ ruskú žatvu zimnej pšenice. Zapamätajte si, náhrada je možná, pizza vyrobená z kukurice namiesto zo pšenice bude chuťovo omnoho bližšie k taco.
Maslo, nie veľmi zaujímavý poľnohospodársky produkt, okúsil minulý rok dramatickú cenovú rely. Ceny masla sa takmer zdvojnásobili počas obdobia zobrazeného na grafe. Tí ktorí okusujú ekonomický rast v častiach sveta nezaťaženými Obamanomikou si môžu dovoliť viac masla. Zatiaľ čo môžme považovať maslo za základnú plodinu, spotreba je ekonomicky ako aj príjmovo senzitívna. Ako stúpa príjem, spotrebitelia prechádzajú na maslo späť z lacnejších náhrad. Viac sa stravujú v reštauráciách, kde je viac pravdepodobné že maslo je dôležitou zložkou receptov.
Graf 2 Cena masla v dolároch, oranžovou je vyznačená cena za libru, čiernou stochastika tejto ceny
Graf 3 Nárast ceny vybranej vzorky potravín v priebehu 52 týždňov
Ako zobrazuje horný obrázok, maslo nie je jediný prípad poľ. produktov s dramaticky stúpajúcou cenou. V grafe sú zobrazené percentuálne zmeny cien komodít za 52 týždňov pre zlato, cukor, kukuricu a palmový olej. Posledným trom komoditám sa darilo za posledný rok pomerne dobre a podstatne lepšie ako zlatu. Vlastne 9 z 15 hlavných poľnohospodárskych komodít ktoré sledujeme zaznamenalo väčší cenový nárast ako zlato. Možno sa zlato iba snaží udržať krk s ošípanými, ktoré mali nárast ceny v hodnote 53%.
Investori môžu utiecť pred ekonomickou neistotou ktorú na Severnú Ameriku uvalil Obamov režim, alebo vlažným šanciam pre EÚ. S nárastom maloobchodného predaja o 18%, čínska cesta k prosperite sa javí omnoho povzbudzujúcejšou ako alternatívne modely. Možno najlepšia cesta ako participovať na raste Číny, India a pod. je cez ponohospodárske. plodiny. Bez ohľadu na prekážky na ceste, ich spotrebitelia budú jesť. Agri-Food by mohol vyvinúť to čo sa bude nazývať „Čínsky vklad“.
Okrem toho, jedni z najlepších biznisov? Tie ktoré postavia všetky garáže v Iowe na uskladnenie všetých nových BMW. Agri-Prosperita čaká na tých ktorí majú pozemky na jej pestovanie. Zatiaľ čo poľ. cenné papiere sa hodia pre najviac investorov, poľ. pozemky budú definitívne profitovať z Číny, Indie a pod. čím pretromfnú ostatných invetujúcich do poľ. plodín v Severnej Amerike. Naša 4. Výročná úvaha nad Americkou poľnohospodárskou pôdou ako investičným portfóliom – 2010 sa rapídne dostáva do pozície definitívnej štúdie o výnosoch zarobených na americkej poľnohospodárskej pôde.
Zdroj: AgriFoodValueView
Facebook komentár