Ak sa Vám niečo páči poprosím kliknúť na “páči sa mi to”, alebo FB “like” aby sme mali od Vás odozvu (a taktiež Nás to vedie k pokračovaniu Našej tzv neziskovej “práce”)…Čím viac klikov na “páči sa mi to”, alebo FB “like”, tým nám pomôžete rozšíriť sa “Ďakujeme”

V pátek 14. března 2008, vláda USA prostřednictvím Federálního rezervního systému (Fed, centrální banka USA) podpořila 85-ti letou banku Bear Stearns. Původně se to zdálo jako ukončení potíží finančních institucí na počátku krize. Regulátoři dali bance víkend, aby si našla kupce, protože se stala insolventní a byla na pokraji bankrotu. Toto by mohlo způsobit masivní pokles na finančních a kapitálových trzích a potenciálně spustit domino efekt pádu bankovních institucí a zastavení chodu finančního systému jako celku.

Vedení v Bear Sterns a jiných bankách, společně s Fedem a Ministerstvem financí, pracovali usilovně přes víkend, aby našli kupce. Nakonec, bankovní titán JP Morgan Chase navrhl řešení k nákupu Bear za méně než byla cena ústředí problémové banky na Manhattanu.

Vládní rozhodnutí odvolat nabídky k pomoci Bear šokovali jak investory na celém světě tak také 13 000 zaměstnanců banky. Když již bylo po všem, na pořadu dne bylo spousty otázek, co se událo špatně a proč této jednou veleúspěšné instituci bylo dovoleno zkolabovat, resp. byla dokonce podporována  k pádu. Zvláště pak, když jiné instituce jako pojišťovna AIG, byly zachráněny zásluhou rozsáhlé finanční pomoci.

Skutečný příběh o tom, proč  bylo Bear dovoleno padnout, se dá vystopovat desetiletí zpátky od data kolapsu banky. Tehdy zkrachoval světoznámý hedge fond Long Term Capital Management (LTCM).

Založen v r. 1994, LTCM fond byl veden Johnem Meriwetherem, který se pozice ujal po dokončení své kariéry v bance Solomon Brothers. Tam pracoval jako vedoucí obchodníků s dluhopisy a odešel po regulačním skandálu týkajícího se jednoho z jeho podřízených traderů. Společně s ním bylo v LTCM 10 dalších partnerů, někteří také bývalí spolupracovníci ze Solomonu.

Manažerský tým v LTCM byl považován za nejlepší, jaký kdy byl dán dohromady. Zahrnoval dva budoucí laureáty Nobelovy ceny, sedm PhD (z čehož šest bylo z MIT), čtyři profesory nebo bývalé profesory z Harvardu, jednoho viceguvernéra Fedu a celkově tak 250 let zkušeností z financí a investic.

Další čeho měl LTCM „nadbytek“, teď v negativním slova smyslu, byla nadměrná finanční páka. Když byla firma založena, partneři  byli schopni shromáždit  přes miliardu dolarů jako počáteční kapitál. Dále využili pákový efekt (půjčili si mnoho dalších peněz) a začali obchodovat.

Do r. 1998 daosáhl LTCM fantastických výnosů, a kapitál narostl do výše 4 miliard USD. Další páka díky rozsáhlým půjčkám však přivedla portfolio na hodnotu 100 miliard dolarů, což byl neuvěřitelný pákový poměr 25:1.

V září 1998 Rusko vyhlásilo krizi své dluhové služby, událost se kterou nikdo z partnerů LTCM nepočítal a portfolio se rozpadlo téměř přes noc.

Ten samý měsíc, vedoucí  představitelé devíti z největších bank (v té době) Wall Streetu byli pozváni do Fedu, aby pomohli zorganizovat záchranu LTCM. V porovnáním s nedávnou záchranou bank a finančních institucí v r. 2008, v té době se jednalo o záležitost více kontroverzní, protože regulátoři nezachraňovali banku nýbrž spekulativní fond s penězi velmi bohatých klientů.

Existovala však panika, že bez poskytnutí  „pomocné ruky“ dojde k banrotu LTCM a likvidace masivního portfolia vyvolá destabilizaci celkového trhu. Při rychlé likvidaci 100 miliardového portfolia by zřejmě došlo k propadu cen akcií, což by poškodilo drobné investory a také způsobilo pád několika bank, kterým LTCM dlužil obrovské sumy peněz.

Při finanční pomoci, která  v konečné fázi představovala více než desítku bank Wall Streetu, byla jedna instituce, která odmítla participaci či jakoukoliv pomoc LTCM, a to Bear Stearns.

Méně než dekádu později, karty se obrátily a Bear se z pozice toho kdo „tahá loutkami“ stal firmou, která nyní sama potřebovala zoufale pomoc a to urgentně.

Avšak Wall Street si váží  týmových hráčů. Jakkoli silně konkurenční je toto prostředí, tak instituce mají dlouhou paměť v tom, kdo kdy poskytnutnul výhodu či uškodil. R. 2008 tak umožnil, aby ostatní banky dostali odplatu za to, že Bear se tehdy neúčastnil pomoci LTCM. Dokonce ministr financí v r. 2008 Hank Paulson byl abiturientem Goldman Sachs, banky která byla zainteresována v pomoci LTCM fondu.

Samozřejmě, toto není celý  a úpný příběh Bearn Stearns, banky, která spadla ze svého půvabu  a její posledních dní. Mnoho detailů  nemusí již být nikdy zveřejněno, ale můžeme si být jisti, že existují.

Zdroj: Treece Investment Advisory 

Preložil: Martin Lembak

Facebook komentár