Vedľajší význam slova úpätie je úplne správne pomenovanie miesta, kde sa práve nachádzame s kolapsom Amerického dolára vo svetovom finančnom systéme a návratom kráľa, zlata, ako platidla. Je to ideálne, pretože kým s určitosťou vidíme pohyb smerom k šialenstvu so zlatom, ktoré dobieha čerstvé výšky hodnoty Amerického dolára podstate na dennej báze cez celý September a väčšinu Októbra, stále sme však má ďaleko od dosiahnutia vrcholu tohto pohoria.
Začali sme a) vstupovať do štádia šialenstva ale b) stále sme ďaleko od dosiahnutia vrcholu. Práve preto tu máme pár argumentov ako dôkaz oboch tvrdení.
Náznaky, že „šialenstvo začalo“
Vypožičali sme si nasledujúcu ilustráciu (dole) od Dr. John Paul Rodrigue z Hofstra University pretože si myslíme, že dáva vynikajúce zobrazenie priebehu väčšiny šialenstiev. Musíme podotknúť, že nevyhnutne nebrieme zlato ako „typický býčí trh“. Veríme tomu, že sme svedkami návratu zlata ako platidla po desaťročiach potláčania. Napriek tomu, si myslíme, že fáza šialenstva tohto priebehu sa vyparí. Časť grafu, ktorá nedáva zmysel, pokiaľ ide o zlato, je to tá časť hneď po čo je dosiahnutý bod „New Paradigm“.
Veríme, že akonáhle dosiahneme bod „New Paradigm“, vytvorí sa nový model. Nebude to žiadne odmietnutie a ani „return to normal“ (návrat k normálu) pretože návrat zlata ako platidlo samo o sebe je návrat k normálu. Nemôžeme s určitosťou povedať, že zlato prestrelí, s veľkým rozdielom hodnôt, svoju skutočnú hodnotu, pri výške kolapsu Amerického dolára vo svetovom finančnom systéme, pokiaľ ide o jeho hodnotu v porovnaní s inými artiklami. Neskôr nastane čas, kedy bude dávať zmysel predať časť alebo všetko vaše zlato v prospech iných aktív. Kvôli nášmu účelu použijeme tento graf na to, aby sme sa pokúsili priblížiť, kde sa práve nachádzame vo fáze šialenstva zlata.
Podľa nášho názoru „Stealth phase“ bola fáza medzi rokmi 2001-2004 kedy absolútne nikto, okrem pár vyvolených, ako napríklad The Dollar Vigilante’s all-star Senior Analytik, Ed Bugos, búchal do stola, aby sa kúpilo zlato a akcie zlata – no žiaľ nikto ho nepočúval.
Pre tých ktorí investovali v tomto sektore od roku 2004, poznajú obdobie 2004-2009 ako „Awareness phase“. Veľa mladších akcií drahých kovov, ako napríklad Osisko Mining (T.OSK) a doslova stovky iných z nenazdajky šli s hodnotami od $0.25 po $5 a vytvárali obrovský $50 miliónov profit financovaný s dôvtipnými inštitucionálnymi investormi.
A tí ktorí prežívali brutálny predaj v roku 2008, spoznajú, že ide o bod „first sell off / bear trap“ na grafe.
To nás privádza k Augustu 2010, kedy sme spravili prvé detské krôčiky do fázy šialenstva. Môžete vidieť všetky jej náznaky okolo nás. Zlato sa čím ďalej, tým viac spomína v médiách a začína lámať svoje maximá celkom pravidelne.
Dumb Money (individuálni investori, ktorí príležitostne pozerajú CNBC kvôli burzovým tipom), vlády a centrálne banky, všetci títo pomaly chápu tomu, čo sa práve deje. Bangladéšska Centrálna Banka kúpila minulý mesiac 10 metrických ton zlata od MMF. Toto je iba časť z 212 ton zlata, ktoré MMF predal minulý rok Reserve Bank of India, Bank of Mauritius a Sri Lanskej Centrálnej Banke. Saudská Arábia, Rusko a Filipíny nedávno oznámili že zvyšujú svoje rezervy v zlate.
Dokonca aj Jim Cramer (moderátor relácie Mad Money na CNBC) už má rád zlato. Ak toto nie je dôkaz toho, že sme sa dostali do fázy šialenstva zlata, tak potom nevieme čo iné.
Zlato, ani len blízko pri vrchole
Ako si môžeme byť istý, že nie sme blízko vrcholu s trhom drahých kovov? Nič v živote nie je isté, no ale je ešte stále veľa indikátorov, ktoré stále signalizujú prvotnú fázu šialenstva zlata.
Nick Laird, ktorý prevádzkuje skvelú stránku o zlate (www.sharelynx.com) a je podporovateľom The Dollar Vigilante, nám dal povolenie použiť graf, kde dal dokopy porovnanie zlata a striebra na ich aktuálnych úrovniach s 50 historickými bublinami.
Ako môžete vidieť, ak sme blízko vrcholu, tak potom toto je najväčšie sklamanie nad býčím trhom v bublinovej histórii! V skutočnosti, ak porovnáme zlatý a strieborný býčí trh v osemdesiatych rokoch, zlato by sa malo zvýšiť svoju cenu štvornásobne na $5.200 za uncu. Tiež si myslíme, že tento býčí trh bude oveľa silnejší ako býčí trh v osemdesiatych rokoch.
Ako bude vyzerať koniec býčieho trhu?
Našli sme kópiu titulnej stránky novín Kanadského The Globe and Mail zo 4. januára 1980. Môžete si ju pozrieť tu. Takto bude vyzerať koniec posledného býčieho trhu so zlatom. Článok prichádza s nespočetnými príbehmi s vytváraním radov, ktoré sa začali tvoriť od skorého rána, kde veľa ľudí priznalo, že volali do práce, stým že sú chorí, len aby sa mohli postaviť do radu a kúpiť si zlaté mince. Od Toronta, po Londýn a Paríž všetky boli vypradené.
Takto nejako vyzerá koniec šialenstva.
Teraz, sa ale pozrime na titulný nadpis Calgary Herald zo 14. septembra. „Calgarians Rush to SELL Gold After Record High Hit“. Ľudia tvorili zástupy len aby mohli zlato predať! Nič nás nemôže utvrdiť v našej pozícii so zlatom viac ako takýto nadpis. Ak začneme vidieť viac titulných nadpisov ako napríklad, že obyvatelia Calgary vytvárali zástupy aby kúpili zlato, potom by sme mali porozhliadnuť po okolí. Ale je jasné, že sme veľmi ďaleko od toho.
Pomalý návrat zlata ako platidla
Skoro každý deň, môžeme nájsť články z celého sveta o tom, že sa pomaly znova približujeme k používaniu zlata a striebra ako platidla.
V Malajzii, zlatý Dinár a strieborný Dirham boli predstavené na začiatku augusta opozičnou Islamistickou skupinou. Umar Ibrahim Vadillo, úradník z Kelantan Golden Trade, odhalil, že prvá várka zlata a striebra ocenená na 2 milióny Ringgit (US $625k) bola predaná za menej ako mesiac. Odozva v Malajzii bola očividne obrovská. V Kelantan, firmy od vlastníkov garáži po taxikárov používajú zlaté a strieborné mince. Dokonca aj zamestananci v Kelantan dostávajú 25% zo svojej výplaty v Dinároch alebo Dirhamoch, teda ak si o to požiadajú.
Taktiež aj v susednej Indonézii, sme našli na blogu video s názvom “Indonesians Get It” ktoré ukazuje, že pomaly sa zlatý Dinár a strieborný Dirham dostáva späť do obehu v tejto veľkej moslimskej krajine.
Dokonca aj v Michigane nový článok “Competing Currency Being Accepted Across Mid-Michigan” ukazuje zlato, striebro a dokonca aj meď ako sa pomaly začína používať ako platidlo. Napriek tomu Americký článok zaobchádza s faktami o zlate a striebre ako s románom a spravil smiešne vyhlásenie týkajúce sa zlata a striebra: „Znejú ako ozajstné peniaze a tiež aj vyzerajú ako ozajstné peniaze“.
Žiaľ, Američania boli potlačovaný tak, že bolo ilegálne vlastniť zlato v dvadsiatom storočí a preto si neuvedomujú, to čo si uvedomujú v Malajzii, v Indonézii, v Číne a iných krajinách, čo je „skutočné platidlo“
Zdroj: The Dollar Vigilante
Facebook komentár