Patrick Martin píše: Zhruba 15 percent amerických domácností, 17.4 milióna rodín alebo približne 50 miliónov ľudí bolo podľa novej správy Ministerstva poľnohospodárstva USA (USDA) minulý rok príliš chudobných na to, aby si kúpili adekvátne jedlo. Štúdia ukázala, že viac ako tretina týchto domácností s až jedným miliónom detí nemala pravidelnú stravu.
Počet rodín, ktoré sú klasifikované ako „potravinovo-nezabezpečené“ podľa USDA, ktorá vedier program potravinových poukážok, sa viac ako strojnásobil od roku 2006, pred súčasným ekonomickým poklesom, ktorý viedol k takmer dvojcifernej nezamestnanosti. Keďže väčšina ľudí je neochotná priznať, že majú problém s jedlom na stole, obzvlášť keď majú deti, „neistota jedla“ bola vypočítaná na základe anketových otázok týkajúcich sa vynechaných jedál alebo míňania potravinových poukážok, ktoré boli kombinované s porovnávaním príjmov a cien potravín.
V skutočnosti je samotným dôvodom potravinovej neistoty v Amerike – najväčšom producentovi poľnohospodárskych a potravinárskych výrobkov planéty – nedostatok peňazí. Miera chudoby ostro vzrástla v priebehu posledných troch rokov, s odhadovanými 50 miliónmi ľudí, ktorí žijú pod oficiálnou hranicou chudoby, ktorá hrubo podceňuje príjem nevyhnutný na základné potreby.
Zvýraznením významných nerovností v dostupností potravinových zdrojov v rámci amerických domácností zaznamenala správa USDA, že typická potravinovo-zabezpečená domácnosť minula nehoráznych 33 percent viac na potraviny ako typická potravinovo-nezabezpečená domácnosť rovnakej veľkosti a zloženia domácnosti.
V súlade s politikou Obamovej administratívy vedúci pracovník USDA, ktorý vydal správu, podsekretár Kevin Concannon povedal, že najnovší prieskum týkajúci sa hladu ukázal „stabilizáciu“ problému v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Inými slovami, práve toľko ľudí trpelo hladom v roku 2009 ako v roku 2008, akoby to vyjadrovalo „pokrok“ a nie zakrývalo stálu mieru biedy za posledných 40 rokov.
Concannon povedal, že správa bola plná nádeje, keďže počet hladujúcich ľudí nevzrástol aj napriek tomu, že počet nezamestnaných Američanov prudko vzrástol z 9 miliónov v roku 2008 na 14 miliónov v roku 2009. Zásluhu na tom podľa neho mali potravinové poukážky a ďalšie federálne programy na odvrátenie ďalšieho nárastu hladujúcich. „Táto správa zvýrazňuje, aké rozhodujúce sú federálne asistenčné výživové programy pre americké rodiny“, vyhlásil.
Počet Američanov, ktorí poberajú potravinové poukážky v rámci Doplnkového výživového asistenčného programu (SNAP) vzrástol na 42,4 milióna. Ďalší jeden milión detí dostal denne zadarmo alebo dotovaný školský obed, pričom zhruba 400 000 tehotných žien a dojčiacich matiek dostalo mlieko, maslo, vajíčka a ďalšie potraviny v rámci programu WIC. Dovedna tak vo štvrtine amerických domácností dostáva minimálne jedna osoba potravinové poukážky alebo inú potravinovú výpomoc. Avšak 43 percent potravinovo-nezabezpečených domácností sa nezúčastnilo žiadne z týchto troch programov.
Napriek samoľúbosti, ktorú vyjadril činiteľ Obamovej administratívy, existuje vážny dôvod veriť, že súčasné výživové programy, už teraz nepostačujúce na pokrytie sociálnych potrieb, budú ďalej radikálne znížené Kongresom. Detský výživový zákon bude musieť byť tento rok opäť schválený a verzia návrhu v Senáte sťahuje 2 miliardy dolárov z potravinových poukážok, aby boli zaplatené zvyšujúce sa náklady na obedy v školách – v princípe okráda deti doma, aby ich nasýtil v škole. Začiatkom tohto roka boli rozšírenia v podpore pre dlhodobo nezamestnaných čiastočne financované aj z obmedzení v programe potravinových poukážok.
V spoločnosti, ktorá berie vážne hodnotu ľudského života a budúcnosti detí, by bola predstava 50 miliónov ľudí, ktorým hrozí hladovanie, vrátane 17 miliónov detí, znamenala stav núdze. Ak vezmeme do úvahy, že Spojené štáty sa kedysi chválili tým, že dokážu nasýtiť celú planétu, ľahostajnosť voči rastu hladu vo vlastnej krajine predstavuje národný škandál.
Avšak v Amerike 2010 správy o hlade boli vyhostené k menším položkám na vnútorných stranách novín (A21 vo Washington Post, nič v New York Times) a úplne chýba rozruch vo vysielaní večerných správ, ktoré sú medzitým viac zaujaté zasnúbením britského princa Williama.
Spáva o hlade poukazuje na ďalšiu veličinu na meranie sociálnej nezodpovednosti, chamtivosť a do očí bijúcu krutosť americkej finančníckej aristokracie, ktorú oveľa viac zaujíma napĺňanie si svojich hanebných bankových účtov a výhod, ako zmiernenie masového utrpenia v najbohatšej krajine na svete.
Kongres začne svoje „…………….“ sedenie v pondelok, po ktorom bude nasledovať v utorok dvojstranný summit medzi prezidentom Obamom a vodcami Republikánov a Demokratov v Kongrese. Potravinová kríza nebude na programe týchto diskusií. Jediný hlad, ktorý bude na programe je v skutočnosti neukojiteľná túžba bohatých po ešte väčšom bohatstve.
Obamova administratíva a Republikáni v súčasnosti vyjednávajú podmienky ustúpenia Demokratickej strany požiadavkám pravicového krídla ohľadne rozšírenia Bushových daňových krátení pre bohatých. Toto bude stáť viac ako 700 miliárd dolárov v priebehu najbližších 10 rokov, inými slovami 70 miliárd dolárov ročne, viac ako sú náklady na všetky federálne potravinové programy spolu.
Medzitým Obama odobril návrh predsedu komisie na zníženie deficitu na zavedenie drastických krátení v sociálnych programoch pre starších a chudobných a zároveň na zníženie daní pre bohatých a pre korporácií a zvýšenie daní pre pracujúcu triedu. Presvedčenie Bieleho domu, politických zriadení a médií je, že Američania žili nad svoje pomery a musia akceptovať škrty vo svojej spotrebe.
Americkej vládnucej elite, rovnako ako obom jej politickým stranám, Demokratom aj Republikánom, je ľahostajný nárast hladu a vyvlastňovania. Tí, ktorí sú najviac opojení ideológiou „voľného trhu“, pravdepodobne považujú takéto sociálne zlá za pozitívne dobro, keďže hladní pracovníci sú ochotnejší vziať akúkoľvek dostupnú prácu bez ohľadu na výšku platu a podmienky. Mali by si dávať pozor na to, čo si prajú.
Americká vládnuca trieda vytvára podmienky na explóziu zdola, ktorej nebudú môcť zabrániť sluhjovia z politického zriadenia, odbory ani média. Naliehavejšou úlohou, ktorej budô čeliť pracujúci ľudia, je urobiľ všetky nevyhnutné prípravy pre prichádzajúce hnutie revolučného politického charakteru. To znamená vybudovanie Strany Socialistickej Rovnosti.
Zdroj: Global Research
Facebook komentár