Na konci října měl MMF 32,7 tun zlata k prodeji. V září prodal MMF na volném trhu 32 tun zlata a v říjnu 19,5 tun. Pokud bude MMF pokračovat v zářijovém tempu prodeje, pak bychom mohli oznámení o ukončení prodeje zlata slyšet již v prosinci a to pravděpodobně již na začátku prosince. Pokud budou pokračovat ve stejném tempu jako v říjnu, pak můžeme toto oznámení očekávat v lednu 2011. Věříme, že se jedná o důležitou informaci, protože to bude jasným signálem skutečného ukončení “oficiálního”prodeje zlata. Signatáři Smlouvy centrálních bank o obchodu se zlatem (Central Bank Gold Agreement), s výjimkou malých obchodů s mincemi neprodávali zlato už více než rok. S tím jak bude ukončen oficiální prodej ze strany MMF, výročně prodávaných 400 tun, “oficiálních” prodejů nebude k dispozici na trhu.
Věříme, že již zastavili prodeje, pokud bereme v potaz jejich aktivity v posledním roce. Bereme také v úvahu, že stále mají “strop” představovaný prodejem 400 tun zlata za rok, ale i tak se jedná pouze o gesto. Centrální banky jsou solidními kupci, a v první řadě berou v potaz své lokální dodávky. Musíme také brát v potaz, že čím dál více zemí těžící zlato budou kupovat místní produkci, čímž dále sníží dodávku zlata do Londýna a na další trhy.
Také bychom v současné chvíli měli akceptovat, že hlavní hybnou silu za současným nárůstem cen zlata jsou centrální banky, následované další investiční poptávkou.
Investiční poptávka se mění
V tomto bodě bychom opět měli být opatrní a uvědomit si, že více a více investiční poptávky, nejen z Asie ale i od západních institucí, není za úcelem zisku. Jejich investiční rozhodování je stále více a více ovlivňováno nestabilitami a nejistotami, které ovlivňují mezinárodní měnový trh. Z mezinárodního pohledu je stále více složitější oceňovat aktiva když se jejich hodnota pohybuje nahoru a dolů, tak jako teď. Zlato je lepším místem, kde mít v současné bouřlivé době uložený svůj majetek.
Všichni z vedení Světové banky jsou si také vědomi užitečné role, kterou může hrát zlato jako “výchozí bod hodnoty”. Pokud by k tomuto došlo, zlato by se vrátilo do světa měn podložených hodnotou, ačkoli jeho role by byla jiná než v minulosti. Tento pojem jsme definovali již v dřívějších číslech Gold Forecaster, tak že zlato již není měřítkem směny, ale měřítkem hodnoty.
Co se stane s poptávkou v případě poklesu nabídky o 400 tun?
400 tunový propad v nabídce na vyrovnaném trhu bude tlačit na poptávkovou stranu, která se bude snažit najít více zlata.
- Vzhledem k velmi nepružným dodávkám od těžařů, bude z tohoto zdroje pouze malý přírůstek
- Při poptávce po špercích v rozvinutém světě na původních hodnotách, jsou jediným způsobem mnohem vyšší ceny, které poptávku sníží
- Ohledně průmyslové poptávky (zejména elektrotechnika), je nepravděpodobné, že by se tato poptávka nechala odradit vyššími cenami
- Také Indové, vzhledem k výbornému monzunovému období, dobré sklizni a růstu HDP na úrovni 8,9 %, budou ochotni platit za zlato vyšší cenu a nenechají se tedy odradit nárůstem ceny zlata
- V souvislosti s rychle se rozvíjející střední třídou v Číně a vzhledem k celkovému rozvoji země, bude s největší pravděpodobností poptávka narůstat bez ohledu na rostoucí cenu zlata
- Poptávka centrálních bank se také pravděpodobnš nebude snižovat bez ohledu na cenu zlata, protože zájmem centrálních bank je čistě celková tonáž zlata. Také jsme zaznamenali, že jako součást svých pokračujících nákupu zlata, Rusko v říjnu koupilo 18,66 tun zlata (porovnání s prodejem 19,5 tun ze strany MMF). Nejen, že tedy kupují místní produkci, ale jsou také přítomni na otevřeném trhu.
Jediný dodatečnými zdroji zlata tak budou prodeje “zlatého šrotu” a nebo dodávky od stávajících držitelů zlata. Takže se ptáme, “Při jaké ceně budou současní držitelé zlata ochotni prodat?”.
Zdroj: Gold Forecaster
Preložil: Ondra Divis
Facebook komentár