Myslel som si, že poznám všetko o skazenom FED-e, pretože viem , že ten zapríčiňuje infláciu a to vedome vytváraním príliš veľkého množstva peňazí v obehu, čo je „jedna veľká vec“ (OBT)1, ktorú nechcete kvôli spoločenskému prevratu na smrť vyhladovaných ľudí a nepokojom v uliciach.
A domnieval som sa, že viem, že FED bol pôvodne obviňovaný z uchovávania hodnoty dolára, ale zrejme to nie je tak. Ergo, FED nezabránil, resp. nevaroval, alebo dokonca nenavrhol vyhnúť sa skutočnému zlu v tom, že sme mali nepretržitú infláciu kvôli obrovskému nárastu peňažnej zásoby od založenia Federálneho rezervného systému v roku 1913, a len obrovská a drahá expanzia sociálneho štátu udržala hladovanie a nepokoje pod kontrolou … Zatiaľ.
Takže som bol šťastný, že som sa naučil pár vecí z The Wall Street Journal, napríklad to, ako len od roku 1978 má FED takzvaný „duálny mandát“ na dosiahnutie cenovej stability aj plnej nezamestnanosti, kým v origináli Federal Reserve Act2 z roku 1913 Kongres požiadal centrálnu banku o dohľad nad bankovým systémom. Nezmieňoval sa o explicitných ekonomických cieľoch. Dokonca ani v keynesiánskom vrchole rozkvetu – Zákone o zamestnanosti3 z roku 1946 Kongres nežiadal FED, aby riadil ekonomiku.
Samozrejme, existujú tí, ktorí sa pýtajú: “Prečo sa dohadovať o tom, či je Federálny rezervný systém chybný v oboch jeho ‘mandátoch’ udržiavajúcich stabilné ceny a vysokú zamestnanosť práve teraz, keď hrozný FED vlastne začína ním sľúbené vytváranie ďalších 600 miliárd USD počas najbližších šiestich mesiacov, s rozšírením o ďalších 1,2 bilióna dolárov v budúcom roku, a v skutočnosti nakúpime celkové zaťaženie vo výške takmer 2 biliónov USD v štátnom dlhu v nasledujúcich 12 mesiacoch, hoci by sme mali pracovať, a nie postávať a diskutovať o tejto stupidnej veci počas pracovnej doby? “
Ako som si sadol späť za môj stôl, mrmlal som si popod nos: “Príčinou je cenová inflácia, presnejšie celková inflácia v peňažnej zásobe, a ako nás tá zničí, ja idiot!”
Stavím sa, že keby som bol v Číne, tak by sa ma môj hlúpy čínsky šéf nespýtal tak hlúpu vec, ako keď David Stevenson v newslettri „Money Morning“ poznamenal, že “oficiálne údaje ukázali stúpanie životných nákladov v Číne medziročne o 4,4%. ” Jejda!
A celá táto inflácia je spôsobená tým, že “V posledných siedmich rokoch sa čínsky peňažný agregát M2 (množstvo hotovosti brodiacej sa systémom) zvýšil viac než trojnásobne. Inými slovami, tam bola masívna úverová bublina”, ktorá nielen vyprodukovala alarmujúcu infláciu, ale aj “rýchly hospodársky rast – Čína momentálne rastie tempom okolo 10% ročne”, čo znamená neustále vyšší dopyt a vyššie ceny! Jejda!
A tak zlý, ako je, pán Stevenson pokračuje: “člen Čínskej akadémie spoločenských vied, teda jedného z najlepších vládnych špičkových odborných centier, hovoril, že podľa jeho vlastných výpočtov bol tunajší index spotrebiteľských cien posledných päť rokov podhodnotený o viac ako 7%,” čo znamená, že postrašujúca 4,4% inflácia je hrubo podhodnotená, a bola odhadnutá ostatnými na úrovni až 10%!
Toto pravdepodobne vychádza zo skutočnosti, že “ceny potravín už každoročne rastú o 10%. Štátna tlačová agentúra Xinhua uviedla, že cenový kôš 18 hlavných plodín stál počas prvých 10 novembrových dní o 62% viac ako v rovnakom období vlani. “
Oni nespomenuli nič o cenách feferóniek, klobásy, slaniny, syra alebo akejkoľvek inej ingrediencie na pizzu. Domnievam sa, že práve preto nevypuklo potravinové povstanie, plus faktom je, že Číňania sú povedzmeže kupujúci zlata, ochraňujúci sa proti znehodnoteniu ich vlastnej meny bankami a vládou.
A pretože rovnaká stratégia kupovania zlata, striebra a ropy, keď je vytvárané také množstvo peňazí, pracuje všade, myslím si, že Číňania si hovoria niečo, čo znie ako “Ah-so! Oy chow wan go!”, zatiaľ čo my tu v Amerike hovoríme: “Fiha! Táto investičná záležitosť je tak jednoduchá!”
Zdroj: Daily Reckoning
Facebook komentár