Dvojročný  pomalý rast rozvinutých ekonomík

Výhľad vývoja svetovej ekonomiky aj naďalej ostane skeptický. Predpokladá sa pomalý rast a pri niektorých krajinách až negatívny. Strohé vládne opatrenia zasiahnu vládne výdavky v USA a väčšinu štátov Európy. Výhľad pre súkromný sektor a bankový systém tiež nie je veľmi priaznivý. Goldman taktiež predpokladá, že vysoká nezamestnanosť zasiahne aj pracovnú silu v rozvinutých štátoch.

Rozvíjajúce sa trhy ostanú pružné voči výzvam

Problémy, ktorým čelia rozvinuté štáty sa neprenesú na rozvíjajúce sa trhy. Inflácia sa upokojí a ekonomické pravidlá podnietia prevenciu, ktorá zapríčiní pomalý rast. Tento návrh sa už osvedčil na konci roka 2011 v prípade Čínskej centrálnej banky, kedy v najväčších národných inštitúciách skresala rezervné požiadavky o 50 bázických bodov.

Európska kríza zmarí  svetový rast

Kríza, ktorá zasiahla Európu nezmizne s prechodom na nový rok. Skôr sa domnievame, že ešte viac spomalí svetový rast. Investičné banky znižujú  predpoveď rastu svetového HDP na úroveň 3,2% pre rok 2012. Nie veľmi viditeľný Európsky akčný plán bude negatívne vplývať na ostatné trhy, ktoré majú svoje pozície v Európe – prakticky, bankový sektor bude postihnutý dlhom v regióne.

Recesia v Eurozóne bude viac viditeľnejšia

Goldman Sachs predpokladá pokles HDP o 0,5%. Tento pokles nastane v prvom kvartály nového roka a povedie ku konečnému číslu 0,8%. Toto môžeme prirovnať k ťažkým časom recesie v rokoch 1992 až 1993. Konkrétne, banky očakávajú miernu recesiu v Anglicku, Škandinávii a častiach Centrálnej a Východnej Európy. Expanzia sa predpokladá na úrovni 0,7%, čím bude aj naďalej pomalá.

Akciový trh bude mať extrémne ťažký rok

V najbližších troch až  šiestich mesiacoch, Goldman Sachs predpokladá, že poklesne Tokyo Topix, Stoxx Europe 600 a MSCI AC Asia Pacific Excluding Japan Index. Európu to zasiahne najviac a predtým, než sa vrátia trhy do podoby akú majú dnes poklesnú až o 16% . S&P 500 ostane na terajšej úrovni, iba s malými pohybmi počas nasledujúcich 12 mesiacov.

Ázijský akciový trh si povedie lepšie

Zatiaľ čo sa investori vyhýbajú  Európskym akciám, veria, že nie-japonská Ázia má najväčší rastový potenciál a to až do výšky 14% v roku 2012. Goldman predpokladá nárast výnosov z podielov až o 5,6% až 12% v roku 2012 a 2013. Toto tvrdenie podporuje Čínsky rast. 

Výnosy zo štátneho dlhu začnú rásť

Goldman predpokladá, že monetárna politika ostane nemenná a inflácia začne klesať. Banky predpokladajú, že Americké 10-ročné dlhopisy ostanú na 2% a možno sa posunú na úroveň 3,3% na konci roka 2013. Nemecko a Anglicko taktiež zaznamenajú vyššie výnosy.

Menové pohyby oslabia Americký Dolár

V menách, Goldman Sachs predpokladá nepretržité oslabovanie Amerického dolára vzhľadom na preorientovanie sa investorov na svetové zmenky. Dolár oslabí voči Mexickému pesu (na 12,50 Pesos za Dolár), Čínskemu Yuanu (na 6,13 Yuanu za Dolár) a Britskej libre (na 0,58 Libry za Dolár). Politické rozhodnutia aj naďalej budú zasahovať do menových trhoch, z čoho najviac vyťažia Ázijské krajiny ako Čína, Taiwan a India.

Ropa dosiahne rekord

Vzhľadom na problémy výrobcov z rozšírením, nestálosť trhov a obmedzené prostriedky zvýšia cenu ropy. Goldman predpokladá, že toto bude trvať dlhšie a rozvíjajúce sa trhy budú pokračovať v raste a vyžadovať si viac zdrojov. Na trhu s ropou bude cena ropy nízka, aby vyčistila fyzické trhy a počas roka bude na nízkych úrovniach.

Politici uskutočnia mimoriadne akcie

Oznámenie FEDu, že spolupracuje s ostatnými centrálnymi bankami na znížení swapových cien, Goldman Sachs v tomto vidí veľké pohyby v počte rozvinutých krajín. Očakávame tretie kvantitatívne uvoľňovanie v USA, dodatočný nákup Britských dlhopisov a šancu na intervenciu vo Švajčiarsku.

 

Zdroj: Businessinsider

Facebook komentár