Pravdepodobne ste to počuli už  veľa krát: „Zlato je dobrá ochrana pred infláciou.“

Je to ale naozaj tak? Túto otázku sa budeme snažiť zodpovedať v tomto článku. 

Graf: 1961-12/2011 Zmena CPI (Index spotrebiteľských cien na pravej strane grafu), Zmena ceny zlata (na ľavej strane grafu), Zmena ceny zlata vyjadrenom v CPI

Graf ukazuje cenu zlata (na ľavej strane, červená čiara) od roku 1968, kedy sa tzv. Gold Pool (tiež známy ako London Gold Pool) rozpadol. Od toho času, cena zlata už nebola fixná a mohla začať (podstatne) rásť. 

Od Februára 1968 do Februára 1980, zlato narástlo skoro 25 násobne, z $33.50 za uncu (cca 28,3 gramu) až na $875 za uncu. 

Od toho momentu zlato klesalo niekoľko desaťročí až na $250 za uncu do začiatku 21. storočia. V tom istom období sa CPI (teda hodnota indexu spotrebiteľských cien) zdvojnásobila zo 78 na 175.60. 

Následne zlato výrazne rástlo zo spomínaných $250 na $1,920 na začiatku tohto roku (x7.68), kým CPI narástlo zo 175,60 na 226,42 (iba 29%). 

Z uvedeného vyplýva, že medzi zlatom a cenami nie je silná závislosť. 

Preto súdim, že tam musia byť  iné sily ktoré ovplyvňujú pohyb ceny zlata a myslím si že to sú… 

Eddy Elfenbein z Crossingwallstreet napísal článok, ktorý ma skutočne zaujal. Našiel model, ktorý vysvetľuje pohyb ceny zlata. 

Eddy Elfenbein povedal:

  • Prvý a pravdepodobne najdôležitejší bod je, že zlato nie je naviazané na infláciu. Zlato je ale naviazané na reálnu úrokú mieru, ktorá je vedľajším produktom inflácie.
  • Druhý bod je ten, že keď je úroková miera nízka, cena zlata prudko rastie.
  • Tretí bod hovorí o tom, že keď je úroková miera vysoká, zlato vie prudko klesať.

Osobitne ďakujem Jake-ovi z EconomicData, ktorý na túto tému tiež písal a pomohol mi z riešeniami vzorcov. 

Takže, pán Elfenbeim ukázal, že zlato nie je naviazané na infláciu. Je naviazané na úrokovú  mieru, ktorá je naviazaná na ifláciu (vysoká nominálna úroková miera, môže stále spôsobiť nízku reálnu úrokovú mieru ak je vysoká inflácia). 

Je to zaujímavé zistenie, keďže Ben Bernanke sľúbil držať úroky na nízkej úrovni až po 2013 za účelom podpory ekonomiky. 

Kým nominálna miera je blízko nuly, inflácia ktorú máme spôsobí negatívnu reálnu úrokovú mieru a podľa modelu spôsobí rast ceny zlata počas nasledujúcich dvoch rokov. 

Chcel som si to preveriť na vlastné  oči a zistiť, či dokážem tento model vylepšiť. Myslím si, že sa mi to podarilo, keďže môj model ukazuje vyššiu koreláciu s cenou zlata. Na základe vzorcov od Jaka a Eddiho a hromadou vzorcou v Exceli som vypočítal reálnu krátkodobú úrokovú mieru, úroveň inflácie a cenu zlata. 

Nepočítal som všetko manuálne, ale pracoval som s vyše 2,000 kombináciami používaním makier v Exceli. 
Trvalo to približne  jednu hodinu kým Excel vypočítal každú kombináciu zo 100 leverage faktorov a 20 deflátorových faktorov. 

Zistil som, že deflátor medzi 2,15% a 2,20% ukázal najlepšie výsledky s leverage-om 5.7 a 6.95 namiesto 2% deflátora a 8x leverage-om ako ukázal Jake a Eddy. 

Na základe týchto výpočtov sa mi podarilo vypočítať modelovú cenu zlata. 

Výsledky boli minimálne ohromujúce. Napríklad modelová cena zlata pri deflátore 2.15% a leverage 6.90 dokázala vytvoriť 95.52% koreláciu so skutočnou cenou zlata. 

Graf: 1968-12/2011 Vývoj skutočnej a modelovej ceny zlata

Graf: 1968-12/2011 Vývoj skutočnej a modelovej ceny zlata v logaritmovom grafe

Takže čo toto celé teda znamená? Má tento model skutočne potenciál predpovedať  cenu zlata? Možno áno. Závisí na nominálnych úrokových mierach a výške inlácie. Začiatok je ľahké odhadnúť, keďže Bernanke prisľúbil nechať úrokovú mieru blízko nule na ďalšie dva roky. Priemerná ročná (oficiálna) výška iflácie počas posledných 43 rokov bola 4.44%. 

Ak predpokladáme približne rovnakú  výšku inflácie počas nasledujúcich 2 rokov(2012-2013), tento zlatý model predpokladá cenu zlata na úrovni $4,380:

Ak sa vám predchádzajúci graf zdá  mätúci, pozrime sa na veci z perspektívy nižšie ukázaného logaritmického grafu:

Od začiatku tohto predpovedaného býčieho trhu (bull market) by sme dosiahli „len“ 17.5 násobné zvýšenie ceny zlata oproti 25 násobnému zvýšeniu medzi rokmi 1968 a 1980. Podobné, 25 násobné zvýšenie by viedlo ku cene zlata na úrovni $6,250. 

V súčasnosti máme teda o dôvod naviac veriť legendárnym expertom na zlato ako je Jim Sinclair, Alf Fields a mnoho iných analytikov, ktorí si sú úplne istí parabolickým rastom ceny zlata až na úroveň $4,500 a viac. 

Zdroj: Profittimes

Preložil: Michal Lovrant

Facebook komentár