9_technologickych_trendov_ktore_budu_od_roku_2017_zarabat_miliardy

Spoločnosti na celom svete minú v roku 2017 na IT až 3,5 bilióna amerických dolárov, ako predpokladá Gartner, čo je firma so zameraním na prieskum trhu.

Predpokladá sa, že spoločnosti začnú najviac míňať na software a služby (a nie na hardware), keď sa budú snažiť nakúpiť technológie z tzv. Cloudového modelu, kedy spoločnosti vlastniace technológie predávajú dáta z centra ako službu.

Výdavky na software, podľa predpokladu, narastú o 6% v 2016 a v roku 2017 by mali narásť o ďalších 7,2% na celkových 357 miliárd. Medzičasom spoločnosti minú 943 miliárd na IT služby, čo je takmer 5%tný nárast len za rok 2016.

To všetko dokopy znamená, že pre rastúce tech trendy sú v stávke miliardy dolárov. A sú to všetko veci, ktoré sa objavili len za posledných zopár rokov a sú pripravené skočiť do hlavného prúdu počas nasledujúceho roka.

Gartner a iné spoločnosti zamerané na prieskum trhu predpokladajú, že v roku 2017 bude týchto 9 trendov najväčších:

Súvisiace: Takto by mestá mohli vyzerať o 10 rokov

AI a pokročilé učenie strojov

9_technologickych_trendov_ktore_budu_od_roku_2017_zarabat_miliardy_1

Umelá inteligencia a učenie sa strojov sa v roku 2016 stali veľkými témami.

Google a Microsoft pridali k svojim cloudom rôzne druhy AI. Salesforce využíva analytické služby založené na umelej inteligencii a podobne. Dokonca aj začínajúce spoločnosti začali do svojich aplikácií implementovať umelú inteligenciu, ako napríklad cestovná stránka Gogobot.

„Pokročilejšie technológie sa posunuli od tradičných algoritmov založených na presných pravidlách k systémom ktoré rozumejú, učia sa, predpokladajú, adaptujú sa a potenciálne budú fungovať autonómne,“ povedal Gartner.

Markets and Markets, spoločnosť zameraná na prieskum, odhaduje, že trh s umelou inteligenciou čaká nárast z 420 miliónov v roku 2014 na 5,05 miliárd do roku 2020.

Virtuálni asistenti

9_technologickych_trendov_ktore_budu_od_roku_2017_zarabat_miliardy_2

Zatiaľ čo AI bude v sebe spájať všetko od cludových služieb po Internet Vecí, je jedna oblasť, ktorá sa v roku 2017 stane naozaj inteligentnou: virtuálni asistenti.

Siri, Cortana a Google Now nie sú novinkou, podobné služby budú zakomponované do viacerých oblastí.

Napríklad Apple v roku 2016 konečne povolili developerom z tretích strán prístup k Siri takže teraz už môžete povedať Siri, aby poslala niekomu peniaze cez Venmo. Tiež môžete použiť Cortana (cez Windows 10) s niektorými aplikáciami Microsoft Office.

Predpokladá sa, že veľkosť celosvetového trhu s Inteligentnými Virtuálnymi Asistentmi (IVA) dosiahne do roku 2024 hodnotu 12,28 miliárd amerických dolárov, aspoň podľa Grand View Research.

Inteligentné veci

9_technologickych_trendov_ktore_budu_od_roku_2017_zarabat_miliardy_3

Podľa Gartner, v roku 2017 nastane čelná zrážka medzi umelou inteligenciou a Internetových Vecí (IoT).

V IoT ide v podstate o to, že veci dennej spotreby dostanú čipy alebo senzory a aplikácie a môžu sa tak pripojiť k internetu – počnúc vašim autom až po zubnú kefku. A dáva to perfektný zmysel, že aplikácie ktoré kontrolujú IoT budú využívať učiace sa stroje.

V roku 2017 si začnite všímať, ako rôzne zariadenia začnú spolu komunikovať a pomáhať si navzájom v prijímaní rozhodnutí.

Gartner uvádza: „Tým, ako inteligentné veci ako drony, autonómne automobily a smart spotrebiče prenikajú do prostredia, podľa Gartnera nastane posun od samostatných inteligentných vecí k modelu spolupráce inteligentných vecí.“

Gartner odhaduje, že do roku 2018 bude šesť miliárd „vecí“ aktívne vyžadovať podporu od AI platforiem.

Celkový trh IoT predpokladá rast z 157,05 miliárd v roku 2016 na 661,74 miliárd v roku 2021, podľa predpokladu Markets and Markets.

Virtuálna a rozšírená realita

9_technologickych_trendov_ktore_budu_od_roku_2017_zarabat_miliardy_4

Rok 2015 bol rokom, kedy začala prichádzať s veľkým rozruchom AR/VR technológia a v roku 2016 bola senzačnou témou ale nič viacej.

Stále ste trochu mimo keď vojdete do kancelárie a zbadáte niekoho so slúchadlami na hlave. Ale VR/AR zmení podmienky tak pre zábavu ako aj pre prácu.

V roku 2017 nastane masívny progres. Microsoft vydá nové HoloLens, produkt ktorý bol vždy zameraný na prácu. Facebook umožnil náhľad na pracovné aplikácie za pomoci Oculus Rift a tak ďalej.

IDC predpovedá, že celosvetové príjmy z rozšírenej reality a virtuálnej reality (AR/VR) narastú z 5,2 miliár v roku 2016 na viacej ako 162 miliárd do roku 2020.

Súvisiace: Táto malá krajina je technologicky najvyspelejšou krajinou na svete

Digitálne dvojičky

9_technologickych_trendov_ktore_budu_od_roku_2017_zarabat_miliardy_5

Čo získate ak skombinujete AI, IoT a VR/AR? Digitálnu dvojičku.

Ide o počítačovú repliku niečoho zo skutočného sveta generovanú senzorovými dátami. Digitálne dvojičky sa istým spôsobom stanú de facto spôsobom akým budú pracovnici spolupracovať so skutočnými zariadeniami v skutočnom svete.

Za pomoci dvojičiek bude možné sledovať IoT objekty, diagnostikovať chyby, testovať riešenia a dokonca vytvárať nové produkty. A, podľa Gartnera, budete v nasledujúcom roku o nich počuť oveľa viacej.

V súčasnosti je ťažké vyjadriť ich hodnotu v dolároch, ale v nasledujúcich 3 až 5 rokoch, budú stovky miliónov vecí reprezentované dvojičkami, podľa Gartnera.

Blockchainy a distribuované hlavné knihy

9_technologickych_trendov_ktore_budu_od_roku_2017_zarabat_miliardy_6

Pamätáte si veľký fenomén Bitcoinov z roku 2015? Ukázalo sa, že mince samé o sebe by mohli byť menej hodnotné, ako technológia, ktorá za nimi stojí, hovorí sa jej Blockchain.

Blockchain je spôsob distribúcie databáz naprieč množstvom vzdialených počítačov.

Blockchain môže byť použitý na sledovanie digitálnych mincí, ako napríklad Bitcoinov, a mnoho ďalších iných vecí. Vyrástli konzorciá na vytvorenie nových blockchainových aplikácií pre finančný sektor, zdravotníctvo a tak ďalej.

Podľa Markets Reports Hub celosvetový trh s blockchainovou technológiou narastie z 210,2 miliónového v roku 2016 na 2,3 miliardový do roku 2021.

Konverzačné systémy

9_technologickych_trendov_ktore_budu_od_roku_2017_zarabat_miliardy_7

V súčasnosti je veľkým výstrelkom chatbot, ktorý vám umožňuje interakciu s najrôznejšími aplikáciami za pomoci správ.

Gartner verí, že toto je len začiatok. Nie len, že budeme posielať správy aplikáciám, alebo sa budeme rozprávať so zariadeniami (ako napríklad Alexa z Amazonu), ktoré budú plniť úlohy namiesto nás, ale jedného dňa budú mať všetky naše inteligentné zariadenia istý druh komunikačného rozhrania.

A už teraz môžeme vidieť začiatok. Dokonca gigant biznisových aplikácií Oracle, buduje chatboty pre svoje aplikácie.

TMA Associates, spoločnosť zameraná na prieskum trhu, verí, že komunikačné rozhrania vytvoria do roku 2020 trh o hodnote 600 miliárd amerických dolárov.

Súvisiace: Google nenápadne zmenil pravidlá o ochrane súkromia

Mesh aplikácie a servisová architektúra

9_technologickych_trendov_ktore_budu_od_roku_2017_zarabat_miliardy_8

Na to aby mohli všetky tieto zariadenia byť online a komunikovali s nami a so sebou navzájom, budú potrebovať IT systém, ktorý im to umožní. Na scénu vchádzajú „Mesh aplikácie a Servisová architektúra“ alebo MASA.

Pôjde o IT služby a systémy, ktoré budú podporovať aplikácie ktoré spolu komunikujú, pracujú, učia sa a spolupracujú.

Tomuto trhu sa venuje veľa pozornosti už v jeho skorých štádiách. Medzi niektoré príklady patrí napríklad IoT cloud of Microsoftu, Salesforce, a IoT sieť od Cisca.

MASA je súčasťou IoT trhu, ktorý by mal podľa predpokladu Markets and Markets do roku 2021 vygenerovať 661,74 miliárd dolárov.

Architektúra adaptívnej bezpečnosti

9_technologickych_trendov_ktore_budu_od_roku_2017_zarabat_miliardy_9

Nové smart zariadenia môžu byť použité tak na dobré ako aj na zlé účely. Mohli sme byť toho svedkami minulý piatok, kedy boli IoT zariadenia použité na to, aby znefunkčnili dobrý kus internetu.

Ale už onedlho budú tieto šikovné počítače a zariadenia schopné učiť sa a tak sa lepšie ochrániť.
Plus, nástroje, ktoré budú IT profesionáli používať, budú tiež múdre umelé inteligencie. A to je celý nápad za adaptívnou bezpečnosťou.

Research and Markets predpokladá, že do roku 2021 sa z adaptívnej bezpečnosti stane 7,07 miliardový trh.

Preložila: Katarína Dobrotinová

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, BusinessWeek, TechCrunch

Facebook komentár