9_ohromujucich_faktov_o_ekonomike_Severnej_Korei

Severná Kórea je jednou z najtajnejších krajín sveta.

Diktatúru 25 miliónov ľudí ovláda dynastia Kim viac ako 70 rokov.

Hospodárstvo Severnej Kórey čelilo svojim izolačným politikám, ale presné extrémy ťažkostí v krajine nie sú známe, pretože národ podrobné údaje nezverejňuje.

Vieme, že je to národ, kde priemerný zamestnanec si za rok zarobí menej ako 2 000 dolárov, veľká časť obyvateľstva je tak podvyživená a občania platia až 17 000 dolárov za prekročenie hranice z Južnou Kóreou.

Tu je deväť prekvapujúcich faktov o ekonomike Severnej Kórey:

Viac ako 40% Severokórejčanov je podvyživených.

Od roku 2000 sa podiel podvyživených Severokórejčanov podľa “Global Hunger Index” zvýšil z 37,5% na 43,4% v roku 2018.

Podiel podvyživených detí mladších ako päť rokov sa však v tom istom časovom rozpätí znížil.

Podľa tejto metriky, Severná Kórea nie je najviac podvyživeným národom sveta – radí sa na 109. miesto z celkového počtu 199 krajín.

Situácia je však hrozná, keďže pre hlad v deväťdesiatych rokoch zomrelo až 2 milióny ľudí.

Internet v Severnej Kórei prakticky nikto nevyužíva.

Severná Kórea prísne obmedzuje prístup svojich občanov k internetu.

V krajine je jeden bezpečný internetový server, ale ani 1% populácie sa na internete nenachádza.

Namiesto toho sú občania odsunutí k používaniu štátom kontrolovanej, domácej intranetovej sieti s názvom Kwangmyong. Služba je zadarmo (ak si môžete dovoliť počítač), ale umožňuje iba prístup k vybranému zoznamu cenzurovaných webových stránok.

Podľa The Daily Telegraph medzi jediných Severokórejčanov, ktorí môžu používať internet, ako ho poznáme, patria politickí vodcovia a ich rodiny, študenti na elitných univerzitách a ľudia, ktorí pracujú pre jednotky národnej kybernetickej bezpečnosti.

Spoločnosť Vox oznámila, že Kwangmyong “spúšťa základné emailové a prehliadace nástroje, ktoré sú obmedzené na ručne zbieranú časť” stránok “, ktoré boli skopírované z reálneho internetu a následne cenzurované.”

V podzemí Severnej Kórei by mohli byť mineráli v hodnote biliónov.

Severná Kórea pravdepodobne sedí na bohatstve ložísk nerastných surovín, pričom jeden odhad dosiahol takmer 10 biliónov dolárov a druhý podľa stránky Quartz dosiahol viac ako 6 biliónov dolárov.

Ložiská môžu obsahovať viac ako 200 druhov minerálov, vrátane železa, zlata, zinku, medi a grafitu. Podobne, v Číne ako aj Južnej Kórei sa vo výrobe smartfónov používa množstvo vzácnych kovov.

Odhady minerálnej hodnoty pochádzajú prevažne z juhokórejských spoločností, hoci Quartz poznamenala, že Severná Kórea má svoje bane neefektívne a súkromná ťažba je v komunistickej krajine nezákonná.

Vedca Kim Jong-il na Hennessy každým rokom míňal 800 000 dolárov.

V jednom období, severokórejský líder Kim Jong Il podľa stránky US News & World Report na Hennessy každým rokom minul viac ako 800 000 dolárov.

Tvorca tohto koňaku dokonca oznámil, že po dobu dvoch rokov, v polovici 90. rokov minulého storočia, bol Kim najväčším kupcom Hennessy na svete – The Wall Street Journal.

Jedna fľaša Hennessy sa môže v Severnej Kórei predávať za 630 dolárov – to nie je o nič menej ako priemerný ročný príjem obyvateľa Severnej Kórey, ktorý sa odhaduje na 1 000 až 2 000 dolárov.

V Severnej Kórei sú dve ekonomiky ako aj dvojíte oceňovanie.

Ako v každom komunistickom národe existuje štátne hospodárstvo a tzv. tieňové hospodárstvo.

Bill Brown, ktorý je profesorom na Georgetownskej univerzite, spoločnosti Marketplace minulý rok uviedol, že práve z tohto dôvodu existujú dve ceny na všetko. Jeden štátny pracovník tak platí len zlomok iného pracovníka, ktorý je zamestnaný v čínskej továrni.

Brown poznamenal, že zamestnanec textilného priemyslu v štátnom podniku Pchjongjangu by mohol zarobiť 3 000 severokórejských wonov mesačne, zatiaľ čo ten istý pracovník v čínskej továrni by mohol zarobiť 100-násobne viac. Podľa neho sa jedná o “veľmi destabilizujúci, neefektívny systém.”

Turistický chodník v hodnote 3,9 milióna dolárov je jadrom projektu zjednotenia v Kórei.

V apríli Rada pre medzikórejskú výmenu a spoluprácu schválila rozpočet vo výške 3,9 milióna dolárov na výstavbu turistických trás v demilitarizovanej zóne alebo DMZ, ktorá oddeľuje Severnú Kóreu od Južnej Kórey.

Projekt je krokom k dohody z minulého mesiaca, aby sme začali prijímať opatrenia na zmenu DMZ k zóne pokoja. Severná a Južná Kórea nedávno odstránili aj 11 zabezpečených miest zvnútra zóny.

Severokórejskí hackeri ukradli 670 miliónov dolárov zahraničnej a virtuálnej meny.

Kým na internete sa v Severnej Kórei nachádza veľmi málo občanov, podľa správy Bezpečnostnej rady OSN, severokórejskí hackeri ukradli viac ako 670 miliónov dolárov vo forme mien ale aj kryptomien.

Týmto hackerom sa podarilo ukradnúť 81 miliónov dolárov z centrálnej banky Bangladéša, 13,5 milióna dolárov z Cosmos Bank v Indii a 10 miliónov dolárov z bankomatovej siete Bank of Chile.

Ročné nelegálne aktivity Severnej Kórei sú odhadované na 50 miliónov dolárov.

Nejedná sa len o hackerské útoky. Odhaduje sa, že severokórejská vláda vynakladá 50 miliónov dolárov ročne na nelegálne aktivity, ako je predaj drog a falšovanie americkej meny.

Severná Kórea tieto obvinenia odmietla, ale neposkytla oficiálne ekonomické štatistiky, čo by ukázalo na opak. OSN taktiež uviedla, že ilegálne fondy pomohli financovať Kimov bohatý životný štýl.

Opustenie Severnej Kórei stojí 12 000 dolárov.

Opustenie Severnej Kórey môže stáť obyvateľov celoživotné majetky a odkedy Kim Jong-un prevzal moc, koncom roka 2011 je túto krajinu čoraz ťažšie opustiť.

Podľa denníka The Washington Post, emigranti musia prevádzačom zaplatiť až 12 000 dolárov, aby sa dostali do Južnej Kórey. Ostatné odhady hovoria o nákladoch v hodnote až 17 000 dolárov. To je prudký nárast od hodnoty 2 000 až 3 000 dolárov, pred rokom 2012. Vráťme sa k roku 2000, kedy to Severokórejčanov stálo len 45 dolárov.

Keďže Severokórejčania zarábajú menej ako 2 000 dolárov ročne, jediný realistický spôsob, ako si to môžu dovoliť, je ak sa celá rodina zloží pre jedného člena.

Najčastejšou metódou opustenia krajiny je v tomto prípade prekročenie rieky, ktorá označuje hranicu Severnej Kórei s Čínou. Zvýšená bezpečnosť hraníc však viedla k náročnejším možnostiam opustenia krajiny.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: LATimes, Yahoo

Facebook komentár