Otázka „Čo robíte?“ sa stala synonymom pre otázku „Kto ste?“. Existuje dôvod, prečo na to vždy nadväzuje otázka „Ako sa voláte?“ v bežnej konverzácii: je to užitočné. Je to skratka na zistenie základných informácií o ľuďoch. Jednoslovná odpoveď na „čo robíte“ umožňuje ľuďom zaradiť nás a dáva im útržok z toho čo robíme alebo kým sme.

Ale existuje aj tmavá stránka predstavovania sa týmto spôsobom. Keď sú veci zle pochopené, môžu viesť k stereotypom. Dojem vzniká skôr z nahromadených skúseností ľudí, s ktorými hovoríme, než z hocičoho osobného čo o vás môžu či nemôžu vedieť.

( Toto je ďalší článok NAŠHO NOVÉHO PROJEKTU S NÁZVOM MotivacnyWeb.sk, ktorý je zatiaľ pre Vás Prístupný Na Facebooku )

Napríklad:

Vy poviete: Pracujem na predajnom oddelení.
Myslia si: Ste priebojný, milo hovoriaci a manipulujúci človek.

Vy poviete: Som právnik.
Myslia si: Ste typ človeka, ktorý má na všetko argumenty.

Vy poviete: Som účtovník.                  
Myslia si: Ste maniak do čísel.

Možno som trochu drsný, ale chápete o čo ide; je pravdepodobné, že akýkoľvek krátky opis, ktorý ste v minulosti používali na predstavenia seba či toho čo robíte, len ťažko poskytne nejaký úsudok. Ale všade, od firemných stretnutí po rodinné zhromaždenia, bude táto otázka mať svoje miesto. Takže musíme nájsť spôsob ako odpovedať, aby sme tým energicky rozprúdili konverzáciu, namiesto nejakej frázy ktorá ju rýchlo ukončí.

Súvisiace: Ako inšpirovať váš tím každý deň

Tu je sedem spôsobov ako preformulovať túto bežnú otázku, aby  vám to pomohlo prísť na nejakú pôsobivú odpoveď.

1. Hovorte ako pomáhate ľuďom

Možno že ste, povedzme, reklamný textár. Alebo môžete byť niekto, kto pomáha spoločnostiam prezentovať pôsobivé príbehy o ich značkách. A neznie to oveľa zaujímavejšie? Používal som to na večierkoch a malo to skvelý efekt: Okamžite to odstraňuje stereotypy o vašej pracovnej pozícii a vysvetľuje hodnotu, ktorú firme prinášate. Začnite svoju ďalšiu odpoveď s „Pomáham ľuďom …“ a uvidíte, kam vás odtiaľ konverzácia dotiahne.

2. Povedzte o svojej práci anekdotu

Nejaký príbeh je vždy pôsobivý. Pomáha nám prehlbovať vzťahy. Štúdia z PrincetonUniversity zistila, že mozgová aktivita rozprávača a poslucháča sa začína vzájomne odzrkadľovať napriek faktu, že jedna osoba rozpráva a druhá počúva.

Teraz to najlepšie, na vyriešenie problému danej otázky „Čo robíte“ by ste mali osobu s ktorou hovoríte uviesť do kontextu náplne práce, namiesto toho aby ste sa spoliehali na domnienku, ktorú má daná osoba o tom čo robíte.

Keď túto stratégiu zrealizujete, mali by ste použiť vašu pracovnú pozíciu na náhly plynulý prechod k príbehu o niečom vtipnom či inšpirujúcom z vašej práce. Napríklad, nedávno na party som niekomu povedal, že som komunikačný poradca, ale následne som pokračoval príbehom o klientovi, čo priblížilo náplň mojej práce a ukázalo potrebu na trhu, na ktorej pracujem.

3. Naučte ľudí niečo nové

Myslite na odpoveď z tohto pohľadu: Vzdelávate inú osobu predmet, ktorému sa venujete. Takže namiesto toho, aby ste povedali len titul, vysvetlite niečo čo dotyčný nemusí vedieť o vašej práci alebo celom priemysle. Hovorte o medzere na trhu, ktorú vypĺňate. Hovorte o najnovších veciach dejúcich sa v danom priemysle. Hovorte o najzaujímavejšej veci, ktorú ste sa nedávno naučili.

4. Buďte prístupný

Nebojte sa byť osobný a rozpovedať sa o vašej ceste. Čo vás viedlo tam kde ste dnes? Aké sú vaše sny v ďalšej fáze vašej kariéry? Každá konverzácia buduje vzťah. Aby ste to robili efektívne, musíte sa ľuďom otvoriť, hoci len trochu, aby pochopili čím ste si už prešli.

Súvisiace: 5 tipov pre vyjednávanie od Steva Jobsa

5. Buďte relevantný

Nie všetko je o vás, dokonca aj keď je. Zamerajte sa na tie detaily o vás a vašej práci, ktoré sú relevantné osobe, s ktorou sa rozprávate. Klient, ktorého príbeh som rozprával na tej party sa práve úspešne zotavoval po autonehode, a ako som to povedal, uvidel som ako sa tvár jedného terapeuta rozžiarila s náznakom akéhosi rozpamätania. Spomeňte si na skúsenosti, ktoré máte a viete, že budú rezonovať u ľudí, s ktorými hovoríte, alebo že budú schopné pomôcť im určitým spôsobom.

6. Nebojte sa povedať čo máte radi

Nájdite na tom čo robíte niečo, čo vás robí výnimočným a zamerajte sa na to. Keď ukážete, aký ste z niečoho nadšený, budete pôsobiť ako magnet. A ľudia chcú byť v okolí tohto. Nenechajte nikoho, aby vám povedal nech sa ukľudníte. Nikdy.

7. Reprezentujte sa

Potrebujeme zmeniť spôsob akým sa prezentujeme. Potrebujeme viac ľudí, ktorý by vedeli úprimne hovoriť o hodnote, ktorú prinášajú klientom a organizáciám, pre ktoré pracujú. Nebol by svet lepším miestom keby  všetci zložili masku a naozaj sa otvorili a povedali v čom sú dobrí? Viac ľudí by robilo veci, ktoré majú radi. Spoločne by sme boli šťastnejší.


Takže nebuďte hanbliví. Robíte vlastne všetkým láskavosť tým, že ste úprimný v tom v čom ste dobrý a čo vás odlišuje. A jasne budete môcť vidieť o koľko to je lepšie než hovorenie „Som účtovník“ keď sa niekto nabudúce spýta.

„Čo robíte?“ môže byť vždy synonymom pre „Kto ste?“, ale s jednou z týchto alternatívnych odpovedí sami rozhodujete ako sa zapíšete v pamäti u toho, s kým sa rozprávate.

Preložil: Marián Bednarčík

( AK by niekoho bavili preklady podobných článkov “Komunitného Motivačného projektu”, nech sa Nám prosím ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Telegraph, Minterest

Facebook komentár