Je pozoruhodné, akú veľkú dlhodobú výhodu majú ľudia ako my, čo sa konštantne snažia nechovať hlúpo, oproti tým, čo sa snažia chovať veľmi inteligentne.“ Charlie Munger

Nemusíte byť výnimočne múdry na to, aby ste boli dobrý investor. Kroky, ktoré by ste mali podniknúť sú prekvapivo veľmi jednoduché.

A vlastne, jeden z najväčších krokov na to aby ste sa dostali dopredu, je jednoducho sa vyhnúť veľkým chybám. Dobré investovanie  je menej o spravení dobrej investície a viacej o tom, ako nespraviť chybu, ktorá podkopne väčšinu ľudí.

Nasleduje sedem z najväčších, najbežnejších investičných chýb a ako sa im vyhnúť.

Súvisiace: 6 začiatočníckych chýb, ktorých sa dopúšťajú aj ostrieľaní investori

Chyba číslo 1: nesporíte dostatočne

Najväčšia publicita sa dostáva atraktívnejším aspektom investovania, nie je ani jedna časť investovania nie je tak dôležitá, ako tempo investovania.

Skočiť z 5% tempa úspor na 10% môže skrátiť váš pracovný čas až o 15 rokov. Ak to dotlačíte až na 20% budete voľný o ďalších 14 rokov.

Žiadne iné investičné rozhodnutie, nemá podobný vplyv.

Nanešťastie, väčšina ľudí nesporí dostatočne. Podľa Federálnej Rezervnej Banky v St. Louis, občan Spojených štátov v priemere sporí približne 5,4% svojho mesačného príjmu. Ak by sme predpokladali, že celý objem peňazí ide na dôchodkové sporenie (čo je veľmi nepravdepodobné), znamenalo by to 66ročnú kariéru.

Takže, skôr ako budete myslieť na čokoľvek iné, uistite sa, že už teraz sporíte dostatočne, alebo, že máte aspoň plán ako sa tam postupom času dostať.

Chyba číslo 2: neautomatizujete svoje sporenie

Ak sa vaše sporenie nedeje automaticky, pravdepodobne nesporíte dostatočne a pravdepodobne okolo toho stresujete viacej ako by ste mali.

Automatizovanie vašich úspor robí pre vás dve veľké veci:

1: Zabezpečuje,  že mesiac po mesiaci spĺňate váš sporiaci plán.
2: Dovoľuje vám prestať stresovať nad míňaním zvyšku peňazí, lebo vaše sporiace plány sú už splnené.

Svoje sporenie môžete automatizovať napríklad firemným plánom – rovno strhávajú z vášho platu. Alebo môžete pripojiť investičný účet k vášmu bežnému účtu.

Tak či tak, automatizácia zabezpečí, že svoj plán splníte každý mesiac.

Chyba číslo 3: nechávate peniaze voľne ležať na stole

Určite ste už o tom počuli, tak to skrátim: ak plne nevyužívate sporiace výhody ponúkané zamestnávateľom, vzdávate sa peňazí, ktoré už nikdy nedostanete späť.

Ak váš zamestnávateľ prispieva 6%, uistite sa, že vy tak isto prispievate minimálne 6%. Ak prispieva 10%, nájdite spôsob, ako dostať zo svojich peňazí 10% a môžete si pogratulovať k pridaným peniazom.

Súvisiace: Toto sú najväčšie chyby, ktoré robia realitní investori

Chyba číslo 4: platíte príliš

Existuje jednoduchý spôsob na predpovedanie budúcnosti investície a nepotrebujete na to doktorát z finančníctva.
Všetko čo musíte urobiť je pozrieť sa na cenu.

Prieskum ukázal, že cena je najlepším ukazovateľom budúcej výkonnosti investície. Čím menej investícia stojí, tým vyššia pravdepodobnosť pozitívnej návratnosti.

Nanešťastie, väčšina investorov nemá ani poňatia koľko v skutočnosti platia, pretože väčšina poplatkov je veľmi dobre schovaných. Manažérske poplatky, obchodné poplatky, dane a podobne, sú buď automaticky strhávané z vášho investičného účtu, alebo sú zaúčtované neskoro po tom, ako vznikli, čo znamená, že nikdy nevidíte účet za vaše investičné rozhodnutia.

To umožňuje finančným spoločnostiam účtovať si viacej ako by mali. A každý dolár, čo vám účtujú navyše, je dolár, ktorý nebude použitý na vaše vyššie ciele.

Minimalizujte vaše poplatky a budete na ceste k investičnému úspechu.

Chyba číslo 5: investujete príliš agresívne

Keď burza cenných papierov rastie, ako rástla posledných minimálne sedem rokov, môžete mať silnú potrebu investovať agresívnejšie, ako za bežných okolností.

V skutočnosti, podľa jedného prieskumu, investori zvyknú vložiť svoje peniaze do investícií, ktorým sa darilo v nedávnej minulosti. Nanešťastie, ten istý prieskum ukazuje, že vo väčšine prípadov, tie isté investície končia slabo.

Neviem ako sa bude burza správať v blízkej budúcnosti ( nikto nevie), ale viem, že investovať príliš na burze má veľké potenciálne následky.

1) Ak budete potrebovať peniaze relatívne skoro, veľká strata môže byť devastujúca. 
2) Ak aj nebudete potrebovať peniaze relatívne skoro, veľká strata vás môže odstrašiť od investovania v budúcnosti, čo môže mať negatívny vplyv na vašu schopnosť vybudovať si bohatstvo a ísť do dôchodku.

Inými slovami, teraz je ten správny čas prehodnotiť vaše investície a rozhodnúť sa či neinvestujete príliš agresívne. Mali by ste rátať s tým, že v ktoromkoľvek roku môžete prísť až o 50% peňazí, ktoré máte na akciovom trhu.

Ak ste spokojný s takým stavom vášho súčasného investičného plánu, super!

Ak nie, mohli by ste pouvažovať o trochu konzervatívnejšom investovaní.

Súvisiace: 7 úspešných ľudí zdieľa svoje najväčšie finančné chyby

Chyba číslo 6: investujete príliš konzervatívne

Na druhej strane, veľa ľudí nemá dostatok peňazí na akciovom trhu.

Nedávna štúdia dokazuje, že iba 55% dospelých ľudí v spojených štátoch vlastní aspoň nejaké akcie. A pokiaľ ide o mladých investorov, číslo je ešte nižšie.

Trh s akciami v krátkom období môže prinášať veľa rizík, ale je to jeden z najlepších spôsobov ako znásobiť vaše bohatstvo v dlhom období. Bez výnosov ktoré vám zabezpečujú akcie, budete nútení sporiť si viacej a nakoniec sa tak stať finančne nezávislý.

Pravdou je, že v dlhom období akciový trh stále rástol. Pokiaľ ide o budúcnosť, celkovo nič nie je garantované, ale znamená to, že šťastie je na vašej strane. Ak máte dostatočne dlhý časový horizont.

Chyba číslo 7: vycúvate

Lebo najväčším problémom investora – a dokonca jeho najhorším nepriateľom – je pravdepodobne on sám. – Benjamin Graham

Investovanie je ťažké. Nie preto, že by to bolo komplikované (nie je), alebo preto, že by ste potrebovali titul z finančníctva na to, aby ste to mohli robiť dobre (nepotrebujete).

Je ťažké, pretože je plné emócií a preto, že veľa vecí nemáte pod kontrolou.

Nech robíte čokoľvek, nemôžete prinútiť trh aby rástol. Bude klesať, niekedy dosť značne, a váš účet bude klesať spolu s ním.

Na také niečo sa nepozerá ľahko. Nie je ľahké pozerať sa ako rýchlo miznú peniaze na ktorých ste tak ťažko pracovali, peniaze na ktoré ste sa spoliehali, že budú financovať vaše budúce ciele.

V takých chvíľach máte nutkanie „niečo spraviť“. Chcete ochrániť vaše úspory, tak skočíte na pomoc. Možno neviete presne čo máte robiť, ale nemôžete sa len tak nečinne prizerať ako vaše peniaze miznú, však?

Krutá pravda je, že vaše peniaze nemôžete chrániť stále. Ale môžete ich ochrániť z dlhodobého hľadiska a to tak, že sa budete držať vášho dlhodobého investičného plánu, aj keď to môže byť niekedy ťažké.

Takmer v každom prípade, najlepšiu vec čo môžete spraviť, keď trh klesá je – nič.

Predať a čakať kým je všetko „bezpečné“ je jeden z najväčších ničiteľov bohatstva. V tej chvíli sa to môže zdať ako správna voľba, ale v konečnom dôsledku to takmer určite povedie k tom, že budete mať oveľa menej peňazí.

Vyberte si investičný plán, ktorý sa vám páči a držte sa ho stoj čo stoj. Ak to dokážete robiť dlhodobo, budete s výsledkom spokojný. 

Preložila: Katarína Dobrotinová

Zdroj: Investing, Yahoo, TheSimpleDollar

Facebook komentár