Príslušníci generácie milénia sa často označujú za lenivých a prehnane privilegovaných ľudí. Opak je však pravdou. Generácia Y totiž v skutočnosti absolútne zmenila pravidlá podnikateľského sveta. Mnohé spoločnosti si pred niekoľkými rokmi uvedomili, že v istej oblasti svojho marketingu zaznamenávali čoraz väčšie problémy. Jednalo sa o prítomnosť a reputáciu v online prostredí.
Podnikatelia a riaditelia spoločností síce využívali internet pri vyhľadávaní informácií a najímaní nových zamestnancov, avšak v tom čase nedokázali produkovať digitálny obsah, ktorý by bol pre mladú generáciu dostatočne atraktívny.
Viaceré podniky to vyriešili tak, že svoj personál obohatili o mladé talenty spomedzi príslušníkov generácie milénia. Webstránky takýchto podnikov boli už v priebehu niekoľkých mesiacov dokonale formátované a dosahovali mimoriadne pozitívne hodnotenie zo strany internetových vyhľadávačov. V prostredí sociálnych sietí si začali budovať pozoruhodnú základňu nasledovateľov. Tímy mladých ľudí vytvárali obsah, ktorý bol informatívny a zároveň zaujímavý. Obsahoval fakty, ale aj humor. Nadaní príslušníci generácie milénia sa často dokázali vzdelane a pútavo vyjadriť v rámci 140 znakov, pričom sa stali dôkazom skutočnosti, že spolupráca s rovnako zameranými podnikmi či ovplyvňovateľmi trhu má potenciál výrazne podnietiť rast akejkoľvek spoločnosti.
Niet žiadnych pochýb o tom, že príslušníci generácie milénia sú spôsobilí v mnohých smeroch. Moderné spoločnosti preto musia nachádzať spôsoby, ktorými ich dokážu osloviť v úlohe spotrebiteľov. Zároveň je však kritické, aby spoločnosti dokázali využiť zručnosti mladých ľudí v rámci digitálneho sveta takým spôsobom, ktorý v minulosti nemusel aplikovať žiadny majiteľ podniku. Niektorí podnikatelia dokonca zastávajú názor, že bez odbornosti mladých ľudí v súčasnosti nemôže fungovať žiadne podnikanie.
Súvisiace: Prečo sa generácia Milénia dostala do čela ekonomickej revolúcie?
Predstavujeme vám šesť spôsobov, ktorým príslušníci generácie milénia zmenili zaužívané praktiky vo svete podnikania.
1. Zmenili spôsob, ktorým nakupujeme
Technologický priemysel neustále zavádza na trh nové inovácie, ktoré spolu so širokou škálou rôznych aplikácií spôsobujú, že elektronický nákup tovarov a služieb je jednoduchší ako kedykoľvek predtým. Príslušníci generácie milénia už nechcú čakať v nekonečných radoch pri pokladni – či už nakupujú jedlo, oblečenie alebo hygienické potreby. A prečo by aj mali. Jednoduchým stlačením tlačidla si môžu nechať priviesť akýkoľvek tovar až priamo pred svoje dvere.
Možno sa rozhodnete využiť služby ako Postmates či GrubHub a objednáte si donášku jedla z reštaurácie, ktorá ju obvykle neponúka. Rovnako užitočnou je aj predplatená služba Amazon Now, prostredníctvom ktorej si môžete nechať priniesť domov mydlo, ktoré ste si zabudli kúpiť cestou z práce. Podobné aplikácie denne uľahčujú život moderných spotrebiteľov. Zároveň to však znamená, že spoločnosti by mali cieľavedome vyhľadávať spoluprácu s týmito aplikáciami, aby dokázali udržať krok s dopytom.
2. Zmenili spôsob, ktorým pracujeme
Moderní riaditeľ spoločnosti by nemal od svojich zamestnancov očakávať, že cestou na pracovisko strávia 45 minút sediac v mestskej hromadnej doprave. Príslušníci generácie milénia by namiesto toho mohli stráviť tento čas písaním a uverejňovaním nového obsahu a zvyšovaním angažovanosti zákazníkov danej spoločnosti. Ich pracovná náplň dokonca často zahŕňa povinnosti, ktoré by bez problémov vybavili aj pomocou mobilného telefónu.
Mladí ľudia medzi 20. a 30. rokom života nechcú pracovať tvrdo, ale inteligentne. Často sa kvôli tomu stávajú terčom prehnanej kritiky, ale nedá sa poprieť, že v mnohých smeroch sú mimoriadne efektívnymi podnikateľmi. Jednou z ich veľkých výhod je ochota zakladať vlastné spoločnosti a schopnosť napredovať bez akéhokoľvek mikromanažmentu. Mnohé začínajúce podniky si nemôžu dovoliť prenajímať kancelárie a ich zamestnanci preto spolupracujú v rámci spoločných priestorov, čo exponenciálne zvyšuje ich produktivitu.
Spoločnosti sa jednoducho potrebujú vyzbrojiť dostatočnou flexibilitou. Príslušníci generácie milénia sa totiž s radosťou odkláňajú od tradičného osemhodinového pracovného času.
3. Zmenili spôsob, ktorým fungujú služby zákazníkom
Žijeme v kultúre sústredenej okolo sociálnych médií a spotrebitelia očakávajú okamžitú odpoveď od spoločností, s ktorými interagujú. To znamená, že moderné spoločnosti by mali zabezpečiť vysokú úroveň komunikácie cez sociálne siete a prístup k zákazníckej podpore takmer 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Keď totiž zákazník uverejní príspevok s nespokojným hodnotením spoločnosti bez toho, aby na to daná spoločnosť reagovala, uvidí ho celý svet a ktokoľvek môže prispieť vlastným komentárom. Spoločnosti sa vďaka podobným trendom stávajú prístupnejšími a transparentnejšími.
4. Naučili nás nakupovať lokálne
Zdá sa, že generácia milénia je omnoho viac ekonomicky a environmentálne uvedomelá ako generácie pred ňou. Celosvetová online štúdia agentúry Nielsen potvrdila, že takmer traja zo štyroch príslušníkov generácie Y sú ochotní priplatiť si za produkt, ktorý je vyrobený značkou presadzujúcou princípy dlhodobo udržateľného podnikania. Často bývajú vo veľkých mestách a zdieľajú priestor so spolubývajúcimi, s ktorými sa delia o náklady na bývanie a v konečnom dôsledku takto šetria životný priestor. Radi si kupujú výrobky miestnych predajcov a stravujú sa v lokálnych reštauráciách, čím vo veľkej miere podporujú miestnu ekonomiku. Sú si vedomí toho, že vo veľkých supermarketoch by rovnaký tovar získali za nižšiu cenu, sú však odhodlaní držať sa svojich zásad.
Všetky tieto črty sa dokonale odzrkadľujú v trende, ktorý v priebehu posledných rokov dominoval na scéne kulinárskeho priemyslu. Konkrétne sa jedná o mimoriadne zvýšenú popularitu čerstvých farmárskych výrobkov, ktoré putujú z farmy priamo na stôl v reštaurácii. Podobný princíp sa prejavil aj v sektore interiérového dizajnu, kde sa kladie dôraz na recykláciu materiálov a opätovné využívanie vyradených produktov.
5. Naučili nás zakladať spoločnosti s minimálnymi počiatočnými nákladmi
Aplikácie ako Poshmark sú zodpovedné za uľahčovanie objednávania a elektronického predaja produktov a vhodne dopĺňajú portály ako eBay, Squarespace, či dokonca Instagram.
Spoločnosť vyrábajúca sviečky by napríklad mohla v súčasnosti začať podnikať výhradne pomocou nákladov potrebných na zriadenie internetovej stránky. Dokonca aj spracovanie platieb je aktuálne možné vybaviť jediným tlačidlom pomocou služieb ako Paypal a Venmo. Mnohí príslušníci generácie milénia sú vo veľkej miere aktívni na sociálnych sieťach ako Instagram, kde si budujú obrovské základne nasledovateľov. Keď potom rozbiehajú svoju spoločnosť, okamžite disponujú pozoruhodným objemom potenciálnych zákazníkov. Vďaka svojim fanúšikom si môžu dovoliť uverejňovať platenú reklamu a príspevky, čím sa efektívne menia na obchodnú značku.
Súvisiace:
Generácia milénia vie minúť viac na veci, ktoré sú dobré pre planétu
Ak chce generácia milénia šetriť, musí sa vyhnúť veľkému “pokušeniu”
6. Zmenili spôsob, ktorým pristupujeme k marketingu
Vyššie opísaný prístup k propagácií produktov a služieb sa označuje ako marketing so zapojením ovplyvňovateľov trhu, teda „influencer marketing“. Jedná sa o mimoriadne finančne výhodný spôsob získavania potenciálnych zákazníkov. Spoločnosti môžu takýmto spôsobom oslovovať spotrebiteľov osobnou a organickou cestou. Prečo by ste mali minúť 20 000 eur na reklamu, keď za polovičný objem prostriedkov máte možnosť naviazať spoluprácu s viacerými populárnymi ovplyvňovateľmi trhu. Táto stratégia je účinná, pretože nasledovatelia zvolenej celebrity jej často bezvýhradne dôverujú. Spoločnosti zároveň získajú kontrolu nad výberom svojho cieľového trhu, pretože prostredníctvom ovplyvňovateľa ponúkajú svoje produkty ľuďom, ktorí už záujem o daný sektor prejavili.
Príslušníci generácie milénia nás nepochybne naučili uvažovať o podnikaní novým spôsobom a budovať spoločnosti inovatívnymi stratégiami. Naučili nás, ako sa môže podnikateľ stať svojou vlastnou značkou a dokonca pri tom ušetriť peniaze.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: HuffingtonPost, NBC
Facebook komentár