Veľa ľudí neverí tomu, aj keď by to bolo pekné, že by sa niekedy stali milionármi. Je to pre nich úplne nedosiahnuteľný sen.

Pravda je, ale taká, že zarobiť si jeden milión dolárov je dnes oveľa jednoduchšie, ako kedykoľvek predtým. Množstvo ľudí potrebuje finančnú rezervu najmenej 1 milión dolárov, aby mohli spokojne žiť na dôchodku od svojich 80-tich rokov.

Všeobecné pravidlo je, že potrebujete nasporiť 1 milión dolárov na každých 40 tisíc dolárov vášho pravidelného príjmu, vraví David Fernandez, hlavný finančný plánovač spoločnosti Wealth Engineering v Scottsdale, Arizona.

Našťastie existuje veľa možností ako nato. Keď som robil výskum pre knihu „The Eventual Millionare“, rozprával som sa s viac ako stomi milionármi, ktorí zažili toho v živote veľa a ktorí si zarobili svoj prvý milión desiatkami rôznymi spôsobmi, od naštartovania svojho biznisu investovaním na finančných trhoch alebo podnikaním v oblasti nehnuteľností. A to nie sú ani zďaleka jediné cesty ako sa stať milionármi. Iní napríklad zbohatli tak, že žili pod svoje pomery a odkladali si z každej výplaty určitú sumu.

Predtým ako vytvoríte svoj prvý milión, musíte sa dostať cez mýty, ktoré ho obklopujú. Prinášame Vám 6 spoločných mýtov o milionároch.

1. Milionári sú múdri

Ľudia majú tendenciu stavať milionárov na piedestál. Milionári musia by lepší alebo múdrejší ako ktokoľvek iný, aby dosiahli svoj cieľ. Ale vo všeobecnosti to nie je pravda. Milionári sú obyčajní ľudia, ktorí dosiahli svoje mimoriadne ciele a ktorí robia chyby a môžu sa mýliť ako ktokoľvek iný. Boli v dlhoch a dostali sa z toho. Mali vynikajúce nápady, ale na druhej strane aj podnikateľské neúspechy. Väčšina z tých, s ktorými som sa rozprával pri príprave knihy, absolvovala dlhú a náročnú cestu, plnú pádov a poučení, kým sa stali milionármi.

Skôr než múdrosť majú milionári talent na stanovovanie si svojich cieľov a pracovaní na ich splnení, bez toho, aby vybočili zo svojej cesty. Taktiež sa musia vysporiadať s neočakávanými výdavkami – zvyšovanie zdravotného poistenia, problémy s autom,… Jednoducho musia byť neustále v pohybe, aj napriek prekážkam, ktorým musia čeliť.

Súvisiace: 9 spôsobov ako sa stať milionárom

2. Milionári sú šťastnejší    

Milionári sú najšťastnejší spomedzi nás? Vyhrali lotériu, narazili na zlatú baňu s ich prvým pokusom o podnikanie alebo náhodne získali prácu s obrovským platom? Nie tak celkom: Len šťastie nie je faktorom úspechu. Síce skutočne úspešní ľudia robia veľmi veľa pre svoje šťastie, ale koniec koncov aj nápad za milión nemá žiadnu hodnotu, pokým sa nezrealizuje.

Bobby Casey, zakladateľ firmy Global Wealth Protection nám porozpráva príbeh ako naštartoval svoj biznis založený na vytváraní bicyklov pre obchody ako je Wal-Mart, spoločnosť, ktorá má tržby okolo 6 miliónov dolárov ročne. „Navštívil som približne 60 obchodov, kým som konečne našiel ten, ktorý mi povedal: Dobre, najmeme si Vás, koľko si účtujete?“

Casey nemal žiadne peniaze v tých časoch, mal „záporné čisté imanie“ ako to on opisuje. „Dlhy sa mi kopili hlavne z kreditných kariet, keď som jazdieval po obchodoch počúvajúc samé nie, nie, nie.“ Spýtal som sa ho, či rozmýšľal nad tým, čo by sa stalo, keby mu nepovedali áno v 60-tom obchode. Jeho odpoveď? „Nezastavil by som sa a potiahol by som to až do tristovky.“

Casey povedal, že to bola ťažká práca a nie šťastie, ktorá mu vyniesla svoj prvý milión. Pracoval 12 hodín denne, niekedy viackrát za sebou bez spánku, aby pripravil tisícky bicyklov na vianočnú sezónu. Ďalej sa po bicykloch zameral na grily, montáže trávnikov, biliardové stoly a iné športové potreby pre obchod Dick’s Sporting Goods a iné obchodné reťazce. Casey predal svoju firmu po 12 rokoch v roku 2008.

Súvisiace: 19 zásad, ktoré Vám milionár od vedľa nepovie
   
3. Milionári žijú bohémskym životom

Keď si predstavujeme milionárov predstavíme si ľudí žijúcich v luxusných domoch a jazdiacich na drahých športových autách. Skutočnosť? Milionári sú často naši susedia jazdiaci na Honde alebo Volve. Milionári sú skromní (57% z nich, sa považuje za takých). Častejšie míňajú peniaze na nevyhnutné potreby a zopár vecí, ktoré sú pre nich dôležité. Mysli ako Warren Buffet – slávny multimiliardár žije v dome v Omahe v štáte Nebraska, ktorý kúpil v roku 1985 za 31 500 dolárov.

V mnohých prípadoch, sa milionári stali milionármi práve preto, že veľa sporili a žili skromne. Učili sa robiť múdre rozhodnutia a nezastavili sa na hranici jedného milióna dolárov. Keby pre nič iné aspoň videli, že sa to oplatí.

Súvisiace: Ako mladí milionári zo sektora technológií investujú

4. Väčšina milionárov sa narodila bohatých

Ďalší spoločný mýtus je ten, že sa milionári narodili už ako milionári alebo že sa stali milionármi vďaka dedičstvu. To nie sú časté prípady. V nedávnom prieskume Fidelity Investments sa zistilo, že 86% milionárov sa stalo milionármi vďaka svojmu odhodlaniu a práci. A medzi viac ako 100 milionármi, s ktorými som sa rozprával pri príprave knihy boli všetci milionármi vďaka tvrdej práci a iba 26% z nich uviedlo, že bolo v spojení s významnými osobami.

Dani Johnson, rečníčka, autorka kníh “First Steps to Wealth” a “Grooming the Next Generation for Success” a producentka veľmi populárnych „seminárov úspechu“, začala od samého dna. V detstve bola zneužívaná,  v 17-tich otehotnela a zostala sama. Po krátkom manželstve v 21 rokoch bola Dani bez domova a v dlhoch. Ale chcela začať odznova a mať lepší život pre seba.

Navštívila panelovú diskusiu ohľadom multi-level marketingu a zdalo sa jej, že by to mohla byť šanca ako zmeniť svoju nešťastnú životnú situáciu. Na tejto diskusii vystupovali štyria milionári, ktorí rozprávali o tom ako vybudovali svoje príjmy prostredníctvom obchodu a Dani sa rozhodla, že to stojí za vyskúšanie. „Povedala som si, že môj život až do tejto chvíle nestál za nič, bol plný pádov a zlyhaní a že by bolo načase konečne urobiť niečo správne. Iba som tam tak sedela a myslela na seba a svoj život. Ak som ten najhlúpejší človek v miestnosti a trvá to už 20 rokov, tak nastal ten správny čas na to, zmeniť to a naučiť sa ako to robia oni a ak mi z toho, čo mi dajú na začiatok podnikania zostane čo i len 10%, aj tak to bude stále lepšie pre mňa ako pracovať v obchode.“

Pre Dani nebolo kľúčom k úspechu to, že sa narodila ako bohatá, ale to, že si sama dala šancu. Naštartovala svoj prvý biznis z kufra auta a telefónnej búdky a v prvých štyroch dňoch zarobila 4 000 dolárov za predaj produktov, z ktorých 2 000 zarobila pre seba. Nasledujúci mesiac, pokým ešte stále pracovala na čiastočný úväzok ako servírka zarobila 6 500 dolárov a jej príjem neustále narastal. Dnes učí ostatných ako vybudovať úspech bez ohľadu na štartovaciu pozíciu.

Súvisiace: 77 dôvodov prečo zle hospodárite s peniazmi

5. Milionári nemajú strach

Pri predstave, že jedinou cestou ako sa stať milionárom je ísť plnou parou vpred a prevziať na seba množstvo rizík sú obavy skutočne reálne – a to aj pre extra úspešných ľudí. 57% milionárov, ktorých som oslovil pri písaní knihy povedalo, že mali strach pri štartovaní svojho vlastného biznisu – strach zo zlyhania, sklamania vlastnej rodiny a strach zo straty všetkého.

Anita Crook zakladateľka spoločnosti Pouchee, organizátorka show „The Today Show“, Fox Business a iných štartovala svoju spoločnosť bez akýchkoľvek predchádzajúcich skúseností. „Nikto z mojich blízkych, ktorí ma poznali, by nepovedali o mne, že som obchodníčkou. Bola som na smrť vydesená ísť do svojho prvého obchodu a pokúsiť sa predať výrobok, ktorý som sama vyrobila. Nemám rada odmietnutia, takže som sa chystala vybehnúť von s plačom, keby sa výrobok zákazníkom nepáčil.“ Ale Anita vedela, že to skúsiť musí – bola to jediná cesta ako predať svoj výrobok. Akonáhle počula „áno“ z niekoľkých svojich obchodov, nadobudla sebavedomie a išla dopredu.

Úspech si vyžaduje nejaký risk, ale múdri milionári si vždy vyrátajú o čo by mohli prísť. Milionári sa naučili ako skúmať príležitosti a analyzovať riziká. Najprv si dopredu otestujú či ich nápad bude fungovať a až po vyhodnotení všetkých dostupných informácií sa rozhodnú, či sa do toho naplno pustia alebo nie. Tak minimalizujú svoje nesprávne investície.

Väčšina milionárov nachádza svoju zlatú strednú cestu medzi optimizmom a pesimizmom, prišli na to ako skúmať ponúkané príležitosti realisticky. Uznávajú potenciál príležitosti, ale neustále sa učia predvídať, aby sa ubezpečili, či sa ich investícia oplatí.

Súvisiace: Denné návyky bohatých ľudí

6. Milionári zarábajú milióny

Je pravda, že veľa milionárov zarobilo svoje peniaze založením (alebo predaním) ich vlastných podnikov alebo získaním vysoko platenej pozície v rámci organizácie. Ale to nie je rozhodne jediný spôsob ako zarobiť milión dolárov. Andrew Hallom vo svojej knihe „Millionaire Teacher“ vysvetľuje ako zarobiť milión dolárov ako učiteľ pred odchodom do dôchodku. Ak využívate nízkonákladové indexové fondy, máte disciplinovaný prístup k investovaniu a dodržiavate svoj rodinný rozpočet, tak Vám bude väčšina vašich kolegov pri odchode do dôchodku ticho závidieť.

Okrem investícií na akciovom trhu, podobne ako Hallom aj ostatní milionári zvyšujú svoj príjem nájdením si druhého zamestnania alebo pasívnymi príjmami. Napríklad investovanie do nehnuteľností si môže dovoliť človek so strednými príjmami a potom mu budú plynúť výnosy z prenájmu ako druhý, spoľahlivý tok príjmov. Umelci, ktorí platia účty a investujú si môžu navýšiť svoj príjem predajom obrazov o stovky až tisíce dolárov. Tí, ktorí nezarábajú milión dolárov stále majú šancu zarobiť svoj prvý milión, ale vyžaduje si to disciplínu, kreativitu a sústredenie na cieľ.

Preložil: Luboš Slávik

Zdroj: MSNMoney

Facebook komentár