Pokúsime sa investorom zlatom posadnutých a voči zlatu skeptickým dať na mušku nasledujúce argumenty o zlate:
• zlato poskytuje zaistenie voči inflácii,
• zlato slúži ako zaistenie meny,
• zlato je príťažlivou alternatívou k aktívam s nízkymi reálnymi výnosmi,
• zlato je útočiskom v „zlých“ časoch,
• zlatom by malo byť držané, pretože sa vraciame de facto k svetovému zlatému štandardu,
• zlato je „podvlastnené“
Prevedieme Vás grafmi, ktoré vynesú na svetlo väčšinu z nich.
Mýtus 1 v grafe : Zlato poskytuje zaistenie voči inflácii
Zlato ako zaistenie voči inflácii znamená ak napríklad inflácia vzrastie o 10% za rok na 100 rokov potom cena zlata by mala tiež vzrásť zhruba o 10% za rok v priebehu storočia. Avšak v grafe sa cena zlata zoširoka krúti okolo Indexu spotrebiteľských cien. Infláciou odvodená cena zlata a aktuálna cena zlata sú len zriedka rovné. Na základe posledných hodnôt Indexu spotrebiteľských cien, táto verzia argumentu pre zlato ako zaistenia voči inflácii navrhuje, žeby sa cena zlata mala v súčasnosti pohybovať okolo 780 $ za uncu.
Mýtus 2 v grafe: Zlato slúži ako zaistenie meny
Od roku 1975 reálna cena zlata v týchto ôsmich krajinách sa pohybovala z veľkej miery súčasne. Reálna cena zlata dosiahla vysokú úroveň v roku 1980 takmer medzi všetkými ôsmimi krajinami. Reálna cena zlata padá na nízku hladinu v každej z ôsmich krajín v 90-tych rokoch, a prednedávnom cena zlata dosiahla veľmi vysokú úroveň opäť vo všetkých krajinách. V skutočnosti, zmena reálnej ceny zlata je zo značnej miery nezávislá na zmene v hodnotách meny.
Mýtus 3 v grafe: Zlato je príťažlivou alternatívou k aktívam s nízkymi reálnymi výnosmi
Negatívne TIPS reálne výnosy vyznačujú koreláciu merania vzájomného vzťahu skutočných výnosov so skutočnými cenami zlata. Kým je možno argumentovať nízke reálne výnosy „spôsobené“ vysokými reálnymi cenami zlata, je rovnako možné tvrdiť, že vysoké reálne ceny zlata „spôsobujú“ nízke reálne výnosy. Alebo, je tiež možné tvrdiť, že oba ako nízke výnosy, tak vysoké ceny zlata sú dôsledkom iného vplyvu, ako napríklad nezmerateľný strach z hyperinflácie. To je klasický príklad falošnej korelácie.
Mýtus 4: Zlato je útočiskom v „zlých“ časoch
Graf poukazuje na spoločné rozdelenie amerického kapitálu a výnosov zo zlata. Ako zlato obstálo v kvadrante 3? Jednoduchý test určuje, že v tomto kvadrante by malo byť iba málo pozorovaní. V skutočnosti, 17% mesačných akcií a výnosov zo zlata padá v kvadrante 3. To naznačuje, že zlato nemusí byť vhodným bezpečným aktívom počas napätia na finančných trhoch. Každý kvadrant znamená kombináciu výnosov zlata a S&P, pričom ide o to, poukázať na kladné výnosy zo zlata pri stratách S&P aktív alebo do akej miery je zlato stratové pri strate S&P aktív.
Mýtus 5 v grafe: Zlatom by malo byť držané, pretože sa vraciame de facto k svetovému zlatému štandardu
„Zlato sú peniaze“ je argument vo svojej podstate preformulovaný argument „zlato ako zaistenie voči inflácii“ a už sa neočakáva vysvetlenie obmeny v reálnych cenách zlata. Avšak „zlato sú peniaze“ prenecháva férovú špecifickú predikciu: pohľad na to, kde by mala cena zlata byť, ak by svet akceptoval túto perspektívu zlata. Z pohľadu USA, všetko čo je potrebné vedieť je, kde smeruje cena zlata a zmysel veľkosti oficiálnych zásob zlata USA a veľkosť peňažnej zásoby USA. Avšak od Nixonovho kroku zrušiť zlatý štandard, oficiálne zásoby zlata USA sú nepatrne vyššie než 8 000 metrických ton a v podstate nemenné.
Mýtus 6 v grafe: Zlato je od Centrálnych bánk „podvlastnené“
Zlato je „podvlastnené“, tento argument bol pravdepodobne dôležitým vodičom pre zvýšenie reálnej ceny zlata. Zvyšujúca sa intenzita zlatých investícií na trhu centrálnych bánk na nelikvidnom trhu zlata mohli viesť k zvyšujúcej reálnej cene zlata. Zvyšujúca sa cena zlata mohla vyvolať signál pre chvíľkových investorov na alokáciu ich kapitálu do zlata. Pokiaľ sú niektoré centrálne banky apatické k cene, za ktorú platia za zlato, prípadný presun investícii do zlata by mohol vyvolať zvýšenie reálnych cien zlata oveľa viac.
A ešte niečo k príjmom. Príjmy denominované v zlate môžu mať veľmi dlhodobé zaistenie – v tomto reálna kúpna sila niektorých mzdových stupňov zhruba pretrváva. Zlato môže byť veľmi dobrým dlhodobým inflačným zaistením. Avšak, dlhodobosť môže byť dlhšia ako časový horizont investície investora alebo jeho dĺžka života.
Preložila: Zuzana Pitoňáková
Zdroj: Erb/Harvey
Facebook komentár