Trhy s bývaním sa po celom svete prehrievajú a niektoré z nich sa nachádzajú v ohrození bubliny.
Vancouverský trh s bývaním je podľa UBS Global Real Estate Bubble indexu najviac ohrozeným a to vďaka prudkému rastu cien domov a silnému dopytu od kupcov.
Správa ďalej ukázala, že Londýn, Štokholm, Sydney, Mníchov a Hong Kong sa taktiež nachádzajú v území bublín.
Nízke úrokové sadzby sú veľkým prispievateľom k nafukovaniu potenciálnych bublín.
Súvisiace: $ 9 biliónov: Ako centrálne banky zaplavujú svet peniazmi
Ceny domov v najviac ohrozených mestách v priemere od roku 2011 vyskočili takmer o 50%. V ďalších veľkých mestách sa ceny zvýšili o menej ako 15%.
Vo Vancouveri, ceny od konca roka 2014 stúpli o viac ako 25%. Slabý kanadský dolár priniesol silný dopyt zo strany zahraničných kupcov, ktorí vyhľadajú investičné príležitosti. Trhu sa stal až tak prehriatym, že vláda v auguste zakročila a u zahraničných kupcov prišla s daňou na prevody nehnuteľnosti, vo výške 15%.
Londýn sa však taktiež nachádza v zóne bubliny keďže ceny od svojho vrcholu v roku 2007 vzrástli o 15% a to napriek skutočnosti, že príjmy sú aktuálne o 10% nižšie.
Jonathan Woloshin, ktorý je analytikom v UBS Wealth Management Americas poznamenal: “Keď sa pozriete na Vancouver, Londýn a Sydney sú trhmi, ktoré prilákali veľké množstvo zahraničných financií, najmä z Ázie.”
Hong Kong nie až tak horúcim, ako bol, ale ceny sa stále nafukujú. Príjmy sú nezmenenými, čo vytvára problémy okolo dostupnosti.
“V súčasnosti mnoho ľudí z návratu späť do Hong Kongu vníma optimizmus, ale jedná sa o ostrov, takže nie je tam veľa priestoru pre rozvoj a dopyt prevyšuje príjmy.”
Správa tiež zistila, že všetky európske mestá sú v súčasnej dobe nadhodnotenými.
Napríklad v Amsterdame, ceny domov za posledné štyri štvrťroky rástli tempom takmer 15% a sú v zisku až 25%, odkedy dosiahli dno v roku 2013. Ceny vo Frankfurte od roku 2011 vzrástli až o 30%, zatiaľ čo príjmy stúpli oveľa pomalším tempom.
Súvisiace: Vysvetlenie prečo dom nie je dobrou investíciou
Woloshin ďalej poznamenal: “V aktuálnom prostredí s nízkou úrokovou sadzbou, investori vyhľadávajú výnos, čo tlačí kapitál do nehnuteľného majetku a to ako v oblasti obytných, tak aj komerčných realít.”
V zozname sa však nenachádzajú žiadne americké mestá, ktoré by boli v území bubliny, avšak niektoré trhy USA sa taktiež zahrievajú. Napríklad UBS označuje trh s bývaním San Francisca za nadhodnotený, pretože jeho ceny od roku 2011 vzrástli o 50%. Rast miezd bol v tejto oblasti taktiež silný, rýchlejšie ako vnútro-štátný priemer, takže dostupnosť je stále problémom.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Bloomberg, UBS
Facebook komentár