O niekoľko týždňov si študenti triedy číslo 2018 začnú baliť svoje osobné veci do krabíc a nasmerujú si to priamo na vysokú školu.
Mnohí z nich pricestujú lietadlom, vlakom a autami, len aby ukázali, že vedia prevziať kontrolu nad svojimi vlastnými životmi ďaleko od domova – od dodržiavania večierky, cez domáce úlohy, až po … peniaze.
Budú však títo noví študenti vedieť rozumne zaobchádzať s peniazmi? Alebo po štyroch rokoch nechajú školu s kopou dlhov a záväzkov a nebudú vedieť ako to celé zvládnuť?
K tomu, aby sa študenti naučili narábať s peniazmi, im pomôže týchto šesť finančných múdrostí, ktoré by mal ovládať každý študent ešte pred tým, ako sa rozhodne odísť na vysokú školu.
Súvisiace: Ako vaše výdavky riadia váš život
1. Sleduj svoje výdavky
Podľa Anthonyho Humpagea, CEO spoločnosti Rich Dad Education, ktorá sa zaoberá finančným vzdelávaním, je práve tento bod kritickým tak pre dospelých, ako aj pre študentov. „Zo skúsenosti viem, že ak si ľudmi sadnete a spýtate sa ich, na čo utrácajú peniaze, väčšina z nich je schopná vymenovať len položky, ktoré zodpovedajú cca 40% ich príjmu. Ľudia totiž obvykle utrácajú omnoho viac ako si skutočne myslia.”
Problém nedostatku vedomostí o vlastných financiách je však jasný: Ak neviete, koľko utrácate, neviete ani koľko vám zostane, a čo si môžete a nemôžete dovoliť. Vysokoškolskí študenti prilepení ku svojim smartfónom sa však už nemôžu vyhovárať, keďže aplikácie ako LearnVest a Mint sledujú ich výdavky zadarmo a automaticky, a informácie v nich sú dostupné už po pár kliknutiach.
2. Nevyuži každú ponuku na požičanie si peňazí
„Peniaze sú dnes pre mladých ľudí dostupnejšie ako boli pre ich rodičov.” Povedal Humpage. „Sú však dostupné len na reťazi. Veľmi dlhej reťazi.” Internet je preplnený príbehmi o ľuďoch, ktorí si vybavili kreditnú kartu “len na nákup jedného trička” a skončili s dlhom $10,000, alebo príbehmi o zlúčení študentských pôžičiek, len kvôli tomu, aby ľudia o päť rokov zistili, že ich splatenie potrvá ďalších 30 rokov.
Nemusí to však byť až také drastické: Stačí, keď si otvoríte bežný účet, ktorý je v prípade, ak na ňom mesačne zostane určitý minimálny obnos peňazí bez poplatkov, a vy tento minimálny obnos neviete udržať, a hneď tu máte ďalší poplatok, ktorý každý mesiac dlhujete.
Ak nie ste schopný vidieť reťaze, ktorými si Vás požičiavanie peňazí pripúta, mali by ste sa pozrieť bližšie.
Súvisiace: Drahý priateľ: Tu je 41 dôvodov prečo ti nepožičiam peniaze
3. Čítaj malé písmenká v zmluve o študentskej pôžičke
Humpage poukazuje na veľký nárast študentského dlhu. Vo svojej podstate sú študentské pôžičky prostriedkom na sprístupnenie vyššieho vzdelania širšej verejnosti – ušľachtilý dôvod. Avšak v praxi si pôžičky vyžadujú splácanie. Humpage povedal: „Je to cesta do pekla, ktorá je vydláždená dobrým úmyslom.“
Ešte predtým, ako študenti prekročia prah internátu, by mali poznať podmienky akejkoľvek pôžičky, ktorá sa ich môže týkať. Je to pôžička z verejných alebo súkromných zdrojov? Kedy ju začnem splácať? Koľko budem musieť platiť mesačne? Koľko potrvá, kým ju splatím? Mal by som zvážiť konsolidáciu pôžičiek? Ruka v ruke s prípravou študentov na ich mesačné vyúčtovanie dlhov, sa buduje aj ich povedomie o tom, ako veľmi sú zadĺžení, čo do istej miery ovplyvňuje aj ich čas strávený v škole.
4. Nájdi si prácu
Na otázku rodičov, ako môžu pomôcť svojim deťom spravovať financie, má Humpage jednoduchú odpoveď: “Povedzte deťom, nech si nájdu prácu.” Keďže si všimol, že nie každý rodič chce, aby bolo jeho dieťa od štúdia odtrhávané prácou, tvrdí, že aj práca pred vysokou školou sa cení rovnako. „Nejaká práca alebo spôsob zárobku, tak rok pred odchodom na vysokú školu,” odporúča. „Nechajte ich zvyknúť si na spravovanie malého obnosu vlastných peňazí, aby, keď na to príde, neboli hodení rovno do hlbokej vody.”
5. Neber si kreditnú kartu, pokiaľ stíhaš splácať účty
Humpage priznáva, že je na vážkach ohľadom toho, či by mali vysokoškoláci používať kreditné karty. „Na jednej strane, odporučám radšej použiť kreditnú kartu ako povolené prečerpanie, nakoľko kreditná karta je zabezpečená voči neoprávnenému zneužitiu a ešte na nej môžete čerpať výhody, akými je napríklad vrátenie peňazí pri platbách,”tvrdí.
„Avšak, ak ľudia nesledujú svoje výdavky, a nemajú nejakú formu finančnej disciplíny, môže to byť problém. Ľudia musia pochopiť, aký drahý je dlh na kreditnej karte – je to najdrahší dlh, aký si môžete zobrať.”
Humpage odporúča pre študentov (alebo ich rodičov), ktorí sa boja efektívneho spravovania kreditnej karty, riešenie v podobe obyčajnej platobnej karty. Takýmto spôsobom si študent zvykne na používanie karty bez hrozby, že sa zadĺži.
Súvisiace: 6 vecí, na ktorých nákup by ste si nikdy nemali požičať peniaze
6. Drž svoje dlhy na minime
Humpage to nazýva “pôžička”. “Zapôžičkuj sa čo najmenej, ako len môžeš,” tvrdí. “ Stráž si svoje fixné náklady na čo najnižšej úrovni oproti tvojmu príjmu. Ak už nič iné, tak aspoň to ti dá možnosť pripraviť sa na nečakané udalosti.”
Preložil: Adriana Boldišová
Zdroj: MSNMoney
Facebook komentár