5G siete, ktoré transformujú svet zábavy, komunikácie a dopravu, môžu byť ešte o niekoľko rokov vzdialené. Ale vo výrobe, sa už táto technológia prejavuje.
Sieť novej generácie 5G môže byť 100-krát rýchlejšia ako 4G, čo robí komunikáciu medzi zariadeniami a servermi oveľa rýchlejšiu. Siete môžu byť inštalované v relatívne malých oblastiach – ako napríklad továreň – bez rozsiahlych rušivých vplyvov.
Kombinácia rýchlosti, praktickosti a potenciálnych úspor nákladov povzbudzuje operátorov, aby so sieťou 5G experimentovali. Výsledky boli pozitívne, čo naznačuje, že technológia môže byť široko využívaná v továrňach ešte pred smartfónmi a inými spotrebnými produktami, najmä preto, že prieskumy ukazujú, že mnohí spotrebitelia ešte nie sú za 5G ochotní si priplácať.
Skupina Ericsson, ktorá je jedným z najväčších poskytovateľov 5G zariadení sa pri realizácií jedného skorého testu spojila s Fraunhofer Institute for Production Technology (v Nemecku).
Súvisiace: Čo je 5G?
Experiment zahŕňal továreň, ktorá vyrába disky s kovovými lamelami pre prúdové motory. Veľké komponenty sa vyrábajú v procese nazývanom frézovanie kovov, ktorého dokončenie trvá až 20 hodín a v kovových komponentoch vyžaduje mimoriadne presné rezy.
Postup má vysokú chybovosť: až 25% podiel výsledku musí prejsť prepracovaním z dôvodu porúch, spôsobeným malými vibráciami. Chyby sa často až do konca procesu nezistia, čo znamená, že na prepracovanie ide zbytočne veľa úsilia.
Avšak umiestnením senzorov, ktoré používajú 5G sieť priamo na komponenty alebo nástroje, bola spoločnosť Ericsson schopná odhaliť chyby v reálnom čase a znížiť chybovosť len na 15%. Priemerné výrobné náklady na jeden kus materiálu sa znížili o 3 600 eur (4 075 dolárov).
Rýchlosť a spoľahlivosť 5G sietí znamená, že medzi zariadeniami a servermi, s ktorými komunikujú, je prakticky nulová latencia alebo oneskorenie. A to je to, čo robí technológiu tak užitočnou pre výrobcov.
Åsa Tamsonsová, ktorá je vedúcou viceprezidentkou spoločnosti Ericsson poznamenala: „S tak rozsiahlym znížením oneskorenia v prenose môžeme vedieť zachytiť, či je v procese odchýlka ešte predtým, ako nástroj narazí na čepeľ a stroj môžete zastaviť skôr, ako chyba nastane.“
Nishith Tripathi, ktorý je odborníkom na mobilné technológie v oblasti ocenenia, povedal, že iba 5G dokáže dodať výkon potrebný, ktorý je dôležitým v nastaveniach z výroby.
Podľa neho “si cez 4G jednoducho nemôžete robiť svoju prácu je potreba vysokej rýchlosti a nízke oneskorenie, čo 5G sieť ponúka.”
Ďalšie dve funkcie robia zo siete 5G ideál pre použitie v továrňach: Siete sú relatívne ľahko inštalovateľné a môžu podporovať obrovské množstvo zariadení.
Budovy o rozlohe väčšiny tovární môžu byť prakticky “zabalené” sieťou 5G cez anténu umiestnenú na streche. To je oveľa jednoduchšie ako iné potenciálne možnosti 5G siete, ako sú vozidlá s vlastným pohonom, ktoré by vyžadovali pokrytie obrovského množstva ciest, ktoré by mali byť lemované 5G zariadeniami.
Súvisiace: 5G je revolučná, ale kto ju zaplatí?
Tripathi ďalej poznamenal, že 5G technológia taktiež umožňuje veľký počet pripojení naraz. Ak je potrebné pripojiť každý kus zariadenia v továrni, 5G sieť takú záťaž dokáže bez problémov zvládnuť.
Ericsson nie je jedinou spoločnosťou, ktorá s touto technológiou experimentuje. Výrobný závod firmy Bosch v anglickom Worcesteri v priebehu minulého mesiaca začal skúšku 5G siete. A v texaskom Austine spoločnosť Samsung spolupracuje s AT&T, na vytvorení „inovačnej zóny“.
Tripathi dodal: “Keď hovoríte o 5G zážitkoch, ako sú hologramy, virtuálna realita, veci, ktoré vy a ja zažijeme, budeme musieť počkať ešte niekoľko rokov, ale pre podniky je to tu a teraz.”
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: CNN, Yahoo
Facebook komentár