Je nemožné vyhnúť sa 5G na kongrese s názvom Mobile World Congress.
K dispozícii sú 5G automobily, 5G smartfóny a 5G hasiace drony. Dokonca existujú aj 5G systémy na chov rýb a 5G raňajkové menu.
Ale vedúci predstavitelia, ktorí sa stretli v Barcelone na každoročnom kongrese tohto priemyslu, pripúšťajú, že stále existujú zátarasy, ktoré je potrebné odstrániť skôr, než sa veľmi rýchle bezdrôtové siete 5G stanú skutočnosťou u mnohých spotrebiteľov.
Huawei, ktorá je jedným z najväčších svetových výrobcov telekomunikačných zariadení, je jeden veľký otáznik. Čínska spoločnosť je významným hráčom v technológii 5G, ale aktuálne čelí problémom v boji voči americkej vlády.
Mobilný priemysel sa tiež snaží vysvetliť výhody 5G spotrebiteľom a vytvoriť ekonomiku, ktorá bude za touto technológiou stáť.
Kto je ochotný zaplatiť?
5G ponuky bolo vidno všade na Mobile World Congress, so sloganom: Môže byť až 100-násobne rýchlejšou ako 4G a k sieti sa môže pripojiť súčasne obrovské množstvo zariadení.
To niektorým nestačí.
Alex Holt, ktorý má na starosti oblasť médií a telekomunikačných firiem vrámci spoločnosti KPMG: “Štatistiky sú úžasné, ale vôbec sa neuvádza, kde sú peniaze.”
Súvisiace: Apple dostal rozsiahlu ranu od Samsungu
Terry Halvorsen, ktorý má na starosti informatiku spoločnosti Samsung, povedal, že priemysel potrebuje lepšie vysvetliť výhody 5G potenciálnym používateľom a pochopiť, ako odomknúť jeho hodnotu.
Sieť 5G predstavuje obrovskú investície. GSMA – organizácia ktorá zastupuje prevádzkovateľov mobilných sietí, odhaduje, že zavedenie 5G v Európe bude stáť 500 miliárd eur (568 miliárd dolárov).
Avšak nedávna štúdia od účtovníckej firmy PwC ukázala, že len tretina amerických spotrebiteľov by bola ochotná zaplatiť akýkoľvek poplatok za pripojenie k sieti 5G.
Daniel Pataki, ktorý je viceprezidentom pre politiku a reguláciu vrámci GSMA, poznamenal: “5G je veľkou investíciou … a stále existujú bariéry pri príležitosti podnikateľských modelov.”
Nielen ďalšie “G”
Podnikanie môže byť rýchlejšie, kde sa vedia pochopiť výhody rýchlosť a objem dát, ktoré môže 5G zvládnuť. Odborníci tvrdia, že táto technológia môže byť nákladnou, ale spoločnostiam pomôže k zefektívneniu.
A message from #MWC19: If you’re not 5G, you’re stuck in the past. pic.twitter.com/HouOJOSB1L
— Ivana Kottasová (@IvanaKottasova) February 26, 2019
Holt uviedol, že výroba je jedným sektorom, ktorý by mohol vidieť okamžité výhody z 5G.
5G snímače môžu byť inštalované v továrňach tak, aby výrobné chyby mohli byť detegované v reálnom čase. To by zabránilo plytvaniu dodatočných zdrojov pri dokončení poškodeného produktu.
Potenciál sietí nemožno ignorovať. Åsa Tamsonsová, ktorá má na starosti nové firmy švédskeho výrobcu telekomunikačných zariadení Ericsson, uviedla, že mnohí stále považujú 5G za tzv. “inú sieť”.
Ďalej uviedla: “Nejedná sa len o ďalšie G,” … “Bude mať rovnaký vplyv ako v predchádzajúcich priemyselných revolúciách elektrická energia a parný stroj.”
Tlak na Huawei
Huawei je kľúčovou súčasťou úsilia o vybudovanie 5G sietí v mnohých krajinách po celom svete. Ale v súčasnosti čelí boju na život alebo smrť s americkou vládou, ktorá tvrdí, že jej zariadenia predstavujú bezpečnostnú hrozbu.
V priebehu minulého mesiaca americkí prokurátori odhalili trestné obvinenia proti spoločnosti , pričom tvrdili, že firma Huawei ukradla obchodné tajomstvá a porušovala americké sankcie voči Iránu.
Huawei tieto obvinenia razantne odmieta a snaží sa tvrdo presvedčiť svet, aby využili jej technológiu pre 5G sieť.
Európa je dôležitým bojovým priestorom. Regulačné orgány v Spojenom kráľovstve, Nemecku a ďalších trhoch rozhodujú, či budú nasledovať Washington a vytvoria zákaz inštalácií zariadení spoločnosti Huawei zo svojich budúcich 5G sietí.
Niektorí vedúci predstavitelia v Barcelone tvrdili, že úplné zákazy by mohli byť nákladné a viesť k spomaleniu rozvoja siete 5G.
Generálny riaditeľ spoločnosti Vodafone – Nick Read varoval, že zákazy budú rušivé a “veľmi, veľmi drahé”. Povedal, že veľký výmenný kurz vybavenia by v Európe oddialil asi dva roky.
Huawei bola taktiež súčasťou ofenzívy na Mobile World Congress.
Guo Ping, predseda spoločnosti, v úvodnom prejave v utorok uviedol, že Huawei “nemá a nikdy nebude mať na starosti technológiu šifrovanie” svojich produktoch.
Povedal, že tvrdenia Spojených štátov “nie sú založené na dôkazoch” a poukázal na nadvládu spoločnosti Huawei, pokiaľ ide o implementáciu rozsiahlych 5G sietí.
Budúcnosť 5G siete
Zatiaľ čo výzvy sú významné, ľudia zúčastňujúci sa konferencie v Barcelone uviedli, že rozvoj 5G musí pokračovať.
Taký rozsiahly objem vo forme inteligentných miest, ktorý sa chystá – cez autonómne automobily, inteligentné ulice a rozsiahli počet pripojených zariadení – by súčasným mobilným sieťam spôsobili problémy.
Súvisiace: Čo je 5G
Brendan Carr, ktorý je členom Federálnej komunikačnej komisie USA poznamenal: “Naše súčasné 4G siete nemôžu slúžiť na takú hustotu objemov vo forme pripojených zariadení.”
Jednoduchá obsluha zariadení, ktoré sa už používajú, sa stane obtiažnym, keďže sa stále viac ľudí dostane do online sveta.
Kim Krogh Andersen, ktorý je vedúcim viceprezidentom telekomunikačnej spoločnosti Telenor, ktorá pôsobí v Škandinávii a Ázii, poznamenal: “V husto obývaných oblastiach, ako je Dháka alebo Karáčí, ak ľudia začnú tieto služby využívať, pravdepodobne aby sme ich mohli dodať, budeme potrebovať 5G sieť.”
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Yahoo, NYtimes
Facebook komentár