Existuje tu veľa nejasností: Používanie hotovosti v Británii roky klesá, dopyt po bankovkách však prudko rastie. Nikto si nie je celkom istý, kam tieto peniaze idú.
Skupina britských zákonodarcov v piatok uviedla, že v hotovosti „sa stratilo“ až 50 miliárd libier (67,4 miliárd dolárov) a vyzvala Centrálnu Banku Británie, aby to prešetrila.
Meg Hillier, predsedníčka výboru pre verejné účty Dolnej snemovne (PAC), ktorá dohliada na vládne financie, vo vyhlásení uviedla: “Peniaze sú niekde schované, ale Centrálna Banka Británie nevie, kde, kto alebo za čo – a nezdá sa že by ju to zaujímalo,“ … „Musí sa viac zaujímať o to, kde sa nachádza chýbajúcich 50 miliárd libier.“
Centrálna Banka Británie tak okamžite bola zatlačená. “Členovia verejnosti nemusia banke vysvetľovať, prečo si želajú bankovky ponechať. To znamená, že bankovky sa nestratili,” – poznamenal hovorca vo vyhlásení s tým, že centrálna banka bude naďalej uspokojovať dopyt verejnosti po bankovkách.
Zo správy Banky pre medzinárodné platby z roku 2018 vyplýva, že aj napriek zvýšenému využívaniu digitálnych platieb, dopyt po hotovosti vo väčšine vyspelých ekonomík od globálnej finančnej krízy stúpal. V správe sa ďalej uvádza, že čiastočne to bolo spôsobené nižšími úrokovými sadzbami, ktoré znižovali návratnosť úspor v bankách.
Hlavná pokladníčka v Centrálnej banke Británie uviedla – Sarah John vo svedectve pred Výborom pre verejné účty v októbri, uviedla: „Na rozdiel od transakčných účelov, vidíme rastúce používanie hotovosti ako uchovávateľa hodnoty.“ Dodala, že k tomu prispeli aj obavy zo sily finančných inštitúcií od krízy v roku 2008.
A aj keď počas vrcholenia tohtoročných obmedzení koronavírusu došlo k prudkému poklesu dopytu po bankovkách a minciach, odvtedy sa trendy opäť zotavili a ľudia si v dôsledku pandémie doma nahromadili ešte viac hotovosti.
Zo septembrovej správy Národného kontrolného úradu (NAO), ktorý sleduje vládne výdavky vyplýva, že počet bankoviek v obehu v Británii v júli dosiahol rekordné maximum na úrovni 4,4 miliardy, v celkovej hodnote 76,5 miliárd libier (103 miliárd dolárov). To je v porovnaní s 1,5 miliardami bankoviek v hodnote približne 24 miliárd libier (32,3 miliárd dolárov) v roku 2000.
Zároveň sa znížil objem hotovostných platieb, čo je pravdepodobné, že sa trend v dôsledku pandémie zrýchli. Pred desiatimi rokmi sa hotovosť použila v 6 z 10 transakcií; vlani to boli necelé tri.
Centrálna Banka odhaduje, že 20% až 24% hodnoty bankoviek v obehu sa používa na hotovostné transakcie, ďalších 5% držia domácnosti vo Veľkej Británii ako úspory.
V správe NAO sa uvádza: „O zvyšku v hodnote približne 50 miliárd libier sa vie len málo, ale možné vysvetlenia zahŕňajú držania v zámorí pre transakcie alebo úspory a možno nehlásené držania v Spojenom kráľovstve v rámci domácich úspor, alebo pre použitie v tieňovej ekonomike.“
Odporučila, aby centrálna banka v spolupráci s ostatnými verejnými orgánmi lepšie pochopila, čo vedie k zvýšeniu dopytu po bankovkách a kto 50 miliárd libier drží.
Dodala: „Táto aktivita by mohla pomôcť pri informovaní o širšej politike, napríklad v oblasti daňových únikov.“
Riziká finančného vylúčenia
Správa NAO varovala, že klesajúce používanie hotovosti by mohlo zvýšiť riziko finančného vylúčenia, ak podniky prestanú prijímať hotovosť z dôvodu rastúcich nákladov spojených s klesajúcim objemom. V správe s odvolaním sa na údaje z úradu Financial Conduct Authority sa uvádza, že len niečo vyše milióna dospelých vo Veľkej Británii nemá účet v banke alebo v stavebnej sporiteľni.
Johnová z PAC uviedla: „Určite existuje prepojenie s chudobnejšími oblasťami, ktoré sa stále viac spoliehajú na hotovosť, ako v niektorých centrách miest.“
V súčasnosti existuje päť verejných orgánov zodpovedných za správu alebo dohľad nad britským hotovostným systémom, vrátane „Bank of England, Treasury, Royal Mint, Financial Conduct Authority a Payment Systems Regulator“.
Britská vláda v októbri uviedla, že uvažuje realizovať dohľad nad finančným správaním a celkovú zodpovednosť za maloobchodný pokladničný systém “vzhľadom k svojej existujúcej regulačnej úlohy a cieľov okolo ochrany spotrebiteľa.” Načrtla tiež plány na zabezpečenie ľahkého prístupu ľudí k hotovosti.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: WSJ
Facebook komentár