50_percentna_dan_na_sytene_napoje_v_Dubaji_by_mohla_mat_globalne_nasledky_2017

Spojené arabské emiráty (SAE) zaviedli vysokú daň na sladené nápoje a cigarety: 50% na sýtené nápoje a 100% na energetické drinky a tabakové výrobky.

Daň nadobudla účinnosť 1. októbra a sleduje niekoľko cieľov. Prvým zámerom je generovať príjmy pre vládu Spojených arabských emirátov v prostredí s pretrvávajúco nízkymi cenami ropy na svetovom trhu. Druhým cieľom je zlepšenie verejného zdravia. Spojené arabské emiráty zaznamenávajú jednu z najvyšších frekvencií výskytu cukrovky na svete.

V súčasnosti trpí cukrovkou typu 2 až 19,3% populácie SAE (takmer jeden z piatich ľudí) vo veku 20 až 79 rokov. Medzinárodná federácia pre diabetes (IDF) dokladuje, že výskyt cukrovky v SAE sa v posledných rokoch výrazne zvýšil. Týmto ochorením trpelo v roku v roku 2013 „iba“ 10% populácie. IDF odhaduje, že do roku 2040 by sa prevalencia cukrovky v SAE mohla opäť zdvojnásobiť.

Mnohí ľudia označujú najnovšie opatrenia vlády Spojených arabských emirátov ako „daň z hriechu“. Tabak, kofeín a cukor sú totiž často príjemné, nezdravé a návykové. Americká spravodajská agentúra Associated Press tvrdí, že v dňoch bezprostredne pred nadobudnutím platnosti dane sa spotrebitelia v SAE vo veľkej miere zásobovali nezdravými nápojmi a tabakovými výrobkami.

Zatiaľ však nie je potvrdené, či dane tohto typu naozaj vedú k zníženiu výskytu cukrovky alebo obezity. Niektoré vedecké štúdie našli spojenie medzi vysokým obsahom cukru v strave obyvateľstva a vysokou mierou výskytu cukrovky. Štúdia z roku 2013 realizovaná Stanfordskou univerzitou skúmala údaje zo 175 krajín v rámci posledných desiatich rokov a zistila, že zvýšený cukor v potravinách je spojený s vyššou prevalenciou ochorenia diabetes mellitus 2. typu. Aj ďalší výskum naznačil, že obezita zvyšuje riziko cukrovky typu 2.

Finančná inštitúcia Asian Development Bank previedla v roku 2017 štúdiu, ktorá zistila, že 20% daň na sladené nápoje bola spojená so znížením počtu prípadov nadváhy a obezity v Číne o 3%. Daň mala najväčší účinok na stav mladých mužov v prímestských oblastiach.

Súvisiace:
Británia už dosiahla “vrchol v obezite” a tu je dôvod prečo
Zoznam krajín, ktoré skonzumujú najviac tukov

O zavedenie podobnej dane sa pokúšalo už niekoľko regiónov. Výsledky boli zmiešané. Mesto Philadelphia v štáte Pennsylvánia zaviedlo na začiatku roku 2017 daň vo výške 1,5 centov na jednu uncu sýtených nápojov. Výsledkom však bolo iba minimálne zvýšenie príjmov a zanedbateľný vplyv v rámci okamžitých pozitívnych účinkov na zdravie spotrebiteľov. Mesto Berkley zaviedlo v roku 2015 daň na sladené nápoje vo výške jeden cent na uncu a výskumníci Kalifornskej univerzity následne zaznamenali pokles spotreby týchto nápojov o 10%. V tomto prípade sa však nenazbieral dostatok údajov pre vyvodenie záverov o dopade tohto opatrenia na zdravotný stav obyvateľstva.

Výsledky podobných regulačných opatrení sa v Spojených štátov posudzujú veľmi ťažko obzvlášť z dôvodu, že spotreba sýtených nápojov v krajine je na poklese už od roku 2000. Je však zaujímavé, že miera výskytu obezity ostala nezmenená. Účinnosť „daní z hriechu“ závisí aj od toho, v ktorom regióne sa zavádzajú a akú výšku poplatkov zahŕňajú. Niektorí odborníci na svetové zdravie dokonca poznamenali, že dane zo sýtených nápojov neprimerane zaťažujú ľudí s nízkym príjmom.

Výsledky experimentu so zdaňovaním nezdravých výrobkov v Spojených arabských emirátoch budú mať veľkú výpovednú hodnotu pre krajiny po celom svete. Veľká Británia, Thajsko a aj niektoré mestá v Spojených štátoch sa podľa vývoja situácie v SAE rozhodnú, či sa podobnú daň oplatí zavádzať aj v rámci ich domáceho trhu.

Iba čas ukáže, či „daň z hriechu“ splní svoj účel.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, WSJ

Facebook komentár