Existuje mnoho spôsobov, ktorými sa dá klasifikovať miera úspechu. Jedna z definícií úspechu vychádza z dosahovania osobných a rodinných cieľov. Úspech môžeme chápať ako uvedomovanie si konkrétnych cieľov a všetkých potrebných krokov, ktoré nás posunú bližšie k ich dosiahnutiu. Počas cesty za úspechom nás nevyhnutne postretnú finančné prekážky, ktorých zdolanie je vždy patričným dôvodom na oslavu.
Väčšina úspešných ľudí si vytýči nový cieľ vždy, keď dosiahne ten predošlý.
Všetci vnímame úspech inak. To je v poriadku. Bez ohľadu na Vašu definíciu úspechu však existuje niekoľko vlastností a zvykov, ktoré majú spoločné všetci úspešní ľudia.
Súvisiace: 7 vecí, ktoré by ste nemali hovoriť svojim deťom o peniazoch
1. Trávia čas s ďalšími úspešnými ľuďmi
Warren Buffett a Bill Gates sú dobrými priateľmi. A to nie náhodou. Úspešní ľudia vždy vyhľadávajú spoločnosť ďalších úspešných jedincov. Možno sa stretávajú v kostole, komunitných centrách, pracovných skupinách či susedských spoločenstvách. Ľudia sa združujú na základe ich spoločných hodnôt a cieľov a dobrí priatelia sa navzájom sústavne inšpirujú. Je veľmi pravdepodobné, že ľudia so spoločnými hodnotami často zdieľajú rovnaké životné ciele.
2. Veľké rozhodnutia robia na základe dlhodobých plánov
Keď dosiahnete Váš hlavný cieľ, drobné rozhodnutia z minulosti stratia svoju váhu. V rôznych článkoch sa píše, že až 80% svojho produktívneho času premrháme. Môžeme sa na to však pozrieť diplomatickejšie a tvrdiť, že iba 20% svojho času využijeme produktívne. Keď však týchto 20% využijete naozaj efektívne a priblížite sa k svojim cieľom, nezáleží na tom, čo robíte počas zvyšných 80% Vášho času.
Povrchné články v bulvárnych plátkoch Vás často kritizujú za to, že si raz do týždňa dáte pizzu a každý deň si kupujete kávu v Starbucks. Takéto správanie Vás údaje „stojí stovky dolárov ročne“ a je to „hlúpym vyhadzovaním Vašich peňazí“. Práve preto tieto články nikto nečíta. Pravdou je, že rodina s dobrým vzdelaním, poctivými úsporami a zodpovedným dôchodkovým plánom si môže dovoliť vyhodiť zopár dolárov za pizzu či luxusnú kávu. Neberte život príliš vážne.
3. Majú kontrolu nad svojim životom
Mnoho pracujúcich ľudí má iba minimálnu kontrolu nad svojimi každodennými povinnosťami a činnosťami. Viacerí z ich nadriadených sa však vzdali nevyhovujúceho zamestnania, pretože chceli získať väčšiu kontrolu nad svojím osobným výkonom a finančným príjmom. Podobne sa správajú najmä riaditelia neziskových organizácií a ľudia zamestnaní vo vzdelávacom sektore. Úspešní ľudia vyhľadávajú zodpovednosť a kontrolu nad svojím životom. Väčšia kontrola v rámci zamestnania znamená väčšiu kontrolu nad celým životom.
Väčšina ľudí sa však nanešťastie správa ako naleštená gulička v hracom automate. Odrážajú sa od jednej bolestivej prekážky k ďalšej. Prekážkam čelí každý, ale úspešní ľudia sa nimi nenechajú vyviesť mimo svojho kurzu. Pracujú na dosiahnutí svojich cieľov aj vtedy, keď im niekto hádže po nohy polená. Niekedy dokonca využijú tieto polená a poskladajú si z nich rebrík, ktorý ich privedie bližšie k vytýčenému cieľu.
4. Peniaze míňajú s rozumom
Tento odsek Vám môže pripadať zbytočný. Je jasné, že míňať treba s rozumom. Ale nejde iba o peniaze. Úspešní ľudia sú si vedomí toho, že na ceste za úspechom majú k dispozícií rôzne prostriedky a všetky majú svoju úlohu. Medzi tieto prostriedky patrí čas, nepretržité vzdelávanie, vzťahy a samozrejme peniaze. Vlastné podnikanie si budete schopní založiť jedine vtedy, ak sa na to budete pripravovať počas celého svojho života. Keď je Vaším osobným cieľom cesta okolo sveta, na jej uskutočnenie budete potrebovať čas, peniaze a dôkladné plánovanie. Možno si nájdete priateľa, ktorý s Vami bude zdieľať Váš cieľ a pomôže Vám s prípravou.
5. Dôchodok považujú za ďalší stupeň cesty za úspechom
Viacerí úspešní ľudia ostávajú aktívni aj po odchode do dôchodku. Odišli zo svojho zamestnania ale naďalej ostávajú zapojení v rôznych prospešných projektoch. Angažujú sa v charitatívnych organizáciách alebo poskytujú súkromné doučovanie. Výborným príkladom je bývalý americký prezident Jimmy Carter, ktorý ako osemdesiatročný síce čelil chemoterapii, no napriek tomu sa aktívne venoval vyučovaniu nádejných študentov.
Súvisiace:
Ako som sa stal milionárom bez cudzej pomoci
Stratégie, ktoré by mali ľudia robiť so svojimi peniazmi, ak chcú zbohatnúť
Ako dosiahnuť úspech?
Keď si zhrnieme všetky možné odporúčania, získame jednu jedinú odpoveď. Šťastní, aktívni a produktívni ľudia neúnavne kráčajú za svojimi premyslenými a zmysluplnými cieľmi. Keď niektoré z nich dosiahnu, vytýčia si ďalšie. Takto nikdy neostanú stáť na jednom mieste. Stále napredujú. Možno práve dlhodobé ciele sú skutočným kľúčom k úspechu.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Yahoo, WSJ
Facebook komentár