5_rokov_po_emisii_akcii_spolocnosti_Facebook_2017

Potom, ako spoločnosť Facebook vykonala verejnú ponuku akcií – 18. mája 2012, bola často popisovaná jedným slovom – katastrofa.

Spoločnosť Facebook v prvých minútach obchodovania čelila technickými problémami na burze Nasdaq. Po IPO bolo podaných desiatky súdnych sporov – ako za chyby obchodovania akcií, tak aj za to že Facebook údajne zadržiava negatívne informácie zo strany investorov.

Aby toho nebolo málo, akcie začali strácať takmer okamžite. Cena akcií spoločnosti Facebook sa v prvý deň obchodovania sotva len pohli nad ich IPO cenu, na druhý deň sa už nachádzali pod ňou. Trvalo viac než jeden rok, aby sa odrazili na vyššie úrovne.

Súvisiace: Google a Facebook získavajú 20% svetových investícií do reklamy

Mark Zuckerberg, CEO a spoluzakladateľ Facebooku, na prvom valnom zhromaždení spoločnosti v júni 2013 povedal: “Uvedomujeme si, že veľa ľudí je z výkonu akcií sklamaných,” … “My však taktiež.”

Dnes nám to všetkým však znie ako smutný príbeh nejakej inej problémovej spoločnosti. Päť rokov potom, čo prišiel Facebook s ponukou akcií sa transformoval z “boxovacieho vreca” investorov, na “miláčika” Wall Street.

V prvých mesiacoch Facebook ako verejná obchodná spoločnosť sa investori obávali o schopnosť sociálnej siete, ako zvládne prechod od zarábania peňazí na počítačoch k zarábaní peňazí na smartphonoch. Aktuálne však mobilná oblasť je pre Facebook naozaj výnosná.

Zhruba 85% príjmov z reklamy v spoločnosti Facebook, v prvom štvrťroku tohto roka pochádzalo z mobilných telefónov. Pre porovnanie, mobilné príjmy v čase verejnej ponuky akcií efektívne vytvárali nulu. Aktuálne existuje viac než jedna miliarda ľudí, ktorí využívajú Facebook na mobilných zariadeniach.

James Cakmak, ktorý je analytikom v spoločnosti Monness, Crespi, Hardt & Co poznamenal: “Facebook je učebnicový príklad dokazujúci v zmýlení sa odporcov.”

Akcie spoločnosti Facebook skončili stredajšie obchodovanie na úrovni 144,85 dolárov, čo je takmer štvornásobný nárast od ceny IPO, ktorá bola na hodnote 38 dolárov za akciu. V skutočnosti sa Facebook aktuálne obchoduje za viac ako osemnásobok svojho minima, dosiahnutého počas prvého roka, na cene 17,55 dolárov za akciu.

Na základe tejto neuveriteľnej premeny sa z Facebooku stala jedna z piatich najcennejších firiem podľa trhovej kapitalizácie a z Zuckerberga urobila piateho najbohatšieho človeka na svete.

Zuckerberg sa zaviazal, že takmer všetok jeho majetok investuje do filantropie a verejnej ochrany. V tomto procese sa pasoval za akéhosi zástancu a potenciálne neskôr môže byť pripravený na kariéru v politike, alebo prinajmenšom bude podporovať značku a vplyv služieb okolo Facebooku.

Emisia akcií v hodnote 16 miliárd dolárov im pomohla v rozšírení, keďže Facebook investoval miliardy dolárov do získania ďalších služieb, ako je WhatsApp a Oculus. A zdravým akciám je stále ťažšie konkurovať.

Konkurenti Facebooku aj naďalej bojujú o priazeň na Wall Street, zatiaľ čo Facebook čelí veľkej obľube.

LinkedIn bol v minulom roku získaný potom, čo jeho akcie prepadli. Akcie spoločnosti Twitter sa stále nachádzajú na nižších úrovniach ako jeho IPO cena a snaží sa dokázať, že sa mu darí aj naďalej zvyšovať svoju užívateľskú základňu.

A Snap, ktorá je materskou spoločnosťou aplikácie Snapchat, počas májového zverejnenia prvých výsledkov prepadla o 25%, kvôli obavám z ťažkých strát a pomalého rastu užívateľov. Za časť jej spomalenia rastu sú aj kroky Facebooku ohľadom napodobenia funkcií Snapchatu.

Michael Pachter, ktorý je analytik v spoločnosti Wedbush, poznamenal že Facebook ostatných prekonal, pretože má “lepšie riadenie ako ostatní” a je viac “prispôsobivým”.

Súvisiace: Facebook dosahuje už takmer 2 miliardy užívateľov!

Facebook čeliť výzvam. V posledných mesiacoch sa dostal pod kritiku, že nerobí viac, aby zakročil proti falošným správam a násilným videám. Taktiež očakáva, že nárast reklamných tržieb by mal začať po impozantnom náraste spomaľovať, ale môže preniknúť do ďalších služieb, ako je Instagram, WhatsApp a Messenger zvýšiť tak zisky v týchto oblastiach.

Keď sa Facebook podarí udržať jeho masívne publikum, bude mať podľa Pachtera “takmer neprekonateľnú konkurenčnú výhodu.” A jeho masívna užívateľská základňa len ďalej porastie a bude získavať.

Keď Facebook prišiel na verejnosť, ponukou svojich akcií, mal viac ako 900 miliónov užívateľov. V súčasnej dobe má viac ako 1,9 miliardy. Inými slovami, za toto obdobie sa mu podarilo získať zhruba miliardu užívateľov. To nie je zlé na obdobie piatich rokov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, The Wall Street Journal

Facebook komentár