Každému sa občas stane, že sa tak veľmi snaží vyriešiť istý problém, až napokon pre stromy nevidí les. Rovnakým spôsobom si niekedy komplikujeme aj finančnú situáciu. Platí totiž, že nedodržiavaním jednoduchých pravidiel si dokážu rozhádzať financie aj tí najopatrnejší.
Prečítajte si pár tipov na zlepšenie vašej finančnej gramotnosti. Nad ktorým by ste sa mali zamyslieť najviac?
1. Úspešnosť finančného plánu závisí najmä od vášho správania
Ani najprepracovanejší finančný plán nie je imúnny voči ľudskému správaniu.
Písať o tom, ako sa správať rozumne, je veľmi ľahké. Horšie je to s praxou. Finanční plánovači vedia, že to nie je také jednoduché. Na vlastné oči vidia, ako klienti zídu z cesty, a často si tak skomplikujú život.
Súvisiace: Pomáha multimilionárom spravovať ich peniaze a tu sú jeho rady
Túžba po okamžitom uspokojení a rýchlych riešeniach môže zatieniť dlhodobé plány. Máme na mysli napríklad toto:
Ak si za peniaze odložené na dôchodok kúpite nové auto, môže to pre vás znamenať nechcené predĺženie pracovného pomeru, aj keď už budete mať nárok na dôchodok.
Ak stiahnete investované peniaze z práve nestabilného trhu, môže to viesť k permanentnej strate.
Nepremyslené činy môžu mať nepríjemné dôsledky. Nezabudnite, že aj keď máte finančný plán, na dosiahnutie pozitívnych výsledkov musíte ustrážiť vlastné správanie.
2. Rozpočet je nevyhnutný
Veľmi inteligentní ľudia väčšinou aj veľmi dobre zarábajú. To však neznamená, že nepotrebujú rozpočet. Mali by si uvedomiť, že ak chcú svoje peniaze míňať efektívne, musia si ich rozložiť.
S pribúdajúcimi peniazmi narastá aj zodpovednosť. Ak urobíte veľké chyby s malým majetkom, výsledkom bude malá strata. Ak urobíte chybu s väčším množstvom peňazí, asi vás to bude mrzieť oveľa viac.
Veľa boháčov necíti potrebu držať sa rozpočtu, pretože si svoje finančné omyly „môžu dovoliť“. Lacné to však nie je.
Ak slušne zarábate, naozaj by ste mali pouvažovať nad tým, aké dlhodobé výhody vám založenie rozpočtu môže priniesť. Jednou z nich je, že zistíte, v ktorých oblastiach môžete skresať svoje výdavky, a premeniť ich na investície do niečoho lepšieho. Tiež si stanovíte priority, a v konečnom dôsledku tak oveľa efektívnejšie využijete váš príjem.
Rozloženie financií však odporúčame v každej situácii, bez ohľadu na výšku príjmu.
Súvisiace: Drahý priateľ: Tu je 41 dôvodov prečo ti nepožičiam peniaze
3. Peniaze nie sú v živote to najdôležitejšie
Finančne gramotní ľudia už majú svoje financie pod palcom. Niekedy sú však nimi už takí posadnutí, že zabúdajú na jednoduchú pravdu: peniaze nie sú všetko.
Peniaze sú iba prostriedkom na dosiahnutie istého finančného cieľa, avšak nedá sa za ne kúpiť všetko, a už vôbec nie to najdôležitejšie. Veď si len pomyslite na svoju rodinu, na to, prečo vlastne chodíte do práce, na priateľov, či na pomoc, ktorú poskytujete ostatným. Všetko je to oveľa hodnotnejšie ako peniaze. Samozrejme, že môžu pomôcť rodine, otvoriť vám nové možnosti, môžete si vďaka nim užiť zábavu s priateľmi, alebo ich darovať ľuďom v núdzi.
Peniaze sú určite užitočné, avšak život nie je iba o nich. Nekúpite si za ne najlepších priateľov, ani prácu, ktorá vás bude napĺňať. To preto, že sú iba nástrojom, a na plnohodnotný život potrebujeme niečo viac.
4. Zmena je dôležitá rovnako ako zaužívaný systém
Možno to znie zvláštne, no vo financiách je to tak. Iba na chvíľku si predstavte, že by ste museli zaplatiť za drahú operáciu, ktorú ste museli nevyhnutne podstúpiť. Nemáte žiadnu rezervu na pokrytie tohto výdavku, a ani nespadá do žiadnej kategórie vo vašom rozpočte. Čo by ste mali urobiť? Máte niekoľko možností:
1. Nezaplatíte, pretože túto položku váš rozpočet nezahŕňa. Ak by ste rozmýšľali nad týmto veľmi odvážnym riešením, ktoré by ste ospravedlňovali tak, že sa vlastne iba pridržiavate rozpočtu, uvedomte si, že za neuhradenú faktúru budete znášať súdne a morálne dôsledky.
2. Zaplatíte, no úplne prestanete rešpektovať rozpočet, pretože zlyhal. Táto možnosť je asi najflexibilnejšia, aj keď výsledkom bude zánik rozpočtu. Výhodou je, že sa nebudete musieť s nikým súdiť.
3. Zaplatíte tak, že použijete určitú sumu z niekoľkých kategórií vo vašom rozpočte. Je to veľmi flexibilná metóda, ktorá si vyžaduje aj systém. Rovnako je v zhode so zákonom a morálnymi zásadami.
Určite ste si povedali, že tretia možnosť je najrozumnejšia. Odteraz si teda môžete byť istí, že aj na nečakané výdavky sa vždy dajú nájsť peniaze. Nemenný rozpočet, či úplná flexibilita sú však dva nebezpečné extrémy, ktoré treba radšej skĺbiť.
Súvisiace: Najdôležitejšie veci pre vaše peniaze podľa Warrena Buffetta
5.Niektorí jednotlivci sa poučia iba z vlastných chýb
Skúsenejší si často ťukajú po čele, keď vidia, ako ide niekto urobiť finančnú chybu. Snažia sa tomu zabrániť, no nie vždy úspešne.
Ak máte svoje financie pod kontrolou, nenechajte sa odradiť, ak si niekto vo vašom okolí nedá poradiť. To sa stáva. Niektorí neuveria, kým neuvidia. No napriek tomu, by ste sa nemali vzdávať.
Je úžasné, ak sa vo financiách vyznáte. Aj napriek tomu však nezabúdajte na jednoduché pravdy, ktoré vám pomôžu aplikovať vaše vedomosti aj do praxe.
Preložila: Mariana Ferusová
Zdroj: Yahoo, Fortune
Facebook komentár