Bubliny na trhu nie sú novotou. Stretávame sa s nimi už od čias holandských tulipánov. Je to však iba nedávno, čo sa s nimi začali bežne stretávať aj priemerní investori. Dôvodom je pravdepodobne to, že bubliny sa v súčasnosti objavujú oveľa častejšie.
V minulosti bolo nemysliteľné, aby sa na trhu objavila nová špekulatívna bublina každých 7-8 rokov. Od prelomu tisícročí sa to však stalo takmer pravidlom.
V roku 2000 sme zažili internetovú bublinu dot.com spoločností.
V roku 2007 narástla bublina na trhu s nehnuteľnosťami.
V roku 2017 sme mali bublinu vo všetkom.
Čo presne znamená „bublina vo všetkom“? Jednoducho to, že špekulatívne bubliny sa súčasne vytvárajú vo viacerých triedach aktív. Pozrieme sa na niektoré príklady.
Súvisiace: Warren Buffett brilantne vysvetľuje, ako sa tvoria bubliny
Nehnuteľnosti
Bubliny na trhu s nehnuteľnosťami sa dnes vyskytujú po celom svete. Radí sa sem Kanada, Austrália, Švédsko, Hongkong, Čína a Kalifornia.
Ceny nehnuteľností v štáte Kalifornia vzrástli od roku 2010 o 69%. V Kanade sa v rovnakom období zvýšili až o závratných 1040%.
Prečo tieto bubliny existujú? Predovšetkým kvôli nadmerne uvoľnenej menovej politike. Z rovnakého dôvodu sa nebezpečne zväčšuje aj bublina spojená s Bitcoinom.
Aký spúšťač spôsobí prasknutie týchto bublín? To sa nedá s istotou povedať, ale väčšinou žiadny spúšťač nie je potrebný. Marginálna cena nehnuteľností sa skrátka zvýši na neudržateľnú úroveň. Zdá sa byť neuveriteľné, že ďalšia bublina v sektore nehnuteľností sa formuje iba desať rokov po tom, ako tá predošlá takmer spôsobila celosvetový kolaps. Na trhu s nehnuteľnosťami však neustále prebiehali preteky v oceňovaní aktív a vyzerá to tak, že v súčasnosti znovu vrcholia.
Kryptomeny
Nepochybne ste už počuli o šialenstve v oblasti kryptomien, medzi ktoré patrí napríklad Bitcoin, Ethereum a Ripple. Digitálna mena Ethereum si tento rok polepšila o 3 600%. Bitcoin už takpovediac prestáva byť senzáciou a od začiatku roku jeho cena stúpla iba o 343%.
Virtuálnych mien neustále pribúda prostredníctvom počiatočných ponúk digitálnych mien (ICO). Ponuky ICO spravidla explodujú hneď v prvý deň ich obchodovania a všetci zapojení účastníci zbohatnú. Peniaze zadarmo!
Keď ľudia zarábajú peniaze z ničoho, je to pravdepodobne znamenie, že koniec je blízko. ICO pripomína situáciu z roku 1999, keď investori podobne šaleli kvôli IPO (počiatočná verejná ponuka spoločností). To je práve podstata získavania peňazí zadarmo – každý si chce ukrojiť svoj podiel.
Kryptomeny predstavujú obzvlášť veľkú a nebezpečnú bublinu, pretože ľudia z nej ťažia peniaze bez ohľadu na ich inteligenciu či pracovné nasadenie. To je jedným z charakteristických znakov každej finančnej bubliny.
Prirodzene, mohli by ste jednoducho nakúpiť všetky kryptomeny a užívať si prosperitu, až kým bublina nepraskne. Mnohí z nás triezvo uvažujúcich ľudí sú však mierne podozrievaví. Niektorí investori uprednostňujú záležitosti, ktoré sú rukolapnejšie a spojené aspoň s istou mierou peňažného toku.
Súvisiace: Graf: Zisk virtuálnej meny Bitcoin a akciových bublín
Akcie
Niekedy je rovnako ťažké nadchnúť sa aj pre spoločnosti, ktoré vytvárajú tok peňazí. Reč je predovšetkým o skupine FAANG, ktorá zahŕňa akcie piatich najpopulárnejších technologických spoločností na trhu. Je pravda, že týmto spoločnostiam sa viac-menej darí zarábať aj v dnešnej dobe, problémom je však to, že spolu majú príliš veľký podiel na ziskoch v rámci finančného trhu.
Do spomenutej skupiny patria akcie spoločností Facebook, Amazon, Apple, Netflix a Google. Sú zodpovedné za viac než 30% podielu z nárastu trhovej kapitalizácie indexu S&P 500. O príčinách a dôsledkoch tejto problematiky pojednáva tento článok z júna.
Investovanie do akcií FAANG pripomína bublinu zo 60. rokov s názvom „Nifty Fifty“. Tiež sa jednalo o skupinu 50 najväčších spoločností s nadpriemernou kapitalizáciou trhu, ktorých akcie sa považovali za výbornú investíciu. Avšak v 70. rokoch sa ich cena dramaticky prepadla a dnes do nich neinvestuje už takmer nikto. Akcie FAANG nemusí postretnúť rovnaký osud, pretože:
1. Jedná sa o spoločnosti s výnimočne talentovanými zamestnancami. Ich jedinou úlohou je najímať najinteligentnejších ľudí na svete a nechať ich riešiť zatiaľ nevyriešené úlohy.
2. Sú pasívne zapojené do sledovania obyvateľstva.
3. Spravodajské portály ako CNBC hovoria o akciách FAANG v 90% svojich príspevkov.
4. Vyvolávajú hystériu na trhu.
Môžeme si však byť istý, že skôr či neskôr opadne aj toto šialenstvo a akcie FAANG sa začnú prepadať. Tieto spoločnosti síce menia svet, ale to nie je dôležité. Sú skrátka precenené.
Súvisiace: Na Wall Street žiadne obavy nevidno. Indexy na maximách
Úverová bublina
Bublinou sú aj podnikové dlhopisy. Obzvlášť dlhopisy s vysokými výnosmi na európskom trhu.
Úverové rozpätie je v súčasnosti užšie ako kedykoľvek predtým. Svetové centrálne banky sa navyše snažia skoordinovať pri ďalšom sprísňovaní menovej politiky. Keď ekonomika očakáva zhoršené podmienky, centrálne banky sa väčšinou snažia zaujať agresívne stanovisko. Prílišné sprísňovanie by však mohlo viesť k finančnej katastrofe.
Podnikové dlhopisy sú na hrane. Ak ich máte zahrnuté vo svojom investičnom portfóliu (vrátane štátnych dlhopisov rozvíjajúcich sa trhov), odporúčame, aby ste sa ich urýchlene zbavili.
Indexovanie
Nemožno opomenúť ani bublinu spojenú s indexovaním. Súčasná situácia v indexovaní na akciovom trhu má dokonca precedens na trhu s komoditami.
V období rokov 2006 až 2008 boli nadmerne populárne takzvané komoditné swapy. Jedná sa o transakcie, keď jedna strana zaplatí jednorazovo alebo v splátkach vopred pevne danú cenu a dostane vopred určenú pohyblivú cenu pre dohodnutý objem komodity. Komodity boli vnímané ako nová trieda aktív, ktorá nebola viazaná na žiadne iné faktory.
Problém spočíval v tom, že všetky komodity sa chápali ako jeden celok. Pravdou však je, že základná podstata obchodovania s kukuricou, ropou a meďou je výrazne odlišná. Ale tento fakt sa ignoroval, ceny všetkých komodít narastali súčasne a peniaze v tomto sektore sa neprestajne hromadili. Nedávalo to žiadny zmysel.
Investori verili, že investovanie do komodít vstúpilo do novej éry. Nie je ťažké predpovedať, čo nasledovalo potom. Prepukla svetová recesia, do obchodovania s komoditnými indexmi prestali prúdiť peniaze a ceny ropy a väčšiny ďalších komodít sa prepadli.
Každý, kto považoval indexovanie komodít za prevratnú záležitosť, na to doplatil. Dá sa predpokladať, že rovnaká situácia nastane aj s cennými papiermi. O rok či dva možno prehodnotíme náš postoj k indexovaniu. Prestaneme uvažovať o akciách a dlhopisoch ako o súhrnných triedach aktív. Namiesto toho budeme jednať s akciami a dlhopismi ako s individuálnymi investíciami.
Keď sa indexové fondy s cennými papiermi začnú rúcať, dopadne to veľmi zle.
Súvisiace: 4 signály finančnej bubliny
Pripravte sa
Neradi by sme každú senzáciu nazývali bublinou, ale je to pravda. Na svete existuje mnoho vecí, ktorých cena je v súlade s princípmi ekonomiky neudržateľná. A vznik finančných bublín je väčšinou dobre koordinovaný.
V súčasnosti môžeme pozorovať všetky náznaky toho, že trh sa nachádza na vrchole a jediná cesta vedie smerom dole. Medzi tieto znaky patrí:
- Nadmerne zúžené úverové rozpätie
- Nadmerne nízka volatilita
- FAANG
- Všeobecná spokojnosť
- Neskúsení retailoví investori sú úspešní, profesionáli vyzerajú ako amatéri
- Krátkodobá výnosnosť narastá, výnosová krivka sa vyrovnáva
- Riziko pre veľké skupiny investorov narastá (tzv. „pain trade“)
Väčšina ľudí však tieto očividné indície spokojne ignoruje.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: TheEconomist, Bloomberg
Facebook komentár