Exchange-traded fund (ETF, tzv. „fond obchodovaný na burze“ ) predstavujú v súčasnosti 15 % zo všetkých obchodov na burze, ale koľko z tých 15 % pochádza od jednotlivých investorov? ETF rýchlo rastú, vďaka inštitucionálnym obchodníkom, hedge fondom a dokonca aj tradičným podielovým fondom, keďže využívajú investície svojho „súpera“. Program obchodného poplatku bez provízie maklérom, vrátane Charles Schwab, Fidelity Investments a TD Ameritrade spôsobili, že je tiež jednoduchšie pre individuálnych investorov použitie ETF, ale sú tu pretrvávajúce mylné predstavy, ktoré odrádzajú ďalších malých investorov od prechodu na ETF.

Tu je niekoľko z najväčších základných mýtov a právd o ETF.

1. ETF sú viac rizikové ako podielové fondy

James McDonald, CEO a CIO v Index Strategy Advisors, Inc., povedal, že pretrváva všeobecne mylná predstava  na trhu, že ETS sú menej bezpečné ako podielové fondy.

„ETF znejú exoticky, pretože sú odlišné“, povedal. „Pred rokom som mohol ukázať, že obrovskou investičnou výhodou prechodom na portfólio založené na ETF je, že vychádzajú z rovnakých spoločností, ktoré vlastnia svoj podielový fond a že investor nebude kupovať moje služby, pretože sa bojí ETF.“

Situácia sa však mení. Prostredníctvom hlasu spoločnosti a masového marketingu sa zvyšuje verejné povedomie a zlepšila sa úroveň úžitku s ETF. Pravdou je, že sú tu určité špekulačné a inverzné ETF, ktoré sú zvlášť agresívne vo svojich vkladoch, ale je to len zlomok z ETF, ktoré sú k dispozícii a nie sú určené aby slúžili ako základná investícia.
McDonald súhlasí. „Dnes sú radi, že sa dozvedia o týchto spoločnostiach, pretože ponúkajú nižšie náklady a vyššiu výkonnosť fondov pre ich cieľové portfólio.“

Matt Hougan, prezident analýz a publikácií v ETF.com, povedal: „Je tu predstava, že sú zlé a nebezpečné, ale ETF existujú okolo 20 rokov a boli testované prostredníctvom náročných svetových trhov v priebehu niekoľkých generácií a ani jedna nevybuchla.“

2. Sú všetky skoro rovnaké.

Dave Nadig, investičný riaditeľ v ETF.com, povedal, že investori, ktorí si myslia, že ETF sú viac či menej rovnaké – používajú rovnaký index alebo indexy natoľko podobné, že nie je vidieť rozdiel – sa musia prebudiť z tejto mylnej predstavy. V skutočnosti ETF investor musí byť trocha analytik vlastného fondu.

Nadig povedal, že každý ETF investor musí „mať solídny prehľad o cenných papierov vo fonde, v ktorom investuje, čo je často najťažšia časť analýzy“. To je špeciálna úloha pre investorov, ktorí sa rozhodujú vstúpiť na ETF trhy, kedy investori musia byť aj tak trocha geografmi. „Rôzne produkty majú rôzne štruktúry a zahŕňajú rôzne cenné papiere“, povedal Nadig. Vezmime do úvahy toto: ETF vyžadujúce si investovanie v krajinách BRIC (Brazília, Rusko, India a Čína) nemusia mať v skutočnosti žiadne pôsobenie v Rusku.

„Často ľudia, investujúci do rozvíjajúcich sa trhov, hľadajú príležitosti vznikajúce na spotrebných trhoch, ale je dôležité si uvedomiť, že široko založený rozvíjajúci sa ETF trh má zvyčajne menej ako 20 % zastúpenie na rozvíjajúcich sa spotrebiteľských trhoch.,“ povedal Robert Holderith, prezident ETF správy v Emerging Global Advisors. „Takže ak ste zameraný na niečo a môžete dostať len 20 % z toho, na čo ste sa zamerali vo fonde, tak to znamená, že 80 % z činnosti fondu je mimo vašu stratégiu.“

3. Je to len ďalšia možnosť indexového fondu.

Top mylná predstava o ETF, podľa názoru Tylera Mordyho – prezidenta a zastupujúceho CIO v HAHN Investment Stewards, je, že sú synonymom pasívneho investovania a že sledujú len pasívne indexy.  „To je zavádzajúca mienka o ETF nástrojoch samotných,“ povedal. Takže keď vysvetľoval ETF, rozdelil odvetvia do 3 kategórií: hlavné ETF nástroje, ktoré sú nízko-nákladové, čisté beta fondy; tradičné nástroje, ktoré zahŕňajú určité agresívne špekulačné investície a inverzné fondy; a aktívne riadené ETF, ktoré sú považované za veľmi rastúcu príležitosť pre ETF odvetvie. Aj v čistej beta – alebo indexe – ETF kategórii, existuje rýchlo rastúca podmnožina z „malého beta“ portfólií.

4. Obchoduje sa s nimi rovnako ako s akciami.

„Ďalšou mylnou predstavou je, že ETF obchod je podobný akciovému. To nie,“ hovorí Mordy. Obchoduje sa s nimi na burze, ale majú jedinečné vlastnosti, ktoré môžu pôsobiť na ich správanie sa, na rozdiel od akcií. Jedná sa o veľmi mylnú predstavu, že ETF likvidita je riadená podľa počtu akcií, s ktorými sa obchoduje na burze. „Je to časť analýzy, ale primárny determinant ETF likvidity je riadený likviditou podkladových aktív vo fonde,“ povedal Mordy.

Problém likvidity bol niečo, čo pôvodne zdôraznila Angela Palacios, portfólio manažér pre správu majetku v Centre pre finančné plánovanie. Pri prvom pohľade na ETF si Palacios neuvedomila, že „musíte sa pozrieť viac do celého balíka fondu, čo je vo vnútri, a na obchodované objemy s podkladovými cennými papiermi na určenie likvidity fondov, ako len na denný objem samotného fondu,“ povedala.

Ďalším prekvapením pre Palacios, pokiaľ ide o ETF, bolo objavenie nedostatku likvidity v niektorých fondoch, v ktorých mala záujem investovať. „Uvedomili sme si, že fondy nemali veľa objemov denných obchodov, a že bol záujem o nás, pretože sme spustili veľké modely, takže pohyby v ETF pre nás predstavovali ťah za  10 až 20 miliónov dolárov,“ povedala.

5. Môžem dostať nízke náklady z tradičných indexových fondov.

To je pravda, môžete, ale nemôžete dostať rovnakú daňovú účinnosť z ETF.

„Keď ľudia hovoria o ETF, radi hovoria o tom, aké nízke sú náklady a ako sú ľahko obchodovateľné, ale to, o čom väčšina ľudí často nehovorí je, aké sú efektívne, „ povedal Hougan.

Za posledných 10 rokov sa priemerná hodnota rozvíjajúcich sa trhov aktívne riadeného podielového fondu zhodnotila medzi 6 až 7 % z čistej hodnoty aktív  kapitálových ziskov každý rok. „V ETF je toto číslo nula,“ povedal Hougan.

Nedostatok rozdelenia kapitálových ziskov môže mať významný vplyv na čisté výnosy investorov – väčší ako vplyv výberu fondu s nižším nákladovým koeficientom. „Ľudia ignorujú masívnu výhodu, ktorú im môžu dať v tomto zmysle ETF cez podielové fondy, a to najmä s aktívnym riadením jednotiek ETF,“ povedal Hougan.

Preložila: Jana Fejková

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Business.financialpost

 

Facebook komentár