5_hodinovy_pracovny_cas_robi_zazraky_MotivacnyWeb_sk

Stereotypná 8-hodinová pracovná doba vytvorila akýsi kult vorkoholikov.

Dĺžka pracovného času sa ale, žiaľ, za posledné storočie vôbec nezmenila. Nikto neprihliada na to, že doba informačných technológií je úplne odlišná od obdobia priemyselnej revolúcie a usporiadanie rodín je úplne iné ako na začiatku 20. storočia.

Rovnako ako pred niekoľkými rokmi ale pracujúci každé ráno aj večer nasadajú do áut a zapchávajú diaľnice.

Pondelok je vždy strašný, v stredu sa nálada zlepšuje a piatok ráno prináša úľavu, pretože pred víkendom treba prežiť už iba jeden deň.

Je šialené, že pracujúci majú pretrpieť 70 % týždňa, aby si mohli užiť zvyšných 30 %.

Prečo by ste vo svojej spoločnosti mali zaviesť 5-hodinový pracovný čas

Stephan Aarstol sa rozhodol viesť svoju firmu inak. Podniká s pádlovacími doskami, takže kratší pracovný čas, vďaka ktorému majú zamestnanci poobedie voľné na mimopracovné aktivity, prirodzene dotvára obraz spoločnosti, ktorá ponúka produkty určené na voľný čas.

Pracovný čas skrátil na päť hodín, každý pracuje od ôsmej rána do jednej poobede. Tým, že vynechal hodinovú obedňajšiu prestávku skrátil pracovný čas iba o dve hodiny. Zamestnancom ale platí stále rovnako. Vyžaduje však od nich, aby boli dvakrát takí produktívni ako priemerný zamestnanec.

Súvisiace: Milionári podporujú štvordňový pracovný týždeň

Výsledky boli úžasné. Minulý rok jeho firmu vyhlásili za najrýchlejšie rastúcu súkromnú spoločnosť v San Diegu, tento rok Stephanov 9-členný tím zarobí deväť miliónov dolárov.

Keď Stephan niekomu povie, že jeho tím pracuje iba päť hodín denne, počuje vždy rovnakú odpoveď: „To je super, ale v mojej firme by to nefungovalo.“ V ich mysli je 8-hodinová pracovná doba takým ustáleným pojmom, že nedokážu brať do úvahy žiadnu zmenu.

Ak si ale uvedomíte nasledujúce fakty, podarí sa vám znížiť pracovnú dobu o 30 % a zachovať pritom rovnakú produktivitu.

Ľudia nie sú stroje. To, že v práci za stolom strávite osem hodín, ešte neznamená, že ste produktívny. Dokonca aj najlepší zamestnanci pracujú naplno iba približne dve až tri hodiny. Počas 5-hodinového času si ale viete rozložiť energiu efektívnejšie, pracujete rovnako náporovo, avšak počas kratšej doby.

5_hodinovy_pracovny_cas_robi_zazraky_MotivacnyWeb_sk_2

Čím šťastnejší, tým produktívnejší. Výskumy dokazujú, že šťastnejší zamestnanci sú produktívnejší. Dáva to zmysel, pretože ak máte čas na svoje koníčky alebo na budovanie vzťahov a ste stále v pohybe, získavate viac emocionálnej aj fyzickej energie.

Pri nedostatku času sa riešia priority. V knihe Scarcity: Why Having Too Little Means So Much autori Mullainathan a Shafir vysvetľujú, že ak máte menej času, ste aj produktívnejší, pretože ste nútení určiť si priority a splniť tak najdôležitejšie povinnosti.

Ako zaviesť 5-hodinový pracovný čas

Stephan najčastejšie dostáva otázku, či môže skrátená pracovná doba fungovať v každej firme.
Ak vaša profesia vyzerala rovnako ako teraz aj počas priemyselnej revolúcie, pravdepodobne to nepôjde. V zamestnaniach, ktoré si vyžadujú 24-hodinové nasadenie, ako napríklad práca v policajných zložkách, v zdravotníctve alebo vo sfére profesionálnej starostlivosti, nie je zavedenie 5-hodinového pracovného času najlepším nápadom. Dobrým kandidátom nie sú ani povolania, pri ktorých musí spolupracovať veľké množstvo ľudí (napríklad pri filmovej produkcii).

Kratší pracovný čas a vyššia produktivita je ale veľmi prijateľným riešením pre ľudí, ktorí vykonávajú duševnú prácu. Začať môžete napríklad takto:

1. Skúste zaviesť pravidlo 80:20

Knihu The 4-Hour Workweek od Tima Ferrissa by si mal prečítať každý, kto chce vo svojej firme skrátiť pracovný čas. Jedna z najdôležitejších tém v knihe je Paretov princíp, podľa ktorého 80 % výsledkov pochádza z 20 % úsilia. Porozmýšľajte nad vaším pracovným dňom a skúste identifikovať tých 20 % a odstrániť neefektívnosť.

2. Zamerajte sa na výsledky

Ľudia 5-hodinový pracovný čas úplne zatracujú najmä preto, že množstvo práce merajú na hodiny a nie na výsledky. Väčšina duševne pracujúcich ale nie je platená od hodiny, majú fixný plat.
Aby Stephan svojmu tímu pomohol „preorientovať sa“ na výsledky, zaviedol vo firme pravidlo delenia zisku, čo v praxi znamená, že najproduktívnejší zamestnanci si rozdelia 5 % z celkového zisku.

3. „Odpútajte“ sa od klientov

Jednou z najzávažnejších námietok proti 5-hodinovému pracovnému času môže byť skrátenie hodín na zákazníckom oddelení. Stephan mal obavy, že ak skráti pracovnú dobu na polovicu, stratí polovicu zákazníkov.

Uvedomil si však, že jeho obchod nie je večierkou. Zákazníci si predsa kupujú nové pádlovacie dosky asi raz za päť rokov. Nezáleží na tom, kedy máte otvorené, hlavné je, aby otváracie hodiny poznali zákazníci.

Napriek tomu, že Stephan urobil závažnú zmenu, prijíma stále približne rovnaké množstvo telefonátov a odpovede na e-maily dostanú zákazníci väčšinou v priebehu niekoľkých hodín.
Uvedomte si, že aj keď žijeme v dobe, kedy ľudia potrebujú uspokojiť svoje potreby hneď, nie je nevyhnutné, aby ste svoje služby poskytovali 24 hodín denne. Hlavné je komunikovať vždy, keď práve máte komunikovať.

Súvisiace: Miliardár Carlos Slim: 3-dňový pracovný týždeň bude skutočnosťou

4. Pomôžte si technikou

Jedným z nečakaných plusov kratšieho pracovného času v Stephanovej spoločnosti bolo, že odhalil slabosti, ktoré mu predtým unikali. Aby mohli pracovníci v sklade a na zákazníckom oddelení pracovať o 30 % menej, museli zistiť, ako vybaviť rovnaké množstvo objednávok v kratšom čase a bez navýšenia personálu.

Jasným riešením bola automatizácia. Použitím softvéru v sklade zredukovali čas potrebný na balenie a prepravu. Na zákazníckom oddelení aktualizovali stránku s častými otázkami a vytvorili video s návodom, ako si zákazníci môžu pomôcť sami.

Ak si na prácu určíte časový limit, automaticky hľadáte, ako by technika mohla zvýšiť vašu produktivitu. Skúste využívať automatické odpovede na e-maily, nastavte si automatické samospúšťacie úlohy (napríklad pomocou aplikácie Trigger) a naučte sa na klávesnici používať makrá.

5. Nelipnite na 25-hodinovom týždni

Stephanovi zamestnanci vedia, že po piatich hodinách môžu z kancelárie odísť s čistým svedomím. Tí najproduktívnejší ale niekedy potiahnu aj 12 hodín.

Rovnako ako aj v 8-hodinovej práci, aj pri kratšom pracovnom čase si musíte uvedomiť, že niekedy budete chcieť alebo musieť ostať dlhšie. Keď ale väčšinou môžete odísť z kancelárie o jednej poobede a venovať sa svojim záľubám, alebo vyzdvihnúť deti zo školy, tak práca nie je oddelená od súkromného života, sú prepojené.

Pre Stephana bolo rozhodnutie prejsť na 5-hodinový pracovný čas jedno z najťažších aké v živote urobil, ale jeho zamestnanci sú teraz šťastnejší, produktívnejší a venujú sa firme naplno.

Vaša firma môže prejsť na podobný systém tiež. Musíte sa iba zbaviť strachu a zamerať sa na výsledky, nie na hodiny strávené v práci. Budete prekvapený, akú produktivitu a slobodu dosiahnete, ak prestanete bezmyšlienkovite hľadieť na odpracované hodiny.

Preložila: Mariana Ferusová

( AK by niekoho bavili preklady podobných článkov “Komunitného Motivačného projektu”, nech sa Nám prosím ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Linkedin, LifeHack

Facebook komentár