Celoeurópsky akciový index Stoxx Europe dosiahol najhorší jednodňový pokles za posledných 30 rokov.
Po výsledkoch vo Veľkej Británií sa jednalo o kruté prebudenie na Wall Street, keďže mnoho investorov výsledky hlasovania o odchode z Európskej únie prekvapili. Toto rozhodnutie malo vplyv na finančné trhy po celom svete.
Výsledky boli obzvlášť šokujúce, pretože investori deň predtým navyšovali svoje stávky, ktoré by by mohli mať pozitívny vývoj pre britský odchod z EÚ. Britské stávkové kancelárie poukazovali na víťazstvo pre tých, ktorý očakávali zotrvanie v Európskej únii a séria on-line prieskumov verejnej mienky naznačovali mierny, ale významný optimizmus.
Avšak, krátko pred 7:30 londýnskeho času alebo 2:30 východného času, Jenny Watsonová, ktorá je predsedníčkou volebnej komisie Spojeného kráľovstva prišla s oficiálnym vyhlásení, kde voliči Spojeného kráľovstva zahlasovali v pomere 51,9% voličov, za vystúpenie z Únie.
O niekoľko minút neskôr, britský premiér David Cameron, ktorý bol súčasťou tábora za “zotrvanie”, povedal, že po tomto výsledku odstúpi.
Tieto prekvapivé výsledky tak poslali nárazové vlny na svetové trhy. Dnes Vám priblížime v grafoch, ako sa vyvíjali určité finančné aktíva ihneď po rozhodnutí:
Britská libra
Britská libra zažila jeden zo svojich najbúrlivejších obchodní dní v histórií, keď prepadala až o 10% na minimum $ 1,3230, čo je najnižšia úroveň od roku 1985, hoci neskôr počas dňa časť z týchto strát znížila. V piatkovej poznámke ku klientom, analytici banky HSBC očakávali, že britská libra na konci tretieho štvrťroka klesne na $ 1,25 a na $ 1,20 do konca roka 2016.
Analytici banky HSBC poznamenali: “Jedná sa o seizmickú udalosť a do značnej miery je neočakávanou, ktorá by aktuálne mohla mať výrazný vplyv na finančné trhy.”
Zlato
Cena zlata raketovo vzrástla na ich najvyššiu úroveň za posledné dva roky, keďže aktívum získava na základe toho, že sa jedná o bezpečné útočisko. Zlato vždy strácalo na cene, ako ankety a britské stávkové kancelárie prišli s vyššími pravdepodobnosťami pre “zotrvanie” v EÚ.
US štátne dlhopisy
Výnosy amerických štátnych dlhopisov, ktoré sa pohybujú inverzne k cenám, klesli o 29 bázických bodov na 1,42%: jedná sa najväčší jednodenný pokles výnosu od roku 2009, kedy sa trhy spamätávali z finančnej krízy.
Americké akcie
Americký akciový index Dow Jones Industrial Average klesal o viac ako 500 bodov. Akciový index S&P 500 klesol o 3,8% na 4 293 bodov a technologický index Nasdaq Composite odpisoval 2,8 %% na 4 774 bodov. Toto krviprelievanie akciových trhov u indexu Dow Jones vzrástlo o 230 bodov, keďže investori stávkovali na výsledok pre zotrvanie Británie v EÚ.
Európske akcie
Európske akcie boli najviac zasiahnutými, keďže celoeurópsky index Stoxx Europe 600 na jednom mieste počas dňa dosiahol najhorší denný pokles od októbra 1987.
Viac krviprelievania môže nasledovať, keďže stále viac investorov a obchodníkov bude prehodnocovať svoje pozície.
Arif Husain, ktorý je vedúcim aktív pre divíziu s pevným výnosom vo firme T. Rowe Price poznamenal: “Tí, ktorí verili, že Brexit bude problémom iba pre Veľkú Britániu, nechápu vplyv dopadov na celý svet. Pravdepodobne zabudli na dopady Grécka – a Grécko je oveľa menším ako Veľká Británia a vôbec nie je žiadnym finančným centrom. Hlasovanie za odchod môže mať za následok globálnu recesiu. Je pravdepodobné, že šanca pre celosvetovú recesiu vzrástla nad 50%.”
Zdroj: Bloomberg, MarketWatch
Facebook komentár