- Revolúcia robotov sa doteraz vyvíjala veľmi pomaly ak vezmeme do úvahy čas a peniaze potrebné na vývoj priemyselných robotov.
- Aby sa roboti mohli stať súčasťou nášho každodenného života, musia sa stať cenovo dostupnými, sociálne prijateľnými a regulovanými zákonom.
- Predpokladá sa, že dopyt po priemyselných robotoch sa v priebehu desiatich rokoch až strojnásobí.
Futuristi už roky varovali každého, kto by hovoril o hroziacej invázií robotov. No je rok 2018 a kde sú roboti? Síce v každej domácnosti nemáme robota sluhu, no roboti s jednoduchými funkciami sa nachádzajú skoro všade. Skutočnou otázkou však je, kde sú všetci inteligentní roboti?
Priemysel využíva robotov viac ako desiatky rokov na pomoc pri laboratórnych výskumoch. Moderné továrne sa spoliehajú na robotov pri práci na montážnych linkách, zatiaľ čo inteligentní programátori spolupracujú s malými robotmi, ktorí im pomáhajú navrhnúť lepšie kódovanie. Máme veľké množstvo robotov medzi nami, len jednoducho nevyzerajú tak ako by sme si ich predstavovali.
Súvisiace: Ako chce Čína poraziť USA v technológiách?
Opýtajte sa tradičných robotníkov a tí vám povedia, že roboti sú dobrá vec. Existujú však obavy, že roboti nahradia mnoho pracovných pozícií. Ale objektívny pohľad na realitu nám stále ukazuje, že to nie je pravda. Podľa výskumníkov z Atlantiku, svet nemá veľké množstvo robotov a pritom nedostatok pracovných príležitostí. V skutočnosti je tu opačný problém. Máme veľké množstvo práce pre ktorú nemáme dostatok vysoko-kvalitných robotov aby nám s ňou pomohli.
Investori nečerpajú veľké zdroje, aké by odborníci očakávali investovať do modernej robotiky a tým sa vytvorila medzera v očakávaniach, ako roboty zvýšia ľudskú produktivitu.
V blízkej budúcnosti by sa pomalé tempo prijímania robotov do našej spoločnosti malo zrýchľovať, a začať by sa malo ťažkým priemyslom. Postupom času by sa tento pokrok mal preniesť aj do spotrebiteľského priestoru, ale ešte pred tým bude musieť spoločnosť odpovedať na pár zložitých otázok.
Pomalá revolúcia robotov
Dnešné prijatie robotov závisí na jednej veci – a tou je priemyselná návratnosť investícií. Sci-fi a videohry sa týkajú spotrebiteľských robotov pomerne často, no spotrebiteľský roboti neprinášajú okamžitú hodnotu, ktorú by mohli priemyselné odvetvia vidieť.
Továrne maximalizujú svoju produktivitu a zlepšujú kvalitu svojich produktov a tým vytvárajú návratnosť investícií. Jedná sa o deterministické úlohy, ktoré vytvoria prirodzené príležitosti pre robotov aby mohli integrovať a zlepšovať existujúce procesy. Inteligentní roboti v továrňach už môžu spravovať projekty s vyššou variabilitou a rýchlosťou, čo umožňuje ľudom sa od nich vzdialiť a pracovať na oveľa dôležitejších pracovných úlohách. V kombinácií s počítačovým vedením a umelou inteligenciou, roboti začínajú narúšať priemyselný priestor. Ak táto technická revolúcia dorazí v plnom rozsahu, bude mať potenciál zmeniť ťažký priemysel takým spôsobom, ktorý nevidel ani Henry Ford a jeho výrobné linky.
Za veľkými továrňami, kde ľudia žijú svoje každodenné životy, sú cenovo dostupný roboti už na horizonte – ale horizont je ešte od nás ďaleko. V oblastiach ako je poľnohospodárstvo a domáce práce, roboti musia pracovať v nekontrolovanom prostredí, a z tohto dôvodu je nákladnosť a zložitosť navrhovania robotov, ktoré by dokázali zvládnuť takého citlivejšie úlohy ešte stále vysoká. Tieto faktory v súčasnosti zároveň zabraňujú prijímaniu inteligentných robotov mimo továrenských priestorov, pretože pomer nákladov k ich hodnote je stále vysoký. Spotrebiteľské roboty sa priblížia realite len v tom prípade, ak pokroky v efektívností technológii začnú tieto náklady znižovať.
Jeden z najpopulárnejších príkladov robotov, ktorí pomáhajú spotrebiteľom – sú robotom riadené automobily – no tie sú ešte stále v ďalekej budúcnosti než v roku 2020 ako to bolo predpokladané. Podľa denníka The Wall street Journal, sa robotom riadené automobily nedostanú do ulíc skôr ako v roku 2025 a spoločnosť Mazda tvrdí, že žiadne z jeho samostatne riadených automobilových technológii nedovolí ľuďom do roku 2025 úplne vziať ruky z riadenia akéhokoľvek vozidla.
Mnoho z nás by uvítalo v živote malú pomoc robotov, no zatiaľ to však všetko budeme musieť prenechať továrňam.
Čo sa musí stať pred spotrebiteľskými robotmi
Vysoké náklady robotov v súčasnosti nemôžu znížiť dopyt po robotoch v budúcnosti, avšak vývojári umelej inteligencie a inteligentných strojov pokračujú v napredovaní a sľubujú, že rok 2018 bude rokom veľkých objavov.
Napriek tomu tu však ešte stále existuje 5 hlavných bariér, ktoré je potrebné prekonať ešte pred tým, než sa roboti stanú súčasťou našich obývačiek:
1. Náklady
Materiál potrebný na vývoj robotov je drahý, ale výskum a vývoj ( čas ľudí, ktorí sú kvalifikovaní na takýto druh práce) je oveľa drahší. Pred tým, než sa naši roboti sluhovia naučia ako nám uvariť večeru, musia ich budovatelia znížiť cenu ich nákladov.
Podľa spoločnosti ARK, by priemyselní roboti mohli stáť do roku 2025 menej ako 11 tisíc dolárov za kus, zatiaľ čo spoločnosť Boston Consulting Group predpokladá približne 24 tisíc dolárov za kus.
Je to skvelá správa hlavne pre priemyselné operácie, ktoré by mali do roku 2025 na trh s priemyselnými robotmi dostať 33,8 miliárd dolárov – čo je významný posun z dnešných 14 miliárd.
Pre bežného spotrebiteľa sú však obe tieto čísla extrémami. Ceny sa môžu znižovať, ale budú sa musieť znížiť skôr než sa roboti stanú bežnými položkami domácností.
Súvisiace: Čína buduje obrovský výskumný park pre umelú inteligenciu
2. Sociálne bariéry
Televízne relácie a filmy ako sú “Terminátor“ , učia niekoľko generácií, že roboti aktívne hľadajú zničenie ľudstva. To nie je skvelým štartom pre rozšírenú dôveru v našich budúcich strojných asistentov.
Niektoré z týchto obáv sú oprávnené, zatiaľ čo iné sú menej iracionálne. Niektorí ľudia môžu považovať kovové exteriéry, ktoré rozhodujú autonómne za strašidelné alebo im to môže byť nepohodlné. Tieto pocity by však nemali byť dôvodom na oneskorenie vývojov robota. Iní majú vážnejšie dôvody a poukazujú hlavne na morálku a etiku. Samostatne riadiace automobily budú musieť robiť rýchle rozhodnutia a niekedy si budú musieť vybrať, kto zomrie a kto bude žiť.
Aj keď by tieto stroje mali dramatický znížiť celkový počet úmrtí na cestách, mnohí ľudia sa budú cítiť nepohodlne ak budú musieť ponechať svoje osudy v „neľudských“ rukách.
3. Právne predpisy
Ako je uvedené v Technologickom prehľade MIT, tri zákony robotiky od Isaaca Asimova nezahŕňajú všetky detaily moderných robotov.
Automobily s vlastným pohonom sú v oblastiach ako je Kalifornia pravidelné testované technickými gigantmi, ale čo tieto inteligentné roboty urobia v iných situáciách ako je napríklad vojna? Bývalý prezident USA – Barack Obama čelil množstvu kritiky za používanie dronov na Blízkom Východe. Kde sa zákony začínajú a kde končia, keď roboti majú určitú úroveň autonómie?
Praktickejšie a bezprostrednejšie povedané, ako odborové zväzy ochránia svojich pracovníkov pred možnou náhradou ich práce robotmi? A koľko obmedzení by mali tieto odbory umožniť novým technológiám? Odbory sa spoliehajú na kolektívne vyjednávanie s cieľom podeliť sa o výhody nových pokrokov, no niektorí v odborovom svete sľúbili, že budú proti využívaniu pokročilých technológií u niektorých zamestnávateľov. Až sa roboti stanú bežnou súčasťou našich životov, otázky o tom čo správne je a čo nie sa objavia v diskusiách týkajúcich sa aj zamestnaní.
4. Zodpovednosť
Mali by vlastníci robotov niesť zodpovednosť za činy ich majetku? Jedna zo správ tvrdí, že žiadna zodpovednosť by nepriniesla žiadny odstrašujúci účinok pre budúci zločin, ale ak majiteľ tvrdí, že robot konal proti jeho príkazom, kto je vinný?
Vedci hlboko diskutujú o definícií vedomia pre neľudí. Niektorí tvrdia, že vedomie je jednoduchý konštrukt, ktorý je definovaný schopnosťou prijať nové informácie a spracovať ich do vnímania a konania. Iní hovoria, že vedomie je jedinečné pre ľudí s detailnými zložkami, ktoré nás oddeľujú od strojov. Definovať zodpovednosť robotov prinúti ľudí, aby sa zamysleli, čo v skutočnosti znamená “byť človekom“.
5. Bezpečnosť a ochrana súkromia
Na rozdiel od ľudí, roboti môžu byť hecknutí. Priemyselné roboty dnes sledujú modifikované verzie troch zákonov Asimova. A to sú: čítať presné fyzické vstupy a používať tieto vstupy na činnosť, nevykonávať sebapoškodzovanie a samozrejme neubližovať ľuďom. Čo sa stane ak niekto heckne robota a odstráni jeden z týchto zákonov? Hecker by mohol pomocou robota spáchať vraždu , tým, že mu dovolí poškodiť človeka alebo zničiť cenné vybavenie odstránením zákazu sebapoškodenia.
Mnohé výsledky testov ukazujú, že mnoho priemyselných robotov pracuje pod slabým zabezpečením siete. Čím viac zodpovednosti robotom dáme, tým viac potenciálnych heckerských napadnutí a iných bezpečnostných poškodení nám môžu spôsobiť. Na riešenie týchto nepokojností , budú roboti potrebovať bezpečnostné opatrenia – nejaký iný typ pokroku, ktorý si však vyžaduje čas a rozvoj.
Súvisiace: Umelá inteligencia už vie lepšie čítať a porozumieť ako ľudia
Pohľad do robotickej budúcnosti
S rýchlym rozširovaním internetu, vecí, senzorov, rastúcou umelou inteligenciou a počítačovou víziou budú mnohé z týchto otázok potrebovať odpovede už čoskoro. Priemyselné roboty sa už rozširujú do maloobchodu, výroby, logistiky a roboti mimo týchto priestorov využijú skúseností tých, ktorý im ako prvý ukážu ich správnu cestu. Podľa prieskumu spoločnosti Loup Venture sa dopyt po robotoch sa v ďalšom desaťročí až strojnásobí. Ako dlho bude trvať kým bude dopyt spotrebiteľov ešte vyšší?
Keďže sa roboti stávajú neoddeliteľnou súčasťou našich pracovných aj domácich životov, ľudia budú nútení odpovedať na tieto ťažké otázky. Budúcnosť vyzerá jasne, no predtým než sa tam dostaneme, musíme uznať, že roboti budú jej súčasťou s nami – preto musíme urobiť potrebné opatrenia a pripraviť sa na to.
Preložila: Sláva Kromková
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: MSN, Observer
Facebook komentár