Podľa Amerického inštitútu certifikovaných verejných meraní, ktorý spravili prieskum na vyše 1000 rodičoch, takmer 7 z 10 rodičov dnes dáva deťom vreckové. Priemerné americké dieťa dostáva $67.80 mesačne ($814 ročne), pričom v roku 2012 to bolo len $65 mesačne. Z prieskumu ďalej vyplýva, že zhruba každé štvrté dieťa dostáva mesačne $100 alebo viac.
Avšak experti tvrdia, že rodičia dávajú vreckové často nesprávne.
Takže tu je pár hlavných chýb, ktorých sa rodičia dopúšťajú.
Súvisiace: 8 spôsobov, ako môže vaša výchova ovplyvniť vaše finančné návyky
Chyba č. 1: Rodičia sú posadnutí tým, koľko peňazí deťom dávajú
Rodičia majú tendenciu riešiť len to, koľko peňazí vlastne deťom dávajú, avšak “to, koľko peňazí svojim deťom dávate je menej dôležité ako to, že dávať vreckové otvára príležitosť rozprávať sa s deťmi o peniazoch a o tom, ako hospodáriť.” povedala Kimberly Palmer, autorka knihy “Rozumná matka, bohará matka: Ako budovať majetok popri vedení rodiny” (Smart Mom, Rich Mom: How to Build Wealth While Raising a Family pozn. prekl.). “Určite najzákladnejším prostriedkom na učenie svojich detí o peniazoch je dať im vreckové”, povedala Kathleen Grace, riaditeľka United Capital a autorka knihy “Nie tak okúzľujúci princ”. Kimberly Palmer tiež hovorí, že by sme mali použiť vreckové na to, aby sme deti naučili hospodáriť a teda že to nie je ani tak o sume, ktorú im ponúkneme, ale o tej diskusií napríklad o tom, ako môžu peniažky minúť, alebo ušetriť. Avšak experti tiež tvrdia, že ani suma nie je úplne irelevantná a mala by byť primeraná veku dieťaťa. Mike Falco, prezident Falco Wealth Management vo Filadelfií odporúča pravidlo $1 týždenne krát vek dieťaťa- čiže 5 ročné dieťa by za týždeň dostalo $5 a 16 ročné $16.
Chyba č.2: Rodičia začnú dávať vreckové príliš neskoro
Zhruba polovica rodičov začne dávať deťom vreckové až v ich ôsmych alebo deviatich rokoch- čo je podľa expertov chyba. Palmer odporúča začať dávať deťom vreckové hneď, ako začnú aspoň trochu chápať ten koncept- čiže asi od 5 rokov. Falco zas tvrdí, že by sme mali deťom dávať vreckové “hneď ako sa naučia počítať.”, čo znamená vek okolo 4 alebo 5 rokov. Takto peniaze a porozumenie napríklad sporeniu, alebo tomu, na čo vlastne peniaze sú, sa stáva súčasťou ich životov odmalička. “Čím skôr sa to naučia, tým pravdepodobnejšie to budú vedieť, keď na tom bude najviac záležať.” povedal Eric Pucciarelli, viceprezident oXYGen Financial z Atlanty.
Súvisiace: Brilantná rada otca ako pripraviť svoje deti na to, že budú miliardári
Chyba č. 3: Rodičia dávaj vreckové synom inak, ako dcéram
Podľa prieskumnej agentúry AICPA 2/3 mužov povie, že ako malí dostávali vreckové, zatiaľ čo u žien ide asi iba o polovicu a experti tvrdia, že tento jav môžeme občas pozorovať aj dnes. Avšak všetci experti, ktorých sme oslovili sa zhodujú, źe to nie je fér. “Mali by sme sa ku chlapcom správať rovnako, ako ku dievčatám.” hovorí Falco.
Chyba č.4 Rodičia dávajú peniaze bez toho, aby mali nad nimi neskôr akúkoľvek kontrolu
“Keď dávate deťom vreckové, mali by ste zariadiť, aby si z neho aspoň časť odložili.”, hovorí Pucciarelli. “Toto ich naučí dlhodobo si šetriť na veci, ktoré chcú” a oneskoriť ich uspokojenie, hovorí Grace. Pomôže to u nich vyvinúť šetriace návyky, hovorí Pucciarelli. Falco zas odporúča, aby si deti odkladali zhruba tretinu svojho vreckového.
Pucciarelli hovorí, že učiť deti aj o daniach nemusí byť zlý nápad, napríklad tak, že im prikážete odložiť si aspoň nejakú časť peňazí na dane. Potom sa môžete rozhodnúť, či ich budete viesť k tomu, aby tieto peniaze darovali na charitu, alebo aby ich proste presunuli do svojho sporenia.
Súvisiace: 6 tipov Jacka Bogla ako naučiť deti investovať
Chyba č.5 : Všetky peniaze sú za domáce práce
Väčšina rodičov núti svoje deti za vreckové pracovať, čo u priemerného dieťaťa predstavuje asi 6 hodín prác týždenne. Avšak niektorí experti (a tento názor je mierne kontroverzný) tvrdia, že toto nie je vždy ten najlepší prístup. “Deti by mali doma pomáhať a starať sa o dom proste pre to, že sú súčasťou rodiny a byť súčasťou rodiny znamená prispieť k dielu.” hovorí Palmer. “Neplatíme ich za to, aby pridali ruku k dielu- to sa od nich očakáva už len pre to, že patria do rodiny.”
Finančný fejtonista Ron Lieber sa tiež vyjadril, že pokiaľ bude vrackové vždy za domáce práce, deti jedného dňa budú mať peňazí dosť a proste prestanú pracovať.
Avšak Palmer podporuje myšlienku platenia za robotu, ktorá sa vymyká každotýždennej rutine. “Rád deťom zaplatím za prácu navyše- napríklad pokiaľ sa moja dcéra rozhodne upratať topánky v botníku, rád jej za to niečo málo zaplatím. Vďaka tomu bude vždy existovať možnosť zarobiť si čo to navyše. Avšak nie za základné úkony ako napríklad popraviť si posteľ alebo upratať si po sebe.
Preložil: Adam Rajčan
Zdroj: Money, Yahoo
Facebook komentár