Vietnam, Taiwan, Bangladéš a Južná Kórea prichádzajú ako víťazi v americko-čínskej obchodnej vojny.
Američania z Činy nakupujú menej. Namiesto toho, aby sa opierali o amerických výrobcov, vyhýbajú sa tarifám prezidenta Donalda Trumpa tým, že sa obracajú na dodávateľov v iných ázijských krajinách.
Trend, ktorý sa objavil počas viac ako jedného roka vo forme neistých obchodných rokovaní medzi Washingtonom a Pekingom, pokračoval aj v máji, teda podľa zverejnených údajov, ktoré v stredu zverejnil Úrad pre sčítanie ľudu.
Počas prvých piatich mesiacov roka Spojené štáty v porovnaní s rovnakým období pred rokom doviezli z Číny o 12% menej tovaru. Dovoz z Vietnamu však vzrástol o 36%, z Taiwanu sa navýšil o 23%, z Bangladéša o 14% a z Južnej Kórey o 12%.
Súvisiace: Huawei: Zákaz z USA vyjde na $30 miliárd
Trumpove tarify mali na spotrebný tovar vyrábaný z Číny, ako baseballové čiapky, tašky, bicykle a kabelky, taký vplyv že sa stali pre amerických dovozcov drahšie. Tarify zasiahli aj rôzne druhy strojov a priemyselných tovarov, vrátane komponentov pre umývačky riadu, práčky, sušičky a vodné filtre.
Trump minulý týždeň po stretnutí s čínskym prezidentom Xi Jinpingom na konferencii G20 v Japonsku povedal, že rokovania sú “späť na trati” a zavedenie nových taríf je pozastavené.
Americkí majitelia podnikov však boli v máji prekvapení, keď Trumpova administratíva eskalovala vojnu ohľadom taríf na tovar o objeme 200 miliárd dolárov z 10% na 25%, pričom tvrdila, že Čína porušila predchádzajúce dohody. Trump taktiež hrozil, že zavedie nové tarify na zostávajúci čínsky dovoz, ktorý by zasiahol smartfóny, hračky, obuv ale aj ryby.
Prezident navrhol, aby Peking súhlasil s dohodou, pretože clá, ktoré uvalil na čínsky tovar, majú za následok obmedzovanie obchodu.
V rozhovore pre agentúru CNBC minulý mesiac poznamenal: “Čína je absolútne decimovaná spoločnosťami, ktoré opúšťajú Čínu, presúvajú sa do iných krajín, vrátane USA.”
Je však nejasné, či spoločnosti neustále presúvajú výrobu mimo Číny, alebo jednoducho presmerujú tovar za účelom minimálneho spracovania predtým, ako sú odoslané do Spojených štátov. Vietnamská colná agentúra podľa agentúry Reuters poznamenala, že vykoná rázne opatrenia proti tovar čínskeho pôvodu, ktorý je nelegálne preznačený na “Made in Vietnam”, čo sú stratégie, ktoré realizujú podniky, ktoré sa snažia obísť tarify USA.
Nie je vždy ľahké nájsť dodávateľov mimo Číny, ktorí môžu vyrábať rovnaký tovar s rovnakou kvalitou a lacnejšou cenou. Je to proces, ktorý by mohol trvať mesiace alebo dokonca roky. Namiesto toho sa dovozca môže rozhodnúť, že bude znášať náklady, pričom bude vsádzať na to, že Trump nakoniec tarify zruší skôr, ako neskôr. Môžu sa tiež rozhodnúť preniesť náklady na spotrebiteľov.
Firma Cap America, ktorá sídli v Missouri, dováža väčšinu svojich šiltoviek z Číny a vyšívanie realizujú v Spojených štátoch. Spoločnosť sa snaží nájsť nového dodávateľa v Bangladéši, aby sa zabránilo nákladom okolo tarifám, ale tieto objednávky budú v tomto roku tvoriť aj tak len okolo 20% z celkového dovozu.
Generálny riaditeľ Phil Page, poznamenal: “Nemôžete len tak lusknúť prstami a zmeniť výrobu. Jedná sa o náročný proces.”
Zhruba 40% podnikov opýtaných v máji Americkou obchodnou komorou a podobnej agentúry v Šanghaji poznamenali, že z dôvodu taríf zvažujú alebo už vykonali presun niektorých častí výrobného procesu, mimo Číny. Z tých, ktorí vykonali presun výroby, zhruba štvrtina ju presunula do juhovýchodnej Ázie. Menej ako 6% z nich uviedlo, že sa presťahovali alebo uvažujú o premiestnení do Spojených štátov.
Súvisiace: Medzi Čínou a USA existuje väčší konflikt ako obchodná vojna
Zatiaľ čo dovoz z krajín mimo Číny v tomto roku výrazne vzrástol, časť výroby už čelila presunu mimo Číny, na miesta s ešte nižšími mzdami – dlho predtým, ako Trump začal zavádzať tarify. Dovozy USA z krajín ako Vietnam a Južná Kórea sa v poslednom desaťročí postupne zvyšovali, pretože tieto krajiny rozširovali výrobu odevov a elektroniky.
Taiwan a Južná Kórea sa viac zameriavajú na high-tech položky, ako sú polovodiče, ale Vietnam a Bangladéš stále ponúkajú konkurenčné mzdy – čo z nich robí atraktívne miesta na výrobu spotrebných predmetov, ako sú odevy a obuv.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: CNBC, CNN
Facebook komentár