Ruský prezident Vladimír Putin v posledných týždňoch venoval značné množstvo vysielacieho času, aby uistil ruskú verejnosť, že sankcie poškodzujú viac Západ ako Rusko.
Putin zároveň pripravuje svoju krajinu na dlhú trajektóriu. Nedávno predstaviteľom letectva, uviedol: „Kolektívny Západ neplánuje ustúpiť od svojej politiky ekonomického tlaku na Rusko.“ Každý sektor ruskej ekonomiky potrebuje „vytvoriť dlhodobý plán založený na vnútorných príležitostiach“.
Putinova politika sebestačnosti bola predvídateľná. Odkedy Rusko anektovalo Krym od Ukrajiny v roku 2014 , krajina sa pripravovala na rozšírenie západných sankcií so stratégiou nazvanou „Pevnosť Rusko“.
A predsa rozsah ekonomickej protiofenzívy, ktorú Západ viedol od invázie na Ukrajinu z 24. februára, spolu so stúpajúcim prílivom spoločností prerušujúcich obchody s Ruskom, aby sa chránili pred reputačným rizikom alebo budúcimi sankciami, bol šok.
„Nikto, kto predpovedal, aké sankcie môže Západ zaviesť, si to nemohol myslieť,“ priznal v marci minister zahraničných vecí – Sergej Lavrov s odkazom na zmrazenie polovice ruských rezerv vo výške 600 miliárd dolárov.
Rusko tvrdí, že na súde napadne sankcie voči svojim devízovým rezervám a tiež pohrozilo žalobou, ak sa bude mať za to, že z dôvodu zmrazenia aktív nesplatilo svoj dlh.
Medzitým uvádzame niekoľko spôsobov, ako sa spoločnosti, priemyselné odvetvia a úradníci snažia žiť s novým ruským štandardom.
Súvisiace: Finančný systém Ruska sa už spamätáva z počiatočného šoku sankcií
1. Redizajn automobilov Lada
Ruská ikonická domáca značka automobilov zo sovietskej éry je veľmi závislá od dovážaných dielov. Avtovaz, ktorý vyrába automobilky značky Lada, je vo vlastníctve francúzskej automobilky Renault a podľa Evgenyho Eskova, šéfredaktora ruského časopisu Auto Business Review, spoločnosti zdieľajú jednotný systém obstarávania dielov.
24. marca, v reakcii na správu, že Renault opúšťa ruský trh, Avtovaz odhalila, že musela veľmi rýchlo prepracovať niekoľko modelov, aby boli menej závislé od dovážaných komponentov.
Spoločnosť nespresnila, ktorých modelov sa to bude týkať, ale uviedla, že budú postupne uvádzané v nasledujúcich mesiacoch. Eskov uviedol, že prepracované modely budú jednoduchšími verziami súčasných vozidiel bez ďalších funkcií, ako je ABS.
2. Lákanie Instagrammerov na Vkontakte
Podľa spoločnosti Brand Analytics, ktorá sa zaoberá analýzou sociálnych médií, bol Instagram – až donedávna – najväčšou sociálnou sieťou v Rusku, podľa počtu používateľov (za mesiac). Vkontakte, ktorá predstavuje ruskú domácu verziu sociálnej siete Facebooku, bola druhá.
Od invázie a najmä odvtedy, čo ruský regulačný orgán pre komunikáciu v priebehu minulého mesiaca prerušil prístup k Facebooku a Instagramu, Vkontakte robí všetko preto, aby prilákal tvorcov obsahu na svoju platformu.
Spoločnosť sa vzdáva svojej provízie za akýkoľvek speňažený obsah do konca apríla a ponúka bezplatnú propagáciu na platforme pre každého tvorcu obsahu, ktorý sa od 1. marca presunul z inej platformy alebo reaktivoval svoju stránku. Taktiež zverejnila sprievodcu, ako krok za krokom začať podnikateľské aktivity, v rámci sociálnej siete Vkontakte.
Vlastné údaje Vkontakte ukazujú, že by to mohlo fungovať. Mesačný počet používateľov v marci dosiahol rekordných viac ako 100 miliónov. Podľa spoločnosti Brand Analytics, Instagram medzi 24. februárom a 6. aprílom prišiel takmer o polovicu svojich aktívnych používateľov v ruskom jazyku.
Toto samozrejme nie je celý príbeh. Mnoho ruských instagramerov je stále aktívnych na platforme, pretože môžu obísť zákaz pomocou siete VPN. Oľga Levaková, ktorá prevádzkuje obchod s luxusnými ručne vyrábanými látkami v štýle cárskeho Ruska, uviedla, že po počiatočnom „šoku“ a „panike“, keď bol Instagram zakázaný, naďalej používa platformu cez VPN, aby sa k nej dostala väčšina zahraničných zákazníkov.
Leváková uvažovala o ukončení činnosti po tom, čo ju v prvých týždňoch po invázii zaplavili protivojnové komentáre a správy. Tie odvtedy utíchli, no z popisu stránky odstránila riadok, ktorý spomínal cárske Rusko. Teraz to jednoducho popisuje ako produkty „historického tkania“.
Leváková priznala: “Jednoducho som nezniesla tú záplavu agresie.” Objednávky stále prichádzajú, ale hovorí, že je príliš skoro povedať, či to bude mať vplyv na jej podnikanie.
3. Domáce kreditné karty
Rusko sa pripravuje na finančnú izoláciu, pretože niektoré z jeho najväčších bánk boli po anexii Krymu zasiahnuté sankciami. V niektorých smeroch sa to vyplatilo. Ruský národný systém platobných kariet a na ňom vybudovaný systém bankových kariet, známy ako „Mir“, exponenciálne rástli.
Podľa Centrálnej banky Ruska, v roku 2021 bolo vydaných viac ako 113 miliónov kariet systému Mir, pričom na konci roka 2016 to bolo celkovo 1,76 milióna. Vlani sa na karty systému Mir uskutočnila asi štvrtina všetkých platieb kartou v Rusku.
Podľa expertov, čiastočne tento rast spôsobilo Rusko. Maria Shagina, hosťujúca vysokoškoláčka z Fínskeho inštitútu pre medzinárodné otázky, uviedla: „Pre obyčajných Rusov to pred inváziou nebolo príliš lákavé.“ Namiesto toho vláda nariadila, aby zamestnanci verejného sektora, dôchodcovia a všetci poberajúci dávky museli používať kartu systému Mir.
To znamenalo, že keď platobné skupiny Visa a Mastercard začiatkom marca oznámili, že pozastavujú transakcie a operácie v Rusku, už existovala alternatíva.
Ale Mir nie je priamou náhradou. Funguje len v Rusku a niekoľkých ďalších krajinách, najmä bývalých sovietskych štátoch.
Tento nedostatok globálneho dosahu tiež brzdil pokus Ruska vybudovať alternatívu k medzinárodnému platobnému systému – SWIFT. Jeho vlastná verzia, známa ako SPFS, mala minulý rok 400 účastníkov v porovnaní s 11 000 účastníkmi, v rámci systému SWIFT.
Shagina ďalej uviedla: “Sieťový efekt tu nie je, pretože zahraniční účastníci nemajú záujem sa k nemu pripojiť,” … “Ak v iných ohľadoch Rusku neveríte, prečo by ste verili práve tomuto systému?”
4. Pracovné miesta vo verejnoprospešných prácach
Podľa Eliny Ribakovej, zástupkyne hlavnej ekonómky Inštitútu pre medzinárodné financie vo Washingtone, masová nezamestnanosť sa v Rusku zatiaľ neobjavila, no je to jedna z vecí, ktorej sa Kremeľ najviac obáva, pre jej potenciál podnecovať nesúhlas.
Uviedla: “Čím viac potláčajú demonštrácie, tým viac chápem, že sa obávajú nezamestnanosti.” V prvých týždňoch konfliktu bolo v Rusku zatknutých viac ako 15 000 ľudí za účasť na protivojnových protestoch a Kremeľ účinne umlčal nezávislé médiá kriminalizáciou toho, čo považuje za „falošné informácie“ o svojej tzv. “vojenskej operácie“.
Mesto Moskva sa snaží predbehnúť potenciálny problém nezamestnanosti, cez programy rekvalifikácie a zamestnávaním ľudí, ktorí predtým pracovali v západných spoločnostiach, z ktorých mnohé pozastavili alebo zastavili obchodnú činnosť v Rusku. Starosta Moskvy – Sergej Sobyanin sa domnieva, že je ohrozených až 200 000 pracovných miest.
Podľa nedávneho príspevku na jeho blogu, zamestnancom, ktorí tu zostali, cieľom je poskytnúť im niečo „užitočné“. Možnosti, ktoré načrtáva, zahŕňajú prácu pri správe úradných dokumentov, ako sú pasy a rodné listy, prácu v jednom z mestských parkov alebo v dočasných zdravotných strediskách, ktoré mesto nedávno začalo zriaďovať. Na vytvorenie týchto pracovných miest a rekvalifikáciu pracovníkov je vyčlenených 41 miliónov dolárov.
Pre Rusov, ktorí si pred vojnou vybudovali kariéru v skupinách ako McKinsey alebo Goldman Sachs, by to bola náhla zmena. Ribaková však povedala, že k tomu asi nepríde. Verí, že väčšina vedúcich pracovníkov zo zahraničných spoločností z krajiny odídu, ak tak ešte neurobili.
Súvisiace: Moskva po odchode západných firiem príde o 200 000 pracovných miest
Čo ďalej?
Rusku sa zatiaľ darilo odolávať počiatočnej sile západných sankcií bez toho, aby sa jeho finančný systém zrútil. Je to hlavne vďaka centrálnej banke, ktorá okamžite pristúpila k zvýšeniu úrokových sadzieb na 20 % (odvtedy ich znížila na 17 %) a zaviedla prísne kontroly kapitálu.
To však neznamená, že Rusko má najhoršie za sebou. Ekonomika by podľa MMF mohla počas roka 2022 prepadnúť o 8,5 %. Kolaps by mohol byť ešte väčší, ak by Európa pristúpila k zákazu dovozu ruskej ropy. A inflácia je na úrovni 17,5 %, čo dokonca Putin pripúšťa, že poškodzuje ruských občanov.
Ďalším kľúčovým rizikom je podľa expertov závislosť Ruska od dovážaných produktov, z ktorých mnohé sú teraz predmetom sankcií. Proti nim môže byť Kremeľ menej bránený, ako opatrenia zamerané na makro-ekonomiku.
Ribaková nakoniec poznamenala: “Predovšetkým vo vláde panuje pocit, že idú ďalej a tam nájdu monštrum,” … “A oni jednoducho nevedia, kedy presne ich to monštrum zožerie.”
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: CNBC, CNN
Facebook komentár