Mozog je mocný, ale nemá vlastnú myseľ.
Pri starostlivej praxi, môžeme sami trénovať premýšľanie –skutočne – odlišne. A toto zahŕňa, ako pristupujeme k našim financiám.
Samozrejme to neznamená, že je jednoduché preformulovať náš mentálny prístup k peniazom.
Podľa ekonóma na ľudské správanie Hersha Shefrina, priekopníka v rastúcej oblasti venovanej štúdiu ako naše až príliš ľudské emócie môžu ovplyvňovať a dokonca sabotovať naše finančné rozhodnutia, je preto, že naše peňažné zvyky majú prinajmenšom niečo spoločné s prírodou – viete, veci ako gény – ako sa uživiť.
Ale, hovorí Shefrin, môžeme ohnúť prírodne-viazané duševné svaly, aby lepšie prijali návyky pomocou zmyslových hier riadenia zmeny správania.
Súvisiace: Bohatí ľudia nikdy nehovoria tieto 4 veci a vy by ste taktiež nemali
Takže sme sa opýtali Shefrina a troch ďalších osobností v jeho odbore, aby sa podelili o svoje obľúbené hlavolamy pre podporu pozitívnych peňažných návykov.
1.Hra: Predstavte si konverzáciu s peňažným mentorom
Myslite na niekoho, kto je dobre peňažne informovaný, kto sa vám páči a ktorého rešpekt túžite mať, či už je to historická postava, slávna finančná osobnosť alebo priateľ.
Potom si predstavte, že osoba sa vás opýta, aby ste s ňou zdieľali aké máte najväčšie obavy o svoje peniaze. Nechajte vašu myseľ vyčariť, ako by táto osoba mohla reagovať, spolu s istými slovnými povzbudeniami.
Táto hra vyzýva časti vášho mozgu spojeného s jazykom, ktorý zaberá na emočné centrá spojené s predvídaním odmeny, navodzujúce motiváciu a aktiváciu časti mozgu spojenej s akciou.
— Hersh Shefrin, autor knihy „Behavioral Corporate Finance“
2. Hra: Hrajte sa so slovami, ktoré zatrasú vašim investičným myslením
Média často volia slová ktoré sa hodia skôr pre hazardných hráčov, ako „špekulovať“ alebo „hranie na trhu“, keď sa hovorí o investovaní.
Správa, ktorá je podvedome vrytá do našej mysli je, že investori stávkujú. A čím viac budeme niečo počuť alebo vidieť, tým viac to ovplyvňuje náš názor.
Takže lepšie ako pochopiť akt investovania, je postupne zamieňať slová spojené s hazardovaním v článkoch a vo vlastnej reči.
Postupne budete vylaďovať svoje myslenie, aby sa viac zameralo na to, čo skutočne robíte – investovanie v dlhom období, nie je zaisťovanie svojich stávok.
— Jay Mooreland, certifikovaný finančný plánovač a vynálezca semináru „Emočný investor“
Súvisiace: 5 vecí o milionároch, ktoré si väčšina z nás neuvedomuje
Vylaďovanie vášho myslenia začína dnes.
3. Hra – Predstava uvedenia samého seba do budúcnosti
Ľudia často neplánujú dopredu, pretože sú príliš zameraný na súčasnosť a blízku budúcnosť.
Takže, ak žijete s dlhmi, nájdite si čas na istú predstavu, ako sa budete cítiť o pár rokov – či sa to vyplatilo.
Predstavte si, ako sa bude cítiť vaše telo, ako sa zmenia vaše vzťahy – predstavte si sami seba so všetkými detailmi pomocou všetkých zmyslov. Robte to niekoľko minút každý deň na každý z vašich cieľov.
Akonáhle budete mať hmatateľnejší zmysel vašej budúcnosti bez dlhov, strávite čas snívaním o svojom budúcom životnom štýle. Ako vyzeráte? Aké sú vaše okolnosti?
Nakoniec si spravte rozhovor o tom, ako sa vyvíjali vaše financie – čo fungovalo a čo nie. Ak sa vám výsledok nepáči, premýšľajte o tom, čo by ste mali zmeniť, aby ste dosiahli iný výsledok.
— Dr. Robert Mines, generálny riaditeľ psychologickej firmy „Mines & Associates“
Súvisiace: Štyri zábavné spôsoby, ako učiť vaše deti narábať s peniazmi
4. Hra – Pripnite obrázok vášho najväčšieho cieľa na viditeľné miesto
Aby boli cieľové úspory intuitívnejšie, mali by jasne predstavovať obrázky položiek, na ktoré šetríte – alebo väčší zámer, ktorý bude podporovaný vašou finančnou sebakontrolou.
Napríklad, ja držím obrázky mojich detí blízko počítača, kde robím všetky svoje bankové a investičné operácie, aby mi pripomínali, že som sa dnes obetoval pre blaho našej rodiny.
V závislosti na vašich cieľoch, si môžete pripnúť motivačný obrázok z magazínu, spraviť si snímku z mobilu alebo vytvoriť si kreatívnu koláž z fotografií a motivačných porekadiel.
Vizuálna pripomienka toho, prečo ste šetrili svoje financie, vám môže pomôcť udržať si dobré finančné správanie na dlhý čas. To vám môže pomôcť kontrolovať impulzy, ktoré uprednostňujú krátke šťastie na úkor trvalejšieho naplnenia.
— Daniel Crosby, prezident firmy „Nocturne Capital“ a spoluautor knihy „Osobné kritérium“
Preložila: Jana Vdovjaková
Zdroj: MSN, Yahoo
Facebook komentár