Aby si zarobil peniaze, potrebuješ peniaze.
K takémuto jednoduchému uzáveru môžeme prísť, ak sa pozeráme na kroky top-manažérov hedgeovych fondov. Mnohí z nich nahromadili svoje bohatstvo tak, že vložili do hry desiatky miliónov na akúkoľvek investíciu, pri ktorej identifikovali možné 50%, dokonca až 100% výnosy.
Zoberme si napríklad korporátneho nájazdníka Carla Icahna. Dokáže kúpiť veľký podiel vo firme, následne spôsobiť menšie zemetrasenie, až kým firma nie je prinútená urobiť opatrenia na záchranu svojej hodnoty, ako napríklad predaj aktív, alebo masívny spätný nákup akcií. Alebo sa pozrime na George Sorosa. V roku 1992 zarobil viac, než miliardu libier tým, že stavil na skorý pokles hodnoty libry.
Ale aj tak, množstvo hedgeovych miliardárov získalo svoje bohatstvo starým dobrým spôsobom: múdrym výberom akcií. Dokonca aj bežní investori, ako my, môžu profitovať na tom, že sa poučia z ich prístupu. Tu je pohľad na štyri unikátne prístupy, ktoré použili na vybudovanie svojho bohatstva na akciovom trhu.
( Súvisiaci článok: KKR v obchode s najrýchlejšie rastúcou spoločnosťou sveta – zisk pol miliardy dolárov )
1) Warren Buffett
O “Prorokovi z Omahy” píšeme pomerne intenzívne z jedneho jednoduchého dôvodu. Vybudoval si obdivuhodný traťový rekord. Buffett prekonal výkonnosť indexu S&P 500 v 24 z posledných 30 rokov, pričom v tomto procese získal priemerný 18% ročný výnos.
Buffettova víťazná stratégia je pozoruhodne jednoduchá: zamerať sa na spoločnosti, ktoré generujú masívny ročný cash-flow a zabezpečiť, aby sa nedostali do rizika technologickej zastaranosti. Buffettove akcie dokonale stelesňujú akcie poisťovacích spoločností, čo je dôvodom, prečo začiatok svojej kariéry strávil väčšinou nákupom poisťovní.
V týchto dňoch sa Buffett vydal na ďalšie pole. Nakupuje akcie tak diverzifikovaných spoločností, ako sú napríklad DirecTV (NYSE: DTV), a poskytovateľ dialyzačných služieb DaVita HealthCare (NYSE: DVA). Ich spoločné puto: masívny ročný cash flow.
Vraví sa, že Buffettova obľúbená dĺžka doby držania akcie je „navždy.“ Buffett má tendenciu vydržať pri svojich najlepších investičných nápadoch dlhú dobu, čo z neho robí ozajstného investora v štýle „nakúp a drž.“ Viac než polovica portfólia jeho firmy je stále investovaná vo Wells Fargo (NYSE: WFC), Coca-Cola (NYSE:KO), IBM (NYSE: IBM) a American Express (NYSE: AXP). Tieto akcie začal kupovať pred mnohými rokmi a odvtedy len výnimočne nejakú z nich predal.
A Buffett rozhodne nie je sám vo svojej láske k „akciám navždy.“ Môj kolega Elliott Gue, redaktor periodika StreetAuthority’s Top 10 Stocks, je taký dôverujúci, že strávil 6 mesiacov a minul 1,3 milióna $ na výskum, snažiac sa nájsť najlepšie akcie na nákup a ich držanie navždy.
2) Seth Klarman
Možno nepoznáte manažéra miliardového hedgeoveho fondu Setha Klarmana, ale mali by ste. Je považovaný za guru medzi hodnotovými investormi vďaka dvom kľúčovým rysom: skvelému výberu akcií a pozoruhodnej trpezlivosti. Klarman, ktorý vedie bostonskú Baupost Group, dokáže v pokoji čakať dlhé roky, kým okolo prejde správna investícia. V skutočnosti každý rok môže byť až polovica jeho portfólia jednoducho zaparkovaná do hotovosti.
Klarman často rozpráva o koncepcii, o ktorej niektorí investori rozprávajú ako o „marži omylu.“ Kupuje iba spoločnosti, u ktorých nie je pravdepodobný pokles hodnoty, ani keby jeho základný investičný predpoklad bol zlý. Nakoniec, neznáša stratu peňazí rovnako, ako má rád ich zarábanie.
Klarman miluje ísť proti prúdu, hľadajúc spoločnosti, ktoré sú hlboko medzi neobľúbenými. Tu sú dva nedávne príklady. Po ukončení krízy spôsobenej únikom ropy v Mexickom zálive, na energetickú firmu BP (NYSE:BP), každý nadával. Niektorí investori mylne predpokladali, že BP bude nútená ukončiť činnosť po sérii súdnych žalôb, ktorým čelila. Klarman bol jedným z prvých, ktorí si uvedomili, že BP by mohla stráviť právne otrasy a vyjsť z toho v solídnej finančnej kondícii.
V druhom prípade Klarman agresívne kupoval akcie sužovanej poisťovacej spoločnosti American International (NYSE: AIG) po tom, čo bolo jasné, že spoločnosť nebude prinútená k bankrotu. AIG sa teraz zlepšila a vygenerovala značný profit pre Klarmana a ostatných gurážnych investorov.
3) Ray Dalio
Daliova Bridgewater Associates nie je meno domácnosti ako Berkshire Hathaway Warrena Buffetta, a Dalio to takto preferuje. Aj keď jeho firma spravuje aktíva v hodnote 120 miliárd $, čo ju činí najväčším hedgeovym fondom na svete, Dalio sa na Wall Street správa nenápadne.
Nie je to preto, že je hanblivý. Naopak, chce sa uistiť, že on – a jeho zástupy analytikov – veľmi jasne vedie rozhodovaciu skupinu, ktorá môže dobyť Wall Street. Daliov úspech sa zakladá na jeho osobnej túžbe formulovať vlastný pohľad na makroekonomické sily, ktoré riadia akciové, dlhopisové a komoditné trhy. On potom hľadá investičné príležitosti, ktoré sú šité na mieru jeho záverom.
To môže znieť ako príliš veľa pre individuálneho investora, ale základnú koncepciu by sme mali nasledovať všetci. Vypnúť televízor, ignorovať vedátorov, sledovať svoju vlastnú myšlienkovú líniu o tom, ako sa svet – a globálna ekonomika – menia, a vyvinúť svoj vlastný súbor investičných volieb.
4) Paul Tudor Jones
Prví traja tu zmienení muži sú považovaní za múdrych investorov. Paul Tudor Jones je legendou medzi ľuďmi, ktorí radšej obchodujú, než investujú. Jeho predstava o ziskovej príležitosti môže platiť iba v rámci dní, týždňov alebo mesiacov, rozhodne nie mnohých rokov, ako sa snažia zameriavať ľudia ako Warren Buffett.
Ako mnohí traderi, aj Jones rád profituje z „veľkých udalostí“, či už je to ekonomická správa, ktorá otrasie trhom, alebo zmena v politike FEDu. Dokonca aj v neprítomnosti akejkoľvek veľkej udalosti, sleduje Jones svoje obchodné pozície ako jastrab. Ak obchod nefunguje, veľmi rýchlo zabráni ďalším stratám.
Jones je tiež presvedčený, že priemerní investori sa nesprávne zameriavajú na akcie, ignorujúc ostatné príležitosti, ako napríklad opčné kontrakty. Z tohto dôvodu pracoval s Futures Trading Association na odštartovaní vzdelávacieho programu, ktorý by pomohol individuálnym investorom obchodovať ako profíci. V týchto dňoch, podobne ako mnohí ďalší miliardári z hedgeovych fondov, je Paul Tudor Jones viac známy svojou filantropickou činnosťou, hlavne v oblasti vzdelávania.
Investori sa môžu naučiť veľa od týchto, ale aj mnohých iných vrcholových manažérov fondov. Stojí za to preskúmať tajomstvá, ktoré sú za úspechom iných miliardárov z hedgeovych fondov, ako sú napríklad T. Boone Pickens, David Tepper, Carl Icahn, Leon Cooperman a William Ackman.
Každý z týchto fondových manažérov sledoval svojskú stopu.Kombináciou najlepších vlastností mnohých z nich môžete zlepšiť svoje šance na úspech.
Preložil: Anton Kovalčík
Zdroj: BillionairesPortfolio
Facebook komentár