Kryptomeny sú jednoznačne najúspešnejšou triedou aktív roku 2017.
Popredné miesto medzi nimi zastáva Bitcoin, ktorého hodnota sa od začiatku tohto roku zvýšila o úžasných 604%. Aj tento výkon je však zatienený virtuálnou menou Ethereum, ktorý stúpol až o pozoruhodných 3 562%.
Prirodzene, zarážajúce výnosy v rámci tak krátkeho časového horizontu podnietili zanietené diskusie. Mnoho finančných znalcov a zástancov kryptomien sa v súčasnosti nedokáže zhodnúť na tom, či je Bitcoin jednoducho trhovou bublinou alebo dlhodobo udržateľnou súčasťou finančného trhu.
Kým sa hráči vo svete finančníctva prikláňajú na jednu či druhú stranu, pozrime sa na konkrétne údaje. Jedine pomocou nich môžeme spoľahlivo posúdiť, či sa Bitcoin nachádza v teritóriu finančných bublín.
Bitcoin prekonáva úspech akcií technologických spoločností z deväťdesiatych rokov, ani zďaleka sa však nevyrovnáva mánii dot.com
Vývoj virtuálnej meny Bitcoin je často prirovnávaný k dot.com bubline, ktorá sa formovala na trhu koncom deväťdesiatych rokov 20. storočia. Je pravdou, že všeobecné podmienky vzniku a hybné sily oboch bublín sú očividne podobné. Ich výkon je však úplne iným príbehom.
Graf: Vývoj Bitcoinu v porovnaní s bublinou týkajúcou sa akcií technologických spoločností
Bitcoin sa na začiatku roku 2015 obchodoval za niečo vyše $300. Začiatkom novembra tohto roku dosiahla cena tejto kryptomeny až $7 600. To predstavuje investičné výnosy o hodnote 2 200% za obdobie 1 041 obchodných dní.
Pre porovnanie, v rámci rovnakého časového horizontu 1 041 obchodných dní od začiatku roku 1995 sa hodnota indexu NASDAQ zvýšila o 391%. Výnosy indexu dosiahli svoje maximum po 1 326 obchodných dňoch a ich hodnota vtedy predstavovala takmer 1 100%.
Je zrejmé, že Bitcoin zaznamenal oveľa rapídnejší nárast ako technologická bublina deväťdesiatych rokov a výnosy z investovania do tejto virtuálnej meny bezkonkurenčne zatienili úspechy dot.com ošiaľu. Zástancovia kryptomien tvrdia, že Bitcoin je založený na revolučnej technológií a jeho výnosy sú preto dokonale opodstatnené.
Nikto nespochybňuje skutočnosť, že blockchain je revolučnou a inovatívnou technológiou, ktorá má potenciál od základov zmeniť finančný priemysel. Ale rovnakú zmenu sľuboval v deväťdesiatych rokoch aj internet. Zavádzanie a zvykanie si na podobné disruptívne technológie má však svoje výhody aj nevýhody. V prvom rade si však vyžadujú omnoho viac času, ako si ľudia myslia. K veľkým zmenám nedochádza zo dňa na deň.
Súvisiace: Miliardár a investor: Bitcoin a Ethereum sú “pyramídovou schémou”
Jedným z najznámejších škandálov bubliny dot.com bol portál Pets.com, ktorý predstavoval internetový obchod s potrebami pre domáce zvieratá. Spoločnosť vznikla v auguste roku 1998 a už v novembri roku 2000 vyhlásila bankrot. Investori, ktorí do nej investovali kapitál vo výške $300 miliónov, svoje peniaze už nikdy nevideli.
Objednávanie výrobko cez internet nebolo nevyhnutne zlým nápadom. Spoločnosť Amazon sa dnes špecializuje práve na tento sektor trhu a uspokojuje dopyt miliónov zákazníkov o celom svete. Ale Amazonu trvalo viac ako celé desaťročie, kým úspešne vybudoval svoje podnikanie a začal ponúkať služby na úrovni, na ktorú sme zvyknutí v súčasnosti.
V čase prasknutia bubliny dot.com klesla hodnota indexu NASDAQ Composite až o 78% a v období medzi marcom roku 2000 a októbrom roku 2002 zaznamenal stratu v hodnote biliónov dolárov. Trhová kapitalizácia kryptomien dnes dosahuje približne $200 miliárd. Z toho vyplýva, že sa ešte ani zďaleka nepribližujú akciám internetových spoločností z konca deväťdesiatych rokov.
To znamená, že pre ďalší nárast hodnoty Bitcoinu nebude potrebný prehnane veľký objem nového kapitálu. No kým táto kryptomena naozaj nedozrie, údaje o jej skutočnej hodnote sú iba špekuláciou.
Bitcoin nemá moc narušiť menový systém peňazí s núteným obehom
Častým argumentom zástancov Bitcoinu je skutočnosť, že táto decentralizovaná digitálna mena má potenciál narušiť menový systém peňazí s núteným obehom. Bitcoin však takouto mocou nedisponuje. Teda aspoň zatiaľ.
V druhom kvartáli roku 2017 bolo zrealizovaných iba niečo vyše 11 miliónov transakcií s Bitcoinom. Prirodzene, v dôsledku decentralizovanej povahy kryptomien sa s najväčšou pravdepodobnosť nejedná o úplne presný údaj, ale môžeme si pomocou neho utvoriť obraz o súčasnej situácii.
Spoločnosť Visa, ktorá prevádzkuje najväčšiu svetovú sieť elektronických platieb, spracovala v druhom kvartáli roku 2017 až 42 miliárd finančných transakcií. Dokáže realizovať desiatky tisíc transakcií za sekundu, pričom maximálnou kapacitou systému blockchain je v súčasnosti iba 10 transakcií za sekundu. Čo sa týka ohodnotenia jednotlivých transakcií, Visa dosahuje hodnotu $6 za jednu transakciu, zatiaľ čo v rámci Bitcoinu zodpovedá jedna transakcia hodnote $10 000.
Graf: Posudzovanie bubliny Bitcoin na základe hodnoty transakcií
Ďalšou podstatnou otázkou je tiež spotreba energie. Na „dolovaní“ nových jednotiek Bitcoinu sa podieľajú tisícky výkonných počítačov, ktoré prevádzajú komplexné matematické operácie. To je spojené s obrovskou spotrebou energie. Portál Digiconomist vytvoril index spotreby energie Bitcoinu a zistil, že objem elektrickej energie potrebný na vykonanie jedinej transakcie by bol schopný pokryť energetické potreby 8,12 amerických domácností na jeden celý deň. Odhaduje sa, že celková energia spojená s prevádzkou Bitcoinu by vystačila až 2,3 miliónov domácnostiam. Približné údaje hovoria o tom, že spotreba energie spoločnosti Visa zodpovedá energetickým potrebám 50 000 amerických domácností.
Bitcoin sa teda musí vysporiadať s niekoľkými zásadnými výzvami v oblasti efektivity. Obzvlášť ak má ambíciu stať sa plnohodnotnou konkurencieschopnou menou.
Hybnou silou bubliny na trhu s kryptomenami je špekulácia, nie revolučný potenciál
Technológia blockchain môže byť jedného dňa zodpovedná za vznik všeobecne uznávanej alternatívnej meny. Napriek tomu sa zdá, že hybnou silou súčasného úspechu Bitcoinu je špekulácia a nie skutočný potenciál stať sa novou revolučnou zákonnou menou.
Prečo?
Jednou zo základných vlastností plnohodnotnej meny je jej schopnosť uchovania hodnôt. Bitcoin však jednoznačne nemožno považovať za spoľahlivého uchovávateľa hodnoty.
Graf: Bitcoin zaznamenáva výrazný úpadok hodnoty priemerne raz za každý kvartál.
Bitcoin je v súčasnosti extrémne nestabilnou menou. Aspoň raz za tri mesiace zaznamenáva korekciu v hodnote 20%. Počas posledných štyroch rokov zažil korekciu o hodnote 30% a viac až v dvanástich prípadoch.
Pre porovnanie, index S&P 500 zaznamenal 30 a viac percentnú korekciu iba 12-krát od roku 1929.
Počiatočné ponuky digitálnych mien sa objavujú ako huby po daždi, no nikto ich nevyužíva
Úspech Bitcoinu neostal bez povšimnutia. Zvyšovanie povedomia o digitálnych menách viedlo počas tohto roka k objavovaniu sa nových kryptomien na trhu. V súčasnosti sa vo svete obchoduje s 1 213 rôznymi druhmi virtuálnych mien, pričom až 472 z nich vzniklo v tomto roku. Ambiciózni investori do nich už investovali kapitál vo výške $3 miliardy.
Graf: Explozívny rast nastal v rámci nových počiatočných ponúk digitálnych mien, nie v objeme obchodovania
Portál Token Report analyzoval 226 počiatočných ponúk digitálnych mien (ICO) a zistil, že iba 20 digitálnych mien sa využíva na iné účely ako obchodovanie. Všetky ostatné sú nástrojmi špekulatívneho obchodu.
Súvisiace: 6 najväčších hráčov na Wall Street a ich názor na Bitcoin
Existuje 758 kryptomien, ktorých priemerný objem transakcií za jeden deň dosahuje menej než $10 000. Iba 88 kryptomien zaznamenáva priemerný denný objem transakcií nad úrovňou $1 milióna. Na prvom mieste je Bitcoin, ktorého priemerný objem transakcií za jeden deň predstavuje približne $2 milióny. Súhrnný priemerný denný objem transakcií všetkých digitálnych mien zodpovedá $3,5 miliónu. To je však iba kvapkou v oceáne v porovnaní so svetovým devízovým (forexovým) trhom, ktorý denne zaznamenáva transakcie vo výške $5 biliónov.
Ako sme už spomenuli, blockchain je inovatívnou technológiou, ktorá má potenciál skôr či neskôr vyvolať revolúciu v zabehnutom finančnom priemysle. V súčasnosti sa však nachádza iba na začiatku svojej kariéry a dnešné kryptomeny môže postihnúť rovnaký osud, aký ukončil panovanie technologických gigantov po prasknutí bubliny dot.com.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Yahoo, MSN
Facebook komentár