Stáva sa to často. Pohovor sa vydaril. Konverzácia bola plynulá, mali ste pripravené veľmi silné argumenty. Boli ste dokonca na jednej vlne s vedúcim pohovoru. Ubehnú týždne a žiadna odozva.
Kde nastala chyba?
Stáva sa, že sme neuviedli pozitívne skúsenosti, často tie, ktoré by nám zaručili dané miesto. Relevantnejšou príčinou je však to, ako vnímal rozhovor sám vedúci pohovoru. Čo by mohlo zmeniť jeho rozhodnutie?
Niekoľko dôvodov:
1. Zlyhanie v detailoch
Podľa prieskumu CareerBuilder, jeden zo štyroch personalistov vylúči uchádzača, ktorý nevyjadrí poďakovanie (napr.: v emaily), pretože je tento kandidát vnímaný ako osoba, ktorá nedotiahne prácu dokonca, alebo nemá o danú pozíciu seriózny záujem. Váš manažér síce nemusí spadať do tejto skupiny, ale prečo riskovať? Ako vravia mnohí náborový pracovníci (recruiteri), „môžete si váhy nakloniť vo svoj prospech.“ Inak povedané, za pár písmen nemáte čo stratiť.
Takže nabudúce poďakujeme vedúcemu za príležitosť, aj keby to bol len telefonický pohovor, krátke stretnutie pri káve, alebo neformálne stretnutie. Vytvárame si tým silnejší medzi sebou a vedúcim pohovoru.
Čo si zapamätať okrem „ďakujem“? Niekoľko vecí na uváženie: dôvody, ktoré v nás vzbudzujú nadšenie pracovať pre spoločnosť, ale i akú pridanú hodnotu pre podnik predstavujeme.
2. Chabá online seba-prezentácia
Internet síce uľahčuje komunikáciu, ale taktiež nás vystavuje riziku. Nevhodný obsah nášho profilu prezentuje nás, ale i potenciálnu firmu negatívne.
Zamestnávatelia tento fakt berú v úvahu, keďže podľa výskumu 65 % z nich zisťuje, či sa kandidát prezentuje profesionálne i online. Mnoho spoločností neprijmú niekoho, kto by prezentoval organizáciu v zlom svetle.
Takže nabudúce si pred pohovorom vyčistite online imidž. Vyhľadajte svoje meno vo vyhľadávacom portáli. Povoľte ochranu osobných údajov. Dajte správnym sociálnym médiám odkaz na váš životopis. Uistite sa že vaše meno nie je spojované s ničím, čo by dávalo firmám pochybnosti ohľadom vašej profesionality. Táto taktika vám pomôže vyzerať lepšie v online svete.
3. Nespoľahlivé referencie
Bez ohľadu na to, ako na pohovore pôsobíte, slová iných majú dramatický dopad. Dobré referencie zlepšujú pohľad na vašu sebaprezentáciu. Ľahostajné a nespoľahlivé môžu naopak znížiť vaše šance na úspech. Napríklad referencie, ktoré nevyzdvihujú vaše úspechy, zručnosti alebo opisujú kde či kedy ste pre nejakú firmu pracovali poskytujú zanedbateľné dôvody na to, prečo práve vy ste vhodný na danú pozíciu. Naopak môže to mať úplné opačný dopad, keďže skúsenosti ktoré ste uviedli v životopise ostanú nepotvrdené, nepozdvihnuté.
Takže nabudúce aktívne vyhľadávame referentov, ktorí by mohli byť nápomocní v prípade, že ich zamestnávateľ bude kontaktovať. Dajte im vedieť, aké úspechy a schopnosti ste uviedli v životopise aby ich mohli zdôrazniť aj v rozhovore. Povedzte im v skratke niečo o organizácii, o pozícii na ktorú sa hlásite, o interview (ak prebehlo). Tieto rady môžu byť nápomocné pre vašich referentov bez ohľadu na to, čo organizácia od nich požaduje.
4. Neboli ste pripravení
Možno ste vstúpili do pohovoru veriac, že je to vaše vysnívané zamestnanie. Avšak vedúci pohovoru rýchlo odhalí, či ste práve vy ten vyvolený na základe profesionality, reči tela a pod. Firemná kultúra zohráva významnú úlohu v prijímacom procese. Nie je jednoduché jej čeliť, ale nemusíte byť vhodným kandidátom a rýchle obsadenie pozícii nebude ani pre vás, ani pre organizáciu v dlhom období prospešné.
Takže nabudúce pri vyhľadávaní zamestnania sa zamerajte na spoločnosti, ktoré vyhovujú profilu vašej osoby, vašim silným stránkam, vedomostiam, hodnotám a motivácii. Pochopíte prečo ste boli vhodný kandidát a ako vaša profesionalita prispeje spoločnosti.
Hoci mnoho kandidátov je sklamaných, keď sa odozva z pohovoru nedostaví, je dôležité pochopiť kľúčové dôvody ktoré sa za tým skrývajú. Nakoniec dostať spätnú väzbu a poučiť sa z chýb, ktoré sa už nemusia opakovať je omnoho prínosnejšie.
Preložil: Marián Hockicko
Zdroj: Come Recommended
Facebook komentár