Jednou z mojich obľúbených kníh je “Making Money” od Terry Pratchett.
V nej bývalý podvodník, Moist von Lipwig, dostane od mestského benevolentného diktátora na starosť mincovňu. Stretne sa však s nesúhlasom zo strany vedúceho úradníka banky, pána Benta — ktorý je za všetkú cnosť zlata. Pán Bent trvá na tom, že mena musí byť podložená zlatom, aby bola naozaj dôveryhodná.
Na druhej strane, Moist verí, že tlačenie peňazí je OK. A pokiaľ to ide takto stále dokola, všetko bude v poriadku — či skutočné zlato je alebo nie je v bankovom trezore.
Jedným z najzaujímavejších pohľadov je debata o relatívnej hodnote zlata.
Zlato nie je “skutočný peniaz”
Moist poukazuje na to, že na opustenom ostrove je zlato úplne zbytočné. Nemôžeš ho jesť. Nemôžeš ho zasadiť. Avšak obyčajný zemiak sa dá jesť a jeho časť môže byť zasadená, aby priniesla ďaľšiu úrodu. Keď hladuješ, zlato zrazu nie je až také cenné.
Podobne ako všetko ostatné, hodnota zlata je v tom, ako je to vnímané.
Toto je pravdou aj v “skutočnom” svete. Každý, kto sa pozerá na jazdu na horskej dráhe, ktorá bola za posledný rok dva hodná zlatu vie, že hodnota zlata sa mení v závislosti od rozmarov — podobne ako všetko ostatné.
Aj keď za posledné tisícky rokov bolo zlato považované za cenný prostriedok výmeny, skutočnosťou je, že to nie je naozaj “čistý peniaz”. Napriek tomu, že existujú štáty, ktoré akceptujú zlato a striebro ako zákonné platidlo popri štátnych bankovkách, neznamená to, že vlastníctvo drahých kovov vo fyzickej forme je nanajvýš skvelé.
V skutočnosti, v Júni 2013, Henry Blodget poukázal na to, že zlato je takisto náchylné rozmarom trhu ako každá iná investícia. Poukázal aj na to, že zlato nemá žiadnu skutočnú základnú hodnotu: “Ale nie je tam žiadny pevný teoretický spôsob ako ´hodnotiť´ zlato, to znamená, že jeho cena by mohla byť takmer hocičo.” Ďalej pokračuje: “Špekulovanie o tom, aká bude cena zlata je len špekulácia, nie investovanie…”
Poukazuje aj na to, že zlato je “len žtlý kov.” Nie je na ňom nič obzvlášť špeciálne. Keď príde finančná apokalypsa, mali by ste radšej zásoby potravín a úrodnú pôdu, alebo trezor plný zlatých mincí?
Kto bude chcieť s vami obchodovať za zlato — a mimochodom, kto by si to bol vôbec schopný dovoliť? A vraciame sa späť k záležitosti zemiaky vs. zlato.
S investíciou do zlata vo fyzickej forme sú spojené aj ďaľšie tienisté stránky.
28 %-ná daňová sadzba!!(v USA)
Fyzické zlato je zdaňované mierou výnosu z kapitálu, ktorá je momentálne 28 %. A nezáleží na tom, v akej príjmovej skupine sa nachádzate.
Touto sadzbou sú zdaňované zlaté tabličky, tehličky, mince, tak isto ako aj certifikované zlato, elektronické zlato a zlato vo fondoch ETF.
Vysoké skladovacie náklady
Je nevyhnutné myslieť na to, ako sa zlato bude uchovávať. Buď je potrebné zabezpečiť bezpečné miesto v dome, alebo sa zaplatí určitej osobe, ktorá zlato uchová. Ak sa nájde niekto, kto zlato uskladňuje, obnáša to režijné náklady, ktoré znižujú celkové výnosy, pretože je treba platiť mesačné alebo ročné poplatky. Zlato vo fondoch ETF zmierňuje potrebu na uchovávanie zlata, avšak stále je tam 28 %-ná miera výnosu z kapitálu. (Navyše, so zlatom vo fondoch ETF je potrebné sa obávať o contango. Toto nastane, keď súčasná realizačná cena futurity — ako je uvedené na futuritnom trhu — je vyššia ako súčasná spotová cena podkladového aktíva).
V čase, keď platíš za nákup fyzického zlata a jeho uskladnenie (alebo prepravu), je dosť tažké zároveň profitovať.
Investičná Rada: Nezameriavaj sa príliš na fyzické zlato. Buď realista, čo sa týka nedostatkou s ním spojených. Ak naozaj musíš mať expozície zlata, skús na začiatok zlaté akcie (ktoré sú zdaňované ako “regulárne” kapitálové výnosy). Môžeš tiež uvážlivo kúpiť fyzické zlato v malých množstvách pre rozmanitosť, alebo môžeš začať s dedičskou zbierkou jemných zlatých šperkov, ktoré sú bez dane.
Ale neočakávaj, že toto ťa uchráni od finančnej apokalypsy, a tiež určite never, že zlato je “čistý peniaz”, a že nečelí rozmarom a trhovej sile.
Preložil: Simona Mičjanová
Zdroj: Mining.com
Facebook komentár