3_najvacsia_ekonomika_eurozony_strasi_investorov_2017

Keď sa zdá, že väčšina eurozóny prekvitá, jej tretia najväčšia ekonomika čelí problémom.

Mnohí analytici Taliansko považujú za najväčšiu hrozbu pre stabilitu hospodárstva eurozóny, hoci nedávne údaje sa dostali na vyššie úrovne predpovedí.

Marco Wagner, ktorý je vedúcim ekonómom v nemeckej Commerzbank poznamenal: “Medziročná percentuálna zmena HDP (hrubý domáci produkt) v Taliansku je iba na polovici priemeru eurozóny,” … “Zatiaľ to tak aj zostane.”

Podľa prognóz Európskej komisie by sa ekonomika Talianska mala v tomto roku zvýšiť o 0,9 percenta a v roku 2018 o 1,1 percenta. Štatistické úrady EÚ na začiatku tohto mesiaca ukázali, že Eurozóna sa v druhom štvrťroku tohto roka medziročne zvýšila o 2,1 percenta z 1,9 percenta v prvom štvrťroku.

Aktuálne talianske údaje však analytikov pozitívne prekvapili: Nezamestnanosť v prvej polovici roka klesla o 0,7%, nezamestnanosť mladých ľudí klesla na približne 35%, index v odvetví služieb dosiahol najvyššiu úroveň za desať rokov a v poslednom období boli zachránené tri banky, čo zmierňuje obavy v bankovom sektore.

Medzinárodný menový fond (MMF) na konci júla uviedol: “Očakáva sa, že oživenie bude pokračovať, ale riziká pre budúcnosť sú významné.”

Súvisiace: Európa sa rozpadá. Záchrana nebude ľahká, ale existuje

Hlavné problémy

Podľa MMF sem patrí “politická neistota, možné neúspechy reformného procesu, finančné slabiny a prehodnotenie úverového rizika počas normalizácie menovej politiky.”

Erik Jones, ktorý je profesorom medzinárodnej politiky ohľadom ekonomiky, na univerzite Johns Hopkins uviedol tie isté dôvody, ktoré vyvolávajú obavy z Talianska.

Poznamenal: “Existuje obrovské množstvo nesplácaných úverov (NPL),” … “Oživenie hospodárstva prebieha, ale naozaj pomalým tempom … (a) v blízkej budúcnosti je vidno politické riziká, keďže sa blížia nadchádzajúce všeobecné voľby.”

Úverové riziko a vysoký dlh

Podľa údajov MMF, koncom júna minulého roka úrovne rizikových úverov (NPL) v Taliansku dosiahla hodnotu 356 miliárd eur, čo zodpovedá 18% z celkových úverov talianskych bánk, čo je 20% HDP Talianska a jedna tretina eurozóny pre celový objem týchto problémových úverov. Fond poznamenal, že tieto čísla sa od krízy znížili, ale stále je potreba dodatočných opatrení.

Vysoká úroveň problémových úverov obmedzuje schopnosť bánk požičiavať a môže odvádzať finančné prostriedky od produktívnejších častí ekonomiky. To môže byť osobitným problémom pre zadlženú krajinu, ako je Taliansko. Verejný dlh sa v tomto roku odhaduje na 133 percent HDP a podľa prognóz MMF na 131,6 percenta v roku 2018. Ak krajina na riešenie tejto vysokej hromady dlhov neprijme opatrenia, následne by sa Taliansko mohlo stať väčším problémom, ak Európska centrálna banka (ECB) začne zvyšovať úrokové sadzby (ako trhy očakávajú).

Jones z Johns Hopkins telefonicky uviedol: “V určitom čase v budúcnosti ECB vykoná zvýšenie úrokových sadzieb, čo spochybňuje udržateľnosť talianskeho dlhu.”

Vyššie úrokové sadzby budú (v Taliansku) znamenať vyššie miery pre dlžníkov v celom spektre, čím sa zvýšia šance na akékoľvek nesplácanie úverov okolo automobilov, bankových úverov, hypoték atď.

Súvisiace: Taliansko už po záchrane ďalšej banky vyčleňuje viac ako $ 25 miliárd

Volebné riziko v Taliansku

Všeobecné voľby, ktoré sa budú konať v budúcom roku, sú ďalším problémom Talianska.

Prieskumy verejnej mienky ukazujú, že politické strany s euroskeptickými názormi v prieskumoch získavajú väčšinu hlasov. Tak ukázal graf pripravený spoločnosťou Commerzbank.

Jones uviedol, že to predstavuje možnosti okolo oslabenia vládnucej koalície.

MMF minulý mesiac poznamenal: “Taliansko v posledných rokoch začalo opäť rásť, ale oživenie bolo príliš slabé na to, aby pomohlo vrátiť krajinu, ktorá sa stratila z predčasného rastu a všetko to zhoršila globálna finančná kríza.”

Fond navrhol viac verejných investícií, lepšie zameranie zdrojov na najzraniteľnejšie oblasti, nižšie výdavky na dôchodky, nižšie daňové sadzby na pracovnú silu a zaradenie ďalších podnikov a osôb do daňovej siete, čím chce uľahčiť rast do budúcna.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: NYTimes, TheEconomist

Facebook komentár