Po dlhom období veľkých strát cestovný ruch konečne vykazuje isté známky návratu – aj keď objavenie omikrónového variantu Covid-19 viedlo niektoré krajiny k opätovnému sprísneniu svojich hraníc.
Zvýšená miera očkovania, obmedzovaný dopyt a nahromadené úspory v roku 2021 pomohli podnietiť dopyt po celosvetovom cestovnom ruchu, v časoch kedy sa celoštátne obmedzenie zmierňovali a krajiny rušili obmedzenia hraníc.
Tu sú štyri grafy, ktoré ukážu, ako vyzerá cestovný ruch 2 roky po pandémii Covid.
Regionálne oživenia
Podľa analýzy cestovateľskej spravodajskej a výskumnej spoločnosti Skift, oživenie cestovania v jednotlivých regiónoch zostalo nerovnomerné.
Pomocou indexu viac ako 50 rôznych ukazovateľov, analýza merala oživenie v rôznych regiónoch – v porovnaní s tým, kde bolo odvetvie v roku 2019 pred pandémiou. Tieto ukazovatele zahŕňajú vyhľadávania ciest, ako aj miery obsadenosti hotelov, výnosy za noc a rušenia.
Graf: Obnovenie cestovania podľa regiónov sveta 2020-12/2021
Wouter Geerts, hlavný výskumný analytik spoločnosti Skift, poznemenal: „Zistili sme, že existuje veľmi silná korelácia medzi počtom nových prípadov Covid a zotavovaním sa v rámci cestovania.“
“Keď počet prípadov narastá, hranice majú tendenciu sa zatvárať, začnú platiť miestne obmedzenia a cestovanie zaznamená výrazný a takmer okamžitý pokles.”
Severoamerické krajiny ako USA a Mexiko podľa vyjadrení analytika zostali „otvorenejšie“, čo pomohlo ich odvetviam cestovného ruchu. Na rozdiel od toho stratégie „nulového Covidu“ v Ázii donedávna potláčali cestovanie, ako poznamenal Geerts s odkazom na prístup, v ktorom krajiny zavádzajú masové obmedzenia pohybu, rozsiahle testovanie a prísne obmedzenia, aj keď sa zistí len niekoľko prípadov.
V posledných týždňoch sa viaceré krajiny vrátane USA, Kanady, Británie a Singapuru rozhodli obmedziť cestovanie z Južnej Afriky po tom, čo Svetová zdravotnícka organizácia označila omikron (kmeň Covid-19, ktorý bol prvýkrát objavený v Južnej Afrike) za variant vyvolávajúci obavy.
Straty leteckých spoločností
Letecké spoločnosti v roku 2020 vykázali čisté straty a podľa odhadov Medzinárodnej asociácie leteckých dopravcov sa očakáva, že tento trend bude pokračovať aj v tomto roku.
Asociácia leteckých spoločností (IATA) v správe zverejnenej v októbri, uviedla že tieto straty sa však tento rok pravdepodobne znížia.
Graf: Ziskovosť leteckého priemyslu v miliradách – 2020 vs. 2021
IATA očakáva, že celosvetové príjmy na osobu/kilometer (RPK) sa tento rok zvýšia, ale len k približne 40 % úrovne, spred pandémiou Covid. RPK je metrika leteckého priemyslu, ktorá ukazuje počet kilometrov precestovaných platiacimi cestujúcimi.
Ratingová agentúra Fitch Ratings znížila svoje globálne predpovede voči modelom RPK na roky 2021 a 2022, pričom, ako dôvody uviedla pomalší než očakávaný nárast medzinárodnej dopravy a obmedzené firemné cesty. Agentúra varovala, že prevádzkové podmienky pre letecké spoločnosti zostanú po objavení omikrónu nestabilné.
Fitch v novembrovej správe, uviedla: “Aj keď je príliš skoro na hodnotenie účinkov variantu Omikron, ďalšie vlny infekcií a politické reakcie by mohli viesť k cestovným obmedzeniam a zastaveniu, alebo dočasnému poklesu dopravy.”
Avšak v priebehu budúceho roka by sa Severná Amerika mohla stať jediným regiónom, kde sa letecké spoločnosti stanú ziskovými (podľa IATA).
Hotelové rezervácie
Spolu so ziskovosťou leteckých spoločností sa v roku 2021 pomaly obnovovali aj rezervácie hotelov.
Podľa údajov Svetovej organizácie cestovného ruchu Organizácie Spojených národov sa rezervácie hotelov v jednotlivých regiónoch výrazne líšia.
Európa sa zotavuje najpomalšie, pričom údaje ukazujú, že hotelové rezervácie od januára do októbra tohto roku zostali o 70 % nižšie, ako v rovnakom období v roku 2019 pred pandémiou.
Grafika: 2019 vs. 2021 Rezervácie hotelov podľa jednotlivých regiónov sveta
Najvýraznejšie sa zotavil Blízky východ, pričom podľa údajov, rezervácie hotelov od januára do októbra 2021 boli len o 13 % nižšie, než v rovnakom období roka 2019.
Mike Tansey, výkonný riaditeľ pre oblasť rastových trhov v oblasti cestovania, v poradenskej spoločnosti Accenture uviedol že vysoká miera zaočkovanosti, ktorá sa zhoduje s top európskymi cestovnými sezónami, bola hlavným prispievateľom k oživeniu na Blízkom východe. Európa je hlavným zdrojom návštevníkov Blízkeho východu.
Ďalej poznamenal: „Krajiny Blízkeho východu sú blízko vrcholu, pokiaľ ide o mieru zaočkovanosti, čo vedie k tomu, že región ťaží z rozmachu cestovania, v rámci najrýchlejšieho tempa.“
Výhľad cestovania na rok 2022
Aj keď sa pandémia neskončila, niektorí v cestovnom ruchu sú optimistickí, pokiaľ ide o oživenie cestovného ruchu.
Choo Pin Ang, výkonný riaditeľ pre Áziu, v online cestovnom portáli Expedia, poznamenal že vlády podnikli “veľmi povzbudivé opatrenia” na oživenie cestovania. Uviedol príklady Thajska a Malajzie, kde boli podniknuté kroky na umožnenie väčšieho objemu cestovania.
Choo v októbrovom rozhovore uviedol: “Pre rok 2022 je výhľad oveľa pozitívnejší.”
Výskumníci z cestovateľskej stránky Booking.com v auguste uskutočnili prieskum u viac ako 24 000 dospelých a pýtali sa na ich cestovateľské zámery a priority v roku 2022.
Nuno Guerreiro, regionálny riaditeľ pre južnú Áziu a Tichomorie v spoločnosti Booking.com, poznamenal, že jeden hlavný rozdiel vo výsledkoch prieskumu v porovnaní s minuloročným prieskumom súvisel s prácou na diaľku.
Väčšina cestovateľov – zhruba 59 % podiel by sa rozhodol pre kratšie dovolenky, ak by to znamenalo, že môžu kompletne vypnúť prácovné povinnosti, namiesto práce na diaľku počas sviatkov.
Guerreiro poznamenal, že cestovný priemysel zostáva pod „významným tlakom“, keďže krajiny zápasia s prebiehajúcimi epidémiami Covidu. Ale kľúčovým záverom je, že „cestovanie zostáva základom života ľudí.“
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: CNBC
Facebook komentár