3-dovody-preco-vysoke-ceny-ropy-budu-trvale

Ceny ropy sa vrátili približne tam, kde boli v prvých dňoch ukrajinskej vojny, a neexistuje žiadna perspektíva, že by vodiči a spoločnosti mohli v dohľadnej dobe čeliť výraznej úľave.

Cena ropy Brent, ktorá je celosvetovou referenčnou hodnoty, začiatkom tohto týždňa vystrelila nad 124 dolárov za barel (čo je najvyššia úroveň od začiatku marca) po tom, čo Európska únia oznámila, že do konca tohto roka zníži svoj dovoz ropy z Ruska o 90 %.

Ceny odvtedy mierne klesli na približne 117 dolárov, najmä kvôli očakávaniam, že OPEC bude produkovať väčšie objemy ropy, ale nie natoľko, aby zmiernil problémy, ktorú pociťujú spotrebitelia na pumpách, alebo aby skrotili nekontrolovateľné úrovne inflácie. Embargo EÚ a oživenie dopytu v druhej najväčšej svetovej ekonomike ich udržia na vysokej úrovni.

Matt Smith, ktorý je hlavný analytikom pre oblasť komodít v spoločnosti Kpler, poznamenal, že „trojciferné ceny ropy“ budú pravdepodobné.

Ďalej uviedol: “Ak sa čínsky dopyt po obmedzení pohybu z dôvodu pandémie vráti späť a Rusko bude naďalej zaznamenávať pokles produkcie, potom opätovné otestovanie najvyššej úrovne 139 dolárov (zaznamenanej na začiatku roka) nie je za hranicami možností.”

Súvisiace: OPEC+ údajne zvažuje vylúčenie Ruska od dohody

Európa sa odkláňa od ropy z Ruska

Aj keď prudko stúpajúca inflácia a pomalý rast vyvolávajú prízrak recesie, je nepravdepodobné, že by svetový dopyt po rope klesol natoľko, aby spôsobil pokles cien, ako tomu bolo v roku 2008.

Smith poznamenal: “Tentokrát máme očakávania (pretože ide o problém na strane ponuky), že aj keby sme sa dostali do recesie… nemusíme nutne vidieť výrazné zníženie cien tejto komodity.”

Európska únia v piatok formálne prijala svoje ropné embargo, ktoré je súčasťou šiesteho balíka sankcií uvalených na Moskvu za jej inváziu na Ukrajinu. Väčšina krajín EÚ má teraz šesť mesiacov na postupné ukončenie dovozu ruskej ropy a osem mesiacov na všetky ostatné ropné produkty.

Smith povedal, že zatiaľ čo blok bude pravdepodobne pokračovať v nákupe ropy z Ruska, bude sa obzerať po alternatívnych dodávateľov. Podľa údajov spoločnosti Kplera sa dovoz ropy z Angoly od začiatku vojny strojnásobil, zatiaľ čo objemy z Brazílie a Iraku vzrástli o 50 % a 40 %.

Získavanie ropy z odľahlejších lokalít udrží ceny na vysokých úrovniach, ako poznamenal Roslan Khasawneh, hlavný analytik pre oblasť komodít v spoločnosti Vortexa, ktorá sa zaoberá údajmi z oblasti energií.

“Priamym dopadom sú vyššie náklady na prepravu, v dôsledku plavieb na dlhšie vzdialenosti a následne náklady ohľadom dodania ropy.”

Vlády môžu vykonať niekoľko opatrení pre zníženie cien, vrátane ponuky dotácií na palivo a obmedzenia cien na pumpách. Avšak vplyv, ktorý svet skutočne potrebuje pre zníženie cien je veľmi náročný – oveľa väčší objemy ponuky.

Nedostatočné alternatívy

V minulom roku sa Rusko podľa Medzinárodnej energetickej agentúry (EIA) podieľalo 14 % na celosvetových dodávkach ropy a sankcie Západu voči Rusku už vytvárajú značnú medzeru na trhu. Rusko v apríli zastavilo ťažbu takmer 1 milióna barelov denne, na základe čoho by podľa IEA mohlo v druhej polovici roku 2022 dosiahnuť obmedzenie ťažby približne o 3 milióny barelov denne.

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu a jej spojenci, skupina známa ako OPEC+, sa vo štvrtok dohodli na produkcií ďalších 648 000 barelov ropy za deň na svetový trh v júli a auguste (o 200 000 viac, ako sa plánovalo) v dohode, ktorá zahŕňala aj Rusko.

IEA predpovedá , že celosvetová produkcia ropy, mimo Ruska, by po zvyšok tohto roka mala navýšiť o viac ako 3 milióny barelov na deň, čím sa vyrovná vplyv sankcií.

Smith si však myslí, že to môže byť ťažké dosiahnuť. Už pred vojnou na Ukrajine podľa neho producenti ropy obmedzovali investície do produkcie, keďže sa orientovali na obnoviteľnú energiu. A OPEC má svoje limity.

Ďalej poznamenal: „Zoskupenie OPEC+ sa už snaží udržať krok so súčasnou dohodou – dokonca aj vedúci členovia kartelu OPEC ako Saudská Arábia, Spojené arabské emiráty a Kuvajt v priebehu minulého mesiaca produkovali podstatne nižšie objemy ako v apríli.“

Giovanni Staunovo, analytik investičnej banky UBS, vo štvrtkovej poznámke ku klientom uviedol, že „mnohé členské štáty OPEC+ už dosiahli svoje limity v rámci kapacít“.

Ďalej poznamenal: “To znamená, že efektívne zvýšenie produkcie bude pravdepodobne predstavovať polovicu cieľového zvýšenia.”

Razantný dopyt po celom svete

Drakonické obmedzenia pohybu z dôvodu ochorenia koronavírusov v Šanghaji a Pekingu a ďalších veľkých čínskych mestách už mesiace narúšajú dopyt v krajine, ktorá je najväčším dovozcom ropy na svete.

Keď však čínska vláda začne tieto obmedzenia uvoľňovať, zadržiavaný dopyt by mohol ceny navýšiť. Čína by taktiež mohla ďalej zvýšiť dovoz ropy z Ruska, ktorého referenčná uralská ropa sa v porovnaní s ropu Brent obchoduje so zľavou 34 dolárov za barel.

Spoločnosť Vortex odhaduje, že Čína v máji doviezla 1,1 milióna barelov denne ruskej námornej ropy, čo je o 37 % viac ako v minuloročnom priemere.

Súvisiace: India nie je jediná, ktorá zakazuje vývoz potravín. Tú sú ďalšie krajiny

Smith z firmy Kpler poznamenal, že neočakáva, že by sa dopyt v Číne vrátil hneď späť, kvôli jej postupnému prístupu k rušeniu obmedzení.

Ale “najväčší medvedí vplyv na ceny bol eliminovaný, a preto je ďalší dôvod očakávať, že súčasné ceny budú v budúcnosti ďalej podporované.”

Dopyt po palive v Spojených štátoch sa tiež ukázal ako pomerne odolný, a to aj napriek cenám, ktoré by mohli obmedziť dopyt spotrebiteľov. Podľa agentúry OPIS, ktorá sleduje ceny benzínu a údaje o spotrebe, v týždni končiacom sa sobotou množstvo predaného paliva na čerpacích staniciach v USA, v porovnaní s rovnakým týždňom pred rokom sa znížilo len o 5 %.

K tomuto miernemu poklesu došlo, keď sa celoštátna priemerná cena medziročne zvýšila o viac ako 50 % a koncom mája dosiahla hodnotu 4,60 dolára za galón.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC, Bloomberg

Facebook komentár