Amerických investorov v týchto dňoch z veľkej časti zamestnávajú domáce záležitosti, a tak môžu ľahko prehliadnuť potenciálne príležitosti v medzinárodnom investovaní. Jedna taká príležitosť, ktorá v poslednej dobe púta našu pozornosť je Rusko. Majte na pamäti, tento trh prichádza s výstražným štítkom – investori, ktorí chcú znížiť volatilitu svojho portfólia môžu prestať čítať tento článok. Pre tých s vyššou toleranciu rizika existujú tri dôvody na zváženie ruských akvizícií:

Lacné ocenenie

Najviditeľnejšia mimoriadnosť tohto trhu je jeho nízke ocenenie. Podľa všetkých meradiel, vyzerajú Ruske akcie mimoriadne lacné tak v porovnaní s ich históriou ako aj s ďalšími rozvíjajúcimi sa trhmi. Ruský MICEX Index sa v súčasnej dobe obchoduje za menej ako 6 násobku zisku, v porovnaní s 10-ročným priemerom viac ako 9 násobku zárobku. Zatiaľ čo väčšina rozvíjajúcich sa trhov vyzerá lacné v porovnaní s ich históriou, Rusko je extrémny prípad. V minulosti sa ruské akcie bežne obchodovali za zľavu okolo 30% oproti ďalším rozvíjajúcim sa trhom. Dnes sa akcie v Rusku obchodujú s 53% zľavou. Pri pohľade na pomer P/B (price-to-book ratio; trhová cena oproti účtovnej hodnote, pozn. prekladateľa), príbeh je rovnaký. MICEX sa v súčasnej dobe obchoduje s 20% diskontom voči jeho účtovnej hodnote a je jedným z najlacnejších ocenení na svete.

Prekvapujúca ziskovosť

Zatiaľ čo existujú niektoré veľmi legitímne dôvody, pre ktoré ruské akcie by mali byť takto lacné, ziskovosť nie je jedným z nich. Firmy na MICEX indexe, majú návratnosť vlastného kapitálu (ROE) viac ako 18%. To je v súlade tak s dlhodobým priemerom Ruska, ako aj s priemerom ďalších rozvíjajúcich sa trhoch. V skutočnosti, keď môžete porovnať ocenenie s trhovou ziskovosťou, Rusko sa zdá byť jedným z najpodceňovanejších trhoch na svete.

Zaujímavé hry s energiami

Existuje rad veľmi dobrých a pochopiteľných dôvodov aby sa Rusko malo obchodovať s diskontom. Aby sme vymenovali niektoré: otázky okolo jeho dlhodobej politickej stability, nedostatok transparentnosti a nie príliš hviezdna vláda, aby sme vymenovali aspoň niektoré. To stojí za to ale zdôrazniť, že tieto otázky nie sú nové. Napriek nedávnym protestom nie je jasné, že Rusko je menej stabilné, než tomu bolo v roku 2010, kedy akciový trh obchodoval za viac ako 20x ziskov.

Súčasne, v niektorých prípadoch došlo k výraznému zlepšeniu. Inflácia sa očakáva na úrovni 3,70% v roku 2012 a podobnú úroveň by mala mať aj v 2013. To znamená výrazné zlepšenie z 2011, kedy inflácia bola viac ako 8%. Kým rast sa očakáva, že spomalí z 4,3% v roku 2011 na 3,70% v roku 2012, je to relatívne mierne spomalenie v porovnaní s ďalšími rozvíjajúcimi sa trhmi, a očakáva sa stabilizácia v roku 2013. Napokon, na rozdiel od mnohých vyspelých trhoch, Rusko má ako bežný účet tak aj rozpočtový prebytok a má málo k akémukoľvek vonkajšiemu dlhu.

Opäť platí, že ruské akcie prichádzajú s viac ako len niekoľkými námietkami. Trh je volatilný – oveľa viac, ako ostatné rozvíjajúce sa trhy – a je silne vystavený cenám ropy (približne 50% trhovej kapitalizácie pochádza z ropy a zemného plynu spoločností). Kým to nie je pre každého, môžu investori, ktorí hľadajú viac agresívne, rovnako ako lacné hry na rozvíjajúcich sa trhoch nájsť Rusko ako zaujímavú možnosť.

Preložil: Matej Beňo

Zdroj: iShares

Facebook komentár