V každom ročnom období si čoraz väčšia časť populácie už nespomína na obrázky načítajúce sa naraz v jednom pixelových riadkoch, zvukový signál 56k modemu alebo dominanciu webových portálov.

Mnohé z najvýznamnejších webových stránok v roku 1998 boli v podstate agregátormi správ alebo vyhľadávacie portály, čo je ľahko pochopiteľné. Dnes sú svetové značky tohto odvetvia často rozmiestnené medzi zariadeniami (napr. mobilné aplikácie a desktopové stránky) a nespočetnými službami a pridruženými službami (napríklad súbormi aplikácií Facebook). V dôsledku toho sú najväčšie webové stránky na svete komplexné a predstavujú navzájom prepojené webové vlastníctvo.

Dnešná vizualizácia (zobrazená nižšie), inšpirovaná predchádzajúcou prácou publikovanou spoločnosťou WaPo sa pozerá na to, ktorý z internetových gigantov sa vyvinul, aby zostal na vrchole a ktorý sa z internetového sveta vytratil.

USA v smere k onlinu

Pre milióny zvedavých ľudí koncom 90. rokov bol kultový kompaktný disk firmy AOL kľúčom, ktorý otvoril dvere na World Wide Web. Na svojom vrchole sa odhadovalo, že 35 miliónov ľudí pristupovalo na internet pomocou AOL.

Do roku 1999 prešla skupina AOL technologickou bublinu, do závratných výšin s ocenením na hodnote 222 miliárd dolárov.

Značka AOL už však nie je tam kde bola, ale aspoň úplne nezmizla. Spoločnosť sa neustále vyvíjala a nakoniec sa spojila s firmou Yahoo, keď Verizon získal obe legendárne online značky. Spoločnosť Verizon má veľké nádeje, aby sa spoločnosť – nazývaná Oath – vyvinula ako “tretia možnosť” pre inzerentov a používateľov, ktorí nie sú spokojní s firmami Google a Facebook.

Súvisiace: MAPA: Ako vyzerá Internet a ako je poprepájaný

Mesto obrázkov a webové adresy

Keďže používanie internetu začalo dosahovať kritické objemy, poskytovatelia web hostingu ako AngelFire a GeoCities uľahčili ľuďom vytvoriť si nový domov na webe.

Obzvlášť GeoCities mala obrovský vplyv na skoré fázy internetu, cez hosťovanie miliónov webových stránok a poskytnutie možností pre ľudí, ktorí sa skutočne podieľali na vytváraní online obsahu. Ak by poskytovateľ webového hostingu bol fyzickým miestom, bolo by to tretie najväčšie mesto v Amerike, tesne po Los Angeles.

Táto komunita v ranom veku bola vystavená riziku, že bude natrvalo vymazaná, kedy spoločnosť GeoCities bola cez Yahoo (kúpila ju v roku 1999) v roku 2009 ukončenou, ale neziskové internetové archívy vyvinuli osobitné úsilie na vytvorenie dôkladného záznamu stránok hosťujúcich cez služby spoločnosti GeoCities.

Od A po Z

V decembri 1998, dávno predtým, ako sa firma Amazon stal veľmi funkčným maloobchodným strojom, ako ju poznáme dnes, spoločnosť čelila masívnej krvavej sezóny.

V reálnom svete zákazníci museli čakať dlhé hodiny, aby sa dostali k tovaru, zatiaľ čo on-line obchod – Amazon.com sa až následne stal jedným z najväčších stránok na internete, pretože ľudia sa začali cítiť pohodlne s nápadom nakupovať tovar online. Dopyt sa navýšil, keď spoločnosť začala rozširovať svoju ponuku aj mimo kníh.

Digitálne časopisy

Spoločnosť Meredith – s možnou výnimkou – pár jednotlivcov môže byť najviac neznámou značkou zoznamu 20 najväčších firiem súčasnosti. Zatiaľ čo Meredith však riadi mnohé z najpopulárnejších značiek časopisov (People, Sports Illustrated, Health atď.), má vďaka nim aj rozsiahlu stopu aj cez ich digitálnu pôsobnosť. Spoločnosť taktiež v Spojených štátoch vlastní množstvo miestnych televíznych sietí.

Po akvizícii spoločnosti Time v roku 2017 sa skupina Meredith stala najväčším vydavateľom časopisov na svete.

“Hej, Google”

Keď ľudia majú dôležité otázky, čoraz viac sa obracajú na internet, aby získali odpovede, ale rozmanitosť zdrojov tieto odpovede zmenšuje.

Môžeme vidieť, že dokonca aj v roku 2013 About.com, Ask.com a Answers.com patrili stále medzi najväčšie webové stránky v Amerike. Dnes sa zdá, že spoločnosť Google upevnila svoj štatút univerzálneho zdroja odpovedí.

Keďže inteligentné reproduktory a hlasoví asistenti budú aj naďalej prenikať na trh a ovplyvňovať správanie vo vyhľadávaní, je pravdepodobné, že spoločnosť Google v blízkej budúcnosti nebude čeliť akejkoľvek konkurencii od žiadnej spoločnosti, ktorá ešte nie je v zozname prvých 20.

Súvisiace: Prístup k internetu by mohol ohroziť nárast hladiny mora už za 15 rokov

Nové firmy

Sociálne médiá už dávno prekonali svoju nudnú fázu a teraz sú spoločným digitálnym vláknom, ktoré spája ľudí po celom svete. Zatiaľ čo Facebook v roku 2007 rýchlo vyskočil do top 20, ostatným sociálnym médiám trvalo dlhšie, než sa stali internetovými gigantmi.

V roku 2018 sa do Top 20 dostali siete Twitter, Snapchat a ako aj Facebooku, avšak príliš ďaleko nie je ani LinkedIn a Pinterest.

Obrázok: 20 internetových gigantov ktoré vládli Internetu (1998-dnes)

Courtesy of: Visual Capitalist
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Facebook komentár